Risale-i Nur'da Görünmezler Ve Görünenler

zeyd

KF Ailesinden
Özel Üye
Onuncu Nota

Bil ey gāfil ve müşevveş Said! Cenâb-ı Hakk’ın nûr-u ma‘rifetine yetişmek ve bakmak; ve âyât ve şâhidlerin aynalarında cilvelerini görmek; ve berâhîn ve deliller mesâmmâtıyla temâşâ etmek için, iktizâ ediyor ki, senin üstünden geçen ve kalbine gelen ve aklına görünen herbir nûru, tenkîd parmaklarıyla yoklama; ve tereddüd eliyle tenkîd etme. Sana ışıklanan bir nûru, tutmak için elini uzatma! Belki gaflet-i esbâbdan tecerrüd et,

onlara müteveccih ol, dur. Çünki ben müşâhede ettim ki: Ma‘rifetullâhın şâhidleri ve burhânları, üç çeşittir.

Bir kısmı, su gibidir; görünür, hissedilir, lâkin parmaklarla tutulmaz. Bu kısımda hayâlâttan tecerrüd etmek, külliyetle ona dalmak gerektir. Tenkîd parmaklarıyla tecessüs edilmez. Tecessüs edilse, durmaz; akar, kaçar. O âb-ı hayat, parmağı mekân ittihâz etmez.

İkinci kısım, hava gibidir; hissedilir, fakat ne görünür ve ne de tutulur. Ona karşı sen, yüzün ve ağzın ve ruhunla o rahmet nesîmine karşı teveccüh et. Kendini mukābil tut. Tenkîd elini uzatma. Tutamazsın. Ruhunla teneffüs et. Tereddüd ile baksan, tenkîd ile el atsan, o yürür, gider. Senin elini mesken ittihâz etmez.

Ona râzı olmaz.

Üçüncü kısım, nûr gibidir; görünür, fakat ne hissedilir ve ne de tutulur. Öyle ise, sen kalbinin gözüyle, ruhunun nazarıyla kendini ona mukābil tut. Ve gözünü ona tevcîh et, bekle. Belki kendi kendine gelir. Çünki nûr, el ile tutulmaz, parmaklarla avlanmaz. Belki o nûr, basîret nûruyla avlanır. Eğer harîs ve maddî elini uzatsan ve maddî mîzânla tartsan, sönmese de gizlenir. Çünki öyle nûr, maddîde hapse râzı olmadığı gibi, kayda da giremez. Kesîfi kendine mâlik ve seyyid kabûl etmez.

lemalar(parıltılar ) 134

İnşaALLAH hakiki manada istifade edenlerden oluruz

Mu@YMe

Vip Üye
Özel Üye
nurani aşamaya ulaşbilmek için
ilk iki aşamayı geçmek gerekir sanıyorum
inşeALLAH TAM MANASI İLE ANALAMAYI VE YAŞAMAYI RABBIMIZ bizlere nasib eder

Mu@YMe

Vip Üye
Özel Üye
yada hepsine birden vakıf olmak gerekiyor
inşeALLAH

Risale farklı bir alem sanki hocam
türkçe okunduğunda bile insana aksediyor
osmanlıca okunduğu zaman ne olur acaba
biraz zorlanıyorum ama iyi gidiyor
inşeALLAH feyzinden üzerimize düşeni alırız
algılamada ve uygulamada RABBİM yar ve yardımcımız olsun

tekrar emeğinize sağlık ALLAHU teala razı olsun
bu konuyu tekrar tekrar okuyacak gibiyim :7719:

sevde34

Kıdemli Üye
Kademeli
nûr gibidir; görünür, fakat ne hissedilir ve ne de tutulur.
bu sözler ne güzel söylenmiş sözler Allah razı olsun kardeşim

zeyd

KF Ailesinden
Özel Üye
yada hepsine birden vakıf olmak gerekiyor
inşeALLAH

Risale farklı bir alem sanki hocam
türkçe okunduğunda bile insana aksediyor
osmanlıca okunduğu zaman ne olur acaba
biraz zorlanıyorum ama iyi gidiyor
inşeALLAH feyzinden üzerimize düşeni alırız
algılamada ve uygulamada RABBİM yar ve yardımcımız olsun

tekrar emeğinize sağlık ALLAHU teala razı olsun
bu konuyu tekrar tekrar okuyacak gibiyim :7719:

her şeyin bir acemiliği olur hocam sabırla okumayı rabbim nasib eylesin insaAllah :33439:

risalelerde bilirsiniz istenmez verilir şayet görmek için okursak o nurları göremeyiz malumatınız olsun
selametle :33439: