Resulullah (sav) Efendimizin "Hayy ve Kayyum" Isimleriyle Dua Etmesi

İslami Sorular

KF Ailesinden
Özel Üye
Resulullah (sav) Efendimizin "Hayy ve Kayyum" Isimleriyle Dua Etmesi

1) Allah Resulu (sav) (sevgili kizi) Hz Fatima`ya: “Ey Fatima! Sana tavsiye ettigim su duayi sabah aksam okumaktan hicbir sey seni alikoymasi” demis ve su duayi soylemistir:

“Ya Hayy ya Kayyum rahmetin hurmetine Senden yardim diliyorum; her halimi islah et ve goz acip kapayincaya kadar olsun beni nefsimle birakma”

(Hakim el-Mustedrek1/545)

2) Zeyd b Sabit gece uyuyamadigini Peygamberimiz (sav) sikayet edince Efendimiz (sav) su duayi okumasini ona tavsiye etmis:

“Allahim! Yildizlar batip kayboldu gozler kapanip uykuya daldi Sen ise kendisine ne uyuklama ne de uyku ariz olmayan gercek hayat sahibi(Hayy) ve kainati ayakta tutansin(Kayyum) Allahim! Geceme bir sukunet gozlerime de guzel bir uyku nasip et”

(Heysemi Macmau`z-Zevaid Taberani el-Kebir`den)

3) Peygamber Efendimiz (sav) bir hadiste Asagidaki duayi yataga girerken uc defa okuyan kimsenin gunahlarinin deniz kopugu colun kumu ve agaclarin yapraklari kadar cok olsa bile af edilecegini bildirmistir:

“Ben kendisinden baska hicbir ilah bulunmayan `Hayy ve Kayyum` olan Allah`tan bagislanmami diliyor ve O`na tevbe ediyorum”

(Ahmet ibn Hanbel Musned 3/10)

4) Enes b Malik bir sahabinin namazdan sonar `Hayy` ve `Kayyum` isimleriyle Allah`a dua ettigini duyan Peygamberimizin soyle buyurdugunu nakleder: “Bu adamin Allah`a ne ile dua ettigini biliyor musunuz? Orada bulunanlar; “Allah ve Resulu daha iyi bilir” dediler Bunun uzerine Resulullah Efendimiz (sav) soyle buyurdu: “Allah`a yemin ederim ki O Allah`a ismi-I a`zami ile dua etti Allah bununla dua edilince kabul eder ve bununla bir sey istenince verir”

(Ahmet ibn Hanbel Musned 3/245)

5) Hz Ali`nin soyle dedigi rivayet edilmistir: “Bedir gununde savasiyordum Darken Allah`in Resulunun ne yaptigini goreyim diye O`nun yanina vardim Yanina vardigimda O secde halinde “ Ya Hayyu Ya Kayyum!” diyor baska bir sey demiyordu Sonra savasa dondumDaha sonra da Resulullah`in yanina tekrar geldigimde O ayni seyleri soyluyordu Ben gidip gelmeye ve O`na bakmaya devam ettim O da Yuca Allah kendisine fethi muyesser kilincaya kadar ayni seyi soylemeye devam etti

(er-Raziet-Tefsiru`l-Kebir)