Tecvid hakkında sorularınız?

Münzevi

KF Ailesinden
Özel Üye
Tecvid hakkında sorularınız varsa cevap verebilirim.
Selametle.

ma'vera

Emektar
Özel Üye
Tecvid hakkında sorularınız varsa cevap verebilirim.
Selametle.
: Dilin yan tarafını üst azı dişlere vurarak çıkarılır.Kalındır.
: Dil ucuna üst dişler hafifçe bastırarak okunur.Kalındır.Ben her iki durumda da aynı sesi çıkarabiliyorum.Yani bu iki harfi okurken çıkan seslerin birbirinden bariz bir farkı yok gibi. Fatihanın sonundaki kısım" Veled-Dâllîn olarak mı yoksa Velez-Zâllîn olarak mı okunur. ?::?

Harfler çıkmamış Zı ve Dat harflerinden bahsediyorum.

Münzevi

KF Ailesinden
Özel Üye
fatiha-suresi.jpg

Çoğu insanın sık yaptığı hatalar arasında buda vardır. yerine yada derler.Orta yolu bulamazlar bi türlü, sizinde ifade ettiğiniz gibi;Dilin yan tarafını üst azı dişlere vurarak çıkarılır.Bunu bir aynanın karşısında çalışarak yapabilirsiniz ama bu pek yeterli olmaz mutlaka bir Hoca'dan ders almanız daha isabetli olacaktır inşallah.Bir nebze da olsa size yardımcı olacağanı düşündüğüm 1 2 video eklemek istiyorum.Bir talebe olarak ben, en iyi okuyusun Davud Kaya hoca olduğunu düşünüyorum ;)Birde kendisinden dinleyelim bakalım Fatiha Suresini.

buda Abdulhamit Çıplak Hoca Efendi, bide onu dinleyelim ;)

[video=youtube_share;tRIfoBv7bHk]http://youtu.be/tRIfoBv7bHk[/video]

Moderatörün son düzenlenenleri:

ma'vera

Emektar
Özel Üye
fatiha-suresi.jpg

Çoğu insanın sık yaptığı hatalar arasında buda vardır.ﺽ yerine ﺩ yada ï»… derler.Orta yolu bulamazlar bi türlü, sizinde ifade ettiğiniz gibi;Dilin yan tarafını üst azı dişlere vurarak çıkarılır.Bunu bir aynanın karşısında çalışarak yapabilirsiniz ama bu pek yeterli olmaz mutlaka bir Hoca'dan ders almanız daha isabetli olacaktır inşallah.Bir nebze da olsa size yardımcı olacağanı düşündüğüm 1 2 video eklemek istiyorum.Bir talebe olarak ben, en iyi okuyusun Davud Kaya hoca olduğunu düşünüyorum ;)Birde kendisinden dinleyelim bakalım Fatiha Suresini.

buda Abdulhamit Çıplak Hoca Efendi, bide onu dinleyelim ;)

[video=youtube_share;tRIfoBv7bHk]http://youtu.be/tRIfoBv7bHk[/video]

Benim telâffuzum da aynen böyle. Ama ben Zı harfini neredeyse bunun gibi okuyorum ve Fatiha da Zı harfi yok. Zı'nın bulunduğu bir ehil kişilerce okunmuş bir video var mı? Hatta Dat ve Zı harfleride aynı videoda bulunursa daha iyi olur. Zahmet olmazsa tabii. Zor olacaksa ben kendim bakayım :utn:

ma'vera

Emektar
Özel Üye
Buldum , buldum! Hoca da benden farklı okumuyormuş. O da birbirine yakın okuyor.

[video=youtube_share;Hh1oNYFIgZg]http://youtu.be/Hh1oNYFIgZg[/video]

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Tecvid öğrenilmeden arapça okunuş olarak bazı kısa süreler okullarda öğretildi ve namazlar bunlarla kılındı.Arapça okunuşlarla namaz kılınır mı?Eğer kılınmıyorsa bize tecvidli olarak ezberletmeyen hocalar bundan sorumlumudur?

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
KONU:Çeker
SORU
Üstün çeker ve esre çeker ince harfi kalın mı yapar ?Örneğin e'yi a yapması.
"üstünde bulunduğu harfi yukarı doğru üstün sesi yönünde çeker "yazıyor.
Biraz bilgi veririmisiniz?

Münzevi

KF Ailesinden
Özel Üye
Tecvid öğrenilmeden arapça okunuş olarak bazı kısa süreler okullarda öğretildi ve namazlar bunlarla kılındı.Arapça okunuşlarla namaz kılınır mı?Eğer kılınmıyorsa bize tecvidli olarak ezberletmeyen hocalar bundan sorumlumudur?

Tecvid bilmemek kur'an-ı kerim'i yanlış okumak anlamına gelmez, hocayla beraber ezberleyen öğrenci tecvid bilmeden de doğru bir şekilde ezberlerse sorun olmaz ama tecvidsiz bir kur'an eğitimi düşünülemez.Öğretmenler genelde tecvid öğretmezler ihl okulları haricinde.. O sebeple ilk okulda yada orta okulda yada lisede ezberlenenler hoca ile beraber ezberlendikleri için veya evde ezberleyip hocaya düzgün bir şekilde verildikten sonra sorun olmaz..Lahnı celi dediğimiz ağır hatalar'da kolay kolay yapilmiyor en azından benim cevremde :) Tecvid öğretmeyen hoca diye bir şey de olmaz, hoca olmak tecvid bilmektir.(her tecvid bilen hocadır anlamına gelmesin.)

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
KONU:idğam-ı mealğunne

SORU:"Ğunne genizden çıkan hafif sakin bir nundur.ğunnenin varlığı ise burnumuzu açıp kapamakla belli olur.Burundan ses geliyorsa ğunne var ses gelmiyorsa ğunne yoktur."Bunu açıklarmısınız sesin geldiğini nasıl anlyacağız.Kuranı kerimde çok fazla öğrneği varmı yoksa birkaç yerdemi geçiyor.

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Tecvid bilmemek kur'an-ı kerim'i yanlış okumak anlamına gelmez, hocayla beraber ezberleyen öğrenci tecvid bilmeden de doğru bir şekilde ezberlerse sorun olmaz ama tecvidsiz bir kur'an eğitimi düşünülemez.Öğretmenler genelde tecvid öğretmezler ihl okulları haricinde.. O sebeple ilk okulda yada orta okulda yada lisede ezberlenenler hoca ile beraber ezberlendikleri için veya evde ezberleyip hocaya düzgün bir şekilde verildikten sonra sorun olmaz..Lahnı celi dediğimiz ağır hatalar'da kolay kolay yapilmiyor en azından benim cevremde :) Tecvid öğretmeyen hoca diye bir şey de olmaz, hoca olmak tecvid bilmektir.(her tecvid bilen hocadır anlamına gelmesin.)

Öğretmen desem daha iyi olurdu.Devlet okullarında bize öyle yaptılar.Arapça okunuştan süreyi ezberleyin not vericez dediler tüm sınıf aynı şekilde kendi kendine ezberledi.Kimsenin tecvid bigisi yoktu.Zaten devlet okulana gidenler çoğu aynı durumda.Zaten o ezberledikleriyde herkez namaz kılmaya çalışıyor.

Şimdi zaten ezberimizde bunu tecvidli olarak ezberlemek gerektiğini söylüyorsunuz sanırım.Kabenin imamı sudays çok hızlı okuyabiliyor abdussamed tane tane okuyor .Ezberlemek isteyenler için hangisinden ezberlesinler bir tavsiye veririmisiniz?Başkada olur.

Münzevi

KF Ailesinden
Özel Üye
KONU:idğam-ı mealğunne

SORU:"Ğunne genizden çıkan hafif sakin bir nundur.ğunnenin varlığı ise burnumuzu açıp kapamakla belli olur.Burundan ses geliyorsa ğunne var ses gelmiyorsa ğunne yoktur."Bunu açıklarmısınız sesin geldiğini nasıl anlyacağız.Kuranı kerimde çok fazla öğrneği varmı yoksa birkaç yerdemi geçiyor.

Bunun örneği bir çok yerde var.Şu videoda basitçe acıklanmıs.

Münzevi

KF Ailesinden
Özel Üye
Öğretmen desem daha iyi olurdu.Devlet okullarında bize öyle yaptılar.Arapça okunuştan süreyi ezberleyin not vericez dediler tüm sınıf aynı şekilde kendi kendine ezberledi.Kimsenin tecvid bigisi yoktu.Zaten devlet okulana gidenler çoğu aynı durumda.Zaten o ezberledikleriyde herkez namaz kılmaya çalışıyor.

