Sünnetle Yaşamak...

' Yaren

KF Ailesinden
Özel Üye
Bu bölümümüzün amacı, Peygamber Efendimizin (asm) yaşayış modelini kendi hayatımızda uygulamak ve O’na (asm) benzemektir. Bu gaye ile her gün hayatımıza yansıtacağımız bir sünneti sizlerle paylaşacağız.

Bu bölümden en verimli şekilde istifade etmek için, günleri sırasıyla öğrenip uygulamalı, bir gün içindeki sünneti öğrenip yaşamadan diğer günün sünnetine geçilmemelidir.

Peygambere (SAV) İtaatin Önemi Konusunda Bir Ayet-i Kerîme:

“De ki: Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın.”

(Âl-i İmrân, 31)

Sünneti İhyanın Önemi Konusunda Bir Hadis-i Şerif:

Enes b. Mâlik (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (sav) bana şöyle buyurdu:

“Evlatçığım hiçbir kimseye karşı kalbinde bir hile ve kin beslemek olmak*sızın sabahlamaya ve akşamlamaya gücün yeterse bunu mutlaka yap. Sonra bana şöyle dedi: Evlatçığım işte benim sünnetim budur,kim benim sünnetimi yaşatırsa beni sevmiş olur, kim de beni severse Cennet’te benimle birlikte olur.”

[İbn Mâce, Mukaddime: 7; Tirmizî, İlim: 2678]

Sünnet Konusunda Bir Bilgi-İlke:

“Kur’ân-ı Kerim’de Peygamber Aleyhisselam’a, Kitab ile birlikte indirildiği (Nisâ: 113) ve O’nun tarafından da Müslümanlara öğretildiği bildirilen (Bakara: 151) Hikmet, Sünnet’tir.”

(Taberi, Kurtubi ve Ebulfida tefsirlerinden aktaran M. Asım Köksal, İslâm’da İki Ana Kaynak: Kitab ve Sünnet, TDV Yayınları, Ankara 2005, s. 26.)

(Bir arkadaşımız bununla ilgili birşey paylaşmıştı olabilir falan diye,burada gün gün vakit buldukça tabi ki, paylaşmaya çalışacağım,uygulamak isteyen arkadaşlarımız da gün gün uygulayabilir )

' Yaren

KF Ailesinden
Özel Üye
1.Gün

Hz. Huzeyfe İbnu’l-Yemân (radıyallâhu anh) anlatıyor: Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) yatağına girince şu duayı okurdu:

(بِاسْمِكَ اللَّهُمَّ أحْيَا وَأمُوتُ) (Bismikallahümme ayhâ ve emûtü)

“Allahım! Senin adınla hayat bulur, senin adınla ölürüm.”

Sabah olunca da şu duayı okurdu:

(اَلْحَمْدُ للَّهِ الَّذِى أحْيَانَا بَعْدَ مَا أمَاتَنَا وَإلَيْهِ النُّشُورُ) (Elhamdülillâhillezî ahyânâ bağde mâ emâtenâ ve ileyhi’n-nüşûr)

"Bizi öldürdükten sonra tekrar hayat veren Allah’a hamdolsun! Zaten dönüşümüz de O’nadır.” [1]

[Buhârî, Daavat 7, 8, 16, Tevhid 13; Tirmizî, Daavât 29, (3413); Ebû Dâvud, Edeb 177, (5049)]

' Yaren

KF Ailesinden
Özel Üye
2.Gün

Ebu Ümame (radıyallahu anh) anlatıyor: Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

Sizden biri, helaya girince sakın şu duayı okumaktan aciz olmasın:

(اللَّهُمَّ إنِّي أعُوذُ بِكَ مِنَ الرِّجْسِ النَّجَسِ الْخَبِيثِ الْمُخْبِثِ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ)

(Allahümme innî eûzü bike mine'r-ricsin-necesi'l-habîsi'l-muhbisi'ş-şeytânirracîm)

Allahım, ben, pis, necis, habis ve muhbis olan şeytân-ı racîmden sana sığınırım. [1]

' Yaren

KF Ailesinden
Özel Üye
3.gün

Enes İbnu Malik anlatıyor: Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) heladan çıkınca;

غُفْرَانَكَ، اَلْحَمْدُ لِلَّهِ الّذِى اَذْهَبَ عَنِّي اْلاَذَى وعَافَانِي

(Gufrâneke, elhamdülillahillezî ezhebe anni’l-ezâ ve âfânî)

‘Benden ezayı giderip afiyet veren Allah'a hamdolsun!’ derdi. [1]

' Yaren

KF Ailesinden
Özel Üye
4.Gün

Hz. Âişe (radıyallahu anhâ) anlatıyor: Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)’ın abdest suyu ve misvâkı (akşamdan hazırlanıp yanına) konulurdu. Gece kalkınca abdest bozar, sonra misvaklanırdı.

Bir diğer rivayette şöyle gelmiştir: Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) gece ve gündüz yattığında ve kalktığında mutlaka abdest almazdan önce misvaklanırdı.”[1]

[Ebû Dâvud, Tahâret 27, 30, (51, 56, 57); Müslim; Tahâret 45, (253); Nesâî, Tahâret 8, (1, 13), Metin Ebû Dâvud'a ait.]

' Yaren

KF Ailesinden
Özel Üye
5.Gün

Ebû Musa (radıyallahu anh) anlatıyor:

Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)’a geldim, abdest alıyordu. Şu duayı okuduğunu işittim:

(اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِى ذَنْبِى، وَوَسِّعْ لِى فِي دَارِى، وَبَارِكْ لِى فِي رِزْقِى)

(Allahümmağfirlî zenbî ve vassi'lî fî dârî ve bâriklî fî rızkî.)

Allah'ım günahımı mağfiret et, evimi bana genişlet, rızkımı bana mübârek kıl. [1]

[Rezîn tahric etmiştir. İbnu's-Sünnî, Amelü'l-Yevm ve'l-Leyl, 5, 10).]

' Yaren

KF Ailesinden
Özel Üye
6.Gün

Ukbe İbnu Âmir (radıyallahu anh) anlatıyor: ‘Üzerimizde develeri gütme işi vardı, (bunu sırayla yapıyorduk.) (Bir gün) gütme nöbeti bana gelmişti. Günün sonunda develeri kıra ben çıkarıyordum. (Bir gün, nöbetimden dönüşte) Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)’a geldim, ayakta halka hitabediyordu. Söylediklerinden şu sözlere yetiştim:

‘Güzel abdest alıp, sonra iki rekat namaz kılan ve namaza bütün ruhu ve benliği ile yönelen hiç kimse yoktur ki kendisine cennet vâcib olmasın!’

(Bunları işitince kendimi tutamayıp): ‘Bu ne güzel!’ dedim. (Bu sözüm üzerine) önümde duran birisi:

‘Az önce söylediği daha da güzeldi!’ dedi. (Bu da kim? diye) baktım. Meğer Ömer İbnu’l-Hattâb’mış. O, sözüne devam etti:

‘Seni gördüm, daha yeni geldin. Sen gelmezden önce şöyle demişti: ‘Sizden kim abdestini alır ve bunu en güzel şekilde yapar, sonra da:

(Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve resûlüh)

(Şehâdet ederimki Allah'tan başka ilâh yoktur ve yine şehâdet ederim ki Muhammed Allah'ın kulu ve Resûlüdür)’ derse, kendisine cennetin sekiz kapısı da açılır; hangisinden isterse oradan cennete girer.

Ebû Dâvud'un rivayetinde ‘abdesti güzel yaparsa...’ denmiştir.

Tirmizî'nin rivayetinde ‘...resûlühü (Allah'ın ...Resûlü)’ kelimesinden sonra

(اللَّهُمَّ اجْعَلْنِى مِنَ التَّوَّابِينَ وَاجْعَلْنِى مِنَ المُتَطَهِّرِينَ)

(Allahümmec’alnî mine’t-tevvâbîne vec’alnî mine’l-mütedahhirîn.)

‘Allah'ım, beni tevbe edenlerden kıl, temizlenenlerden kıl.’ duası da vardır.” [1]

[Ebû Dâvud, Tahâret 65, (169); Tirmizî, Tahâret, 41, (55).]