Şimdi zaten ezberimizde bunu tecvidli olarak ezberlemek gerektiğini söylüyorsunuz sanırım.Kabenin imamı sudays çok hızlı okuyabiliyor abdussamed tane tane okuyor .Ezberlemek isteyenler için hangisinden ezberlesinler bir tavsiye veririmisiniz?Başkada olur.

Kıymetli kardeşim, herkesin kıraati bir değildir bu değişir mesela bizim kıraatimiz İmam Asım kıraatidir.Kabe imamlarının ki ve Abdussamed'inkini bilmiyorm..

Ayrıca kıraat farklılıkları için arama motorlarından yararlanabilirsiniz.

Fatih çollak, Davud Kaya, Mehmet Emin Ay, İsmail Coşar, İsmail Biçer gibi isimlerden ezberlerseniz daha vakıf olursunuz. Şunuda söylemek isterim ki mutlaka tecvid öğrenin 60 70 yaşlarındaki adamı bile görebiliyorz hocam bana tecvid öğretin diye bunun yaşı yok.. ;)

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Kıymetli kardeşim, herkesin kıraati bir değildir bu değişir mesela bizim kıraatimiz İmam Asım kıraatidir.Kabe imamlarının ki ve Abdussamed'inkini bilmiyorm..

Ayrıca kıraat farklılıkları için arama motorlarından yararlanabilirsiniz.

Fatih çollak, Davud Kaya, Mehmet Emin Ay, İsmail Coşar, İsmail Biçer gibi isimlerden ezberlerseniz daha vakıf olursunuz. Şunuda söylemek isterim ki mutlaka tecvid öğrenin 60 70 yaşlarındaki adamı bile görebiliyorz hocam bana tecvid öğretin diye bunun yaşı yok.. ;)

Allah razı olsun öğrenicez inşallah.

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
KONU:Çeker
SORU
Üstün çeker ve esre çeker ince harfi kalın mı yapar ?Örneğin e'yi a yapması.
"üstünde bulunduğu harfi yukarı doğru üstün sesi yönünde çeker "yazıyor.
Biraz bilgi veririmisiniz?

hocam bu sorum arada kayboldu.

Arapça okunuş kısmı üstün ,esre,ötre,şedde,tenvin,çeker,med,cezm öğrendim.

Tecvid kısmına yeni geçiyoz sanırım.Bu kısmı en kısa sürede kaç ay sürebilir.Tecvidde önceki ve sonraki harflere göre yapılan birçok kural var.Bunlara dikkat etmek için ne yapmamız gerek?

Münzevi

KF Ailesinden
Özel Üye
hocam bu sorum arada kayboldu.

Arapça okunuş kısmı üstün ,esre,ötre,şedde,tenvin,çeker, med,cezm öğrendim.

Tecvid kısmına yeni geçiyoz sanırım.Bu kısmı en kısa sürede kaç ay sürebilir.Tecvidde önceki ve sonraki harflere göre yapılan birçok kural var.Bunlara dikkat etmek için ne yapmamız gerek?

Tecvid eğitimi için süre? Muallim'le beraber 2 hafta'nın yetebileceğini düşünüyorm, kişiden kişiye değişir, birgün içinde de bite bilir, 2 hafta rahat olur iyi olur :) Biraz zaman ayırıp okuyabilirsiniz çok kısa bir süre içinde o sorunda kalkar inşallah, az bi gayret, biraz da ihlas ile çözülmeyecek iş yoktur biiznillah :)

Sorunuzla ilgili verimli bir videoyu eklemek istiyorum, sorunuz olursa post geçin ;)

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Allah razı olsun.Allaha şükür dvd falan var.Tecvid kitabımda var.Zaten okunuş kısmınıda hallettim.
Yanlız her harfe odaklanarak okuyoruz birçok kural var.O harfeten önceki harfin harekesine göre değişen kurallar var.Hem okuyup hem bu harfleri nasıl dikkat edicez?Tüm kuralları öğrensemde bu harfler gözümden kaçacak gibi geliyor.Örneğin mim harfi durmaya işarettir."Aksi halde mana bozulur "diyor.Diğer harflerde böyle duruluyor veya geçiliyor.

Aslında sormak istediğim okunan harfden sonra harekesi veya harfine göre kurallar var.Bunlara nasıl dikkat etmeliyim.