Notu Gizle
SORU'NU SOR cevabını size iletelim. Soru sormak için TIKLAYINIZ.

Regaib Kandili oruç tutalım

Konusu 'MUBAREK GÜN,GECE VE AYLAR' forumundadır ve sultan_mehmet tarafından 16 Haziran 2010 başlatılmıştır.

 1. sultan_mehmet

  sultan_mehmet © ◄ كُن فَيَكُونُ ► Yönetici Forum Administrator

  Mesajlar:
  16.603
  Beğenileri:
  2.897
  Ödül Puanları:
  9.598
  [​IMG]
  Bu geceyi nasıl karşılmak, nasıl ihya etmek gerekir?

  Bu gece, oruçlu olarak karşılanmalıdır.
  Bu gece, kazâsı olanın hiç değilse bir günlük kazâ namazı kılması, çok iyi olur.
  Kur’an-ı Kerim okunmalıdır.
  Bu gecenin ihyâsı, yatsı namazıyla sabah namazını camide cemaatle kılmakla olur. Bu, gecenin ihyâsıdır. Bütün günün ihyâsı bu... Yatsı namazı ile sabah namazını camide kılmak, o günün, o gecenin ihyâsı demektir. İnsan sabahlara kadar, akşamlara kadar ibadet etmiş gibi sevab kazanır.
  Bir başka ihyâ şekli zikir ..... "Lâ ilâe illAllah", "Allahümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âli seyyidinâ muhammed", "Estağfirullah", "SübhànAllah", "Elhamdülillâh", "Allahu ekber", "Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm", "Allah" gibi sözler mübarek kelimelerdir, cümleciklerdir. Bunları zikretmek çok sevabdır..
  Bazı namazlar vardır,
  Peygamber Efendimiz (S.A.v.) kılmıştır. Bunlardan birisi de Tesbih Namazı’dır. (Link:tesbih namazının kılınışı)
  Regâib gecesi, akşamla yatsı arasında: 12 rek’at "Hacet Namazı" kılınır.
  "Andolsun size kendinizden öyle bir Peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona çok ağır gelir. O, size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatlidir, merhametlidir. " (Tevbe Suresi, 128)
   
  Son düzenleme: 22 Temmuz 2017
  Sponsorlu bağlantılar
 2. FERASETLİ

  FERASETLİ KF Ailesinden Özel Üye

  Mesajlar:
  8.341
  Beğenileri:
  113
  Ödül Puanları:
  1.017
  Regâib gecesi, akşamla yatsı arasında: 12 rek’at "Hacet Namazı" kılınır.
  "Andolsun size kendinizden öyle bir Peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona çok ağır gelir. O, size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatlidir, merhametlidir.
   
 3. FERASETLİ

  FERASETLİ KF Ailesinden Özel Üye

  Mesajlar:
  8.341
  Beğenileri:
  113
  Ödül Puanları:
  1.017
  [size=18pt]Regaip Kandili ve Anlamı

  Ragaip kandili, kültürümüzde 3 aylar olarak bilinen, Recep ayı ile başlayıp, Şaban ayı ile devam edenramazan ayı ile noktalanan huzur ve maneviyat mevsimine girdiğimizin habercisidir.

  Üç aylar içinde barındırıldığı özel geceler, Allah'ın rahmetinin mü'minlere bol bol ikram edildiği, mağfiretinin, lutuf ve keremininüzerimize sağnak sağnak yağdığı zaman dilimleridir.Zira bu günlerde kalpler aynı duygu etrafında birleşip çarpar, eller aynı düşüncelerle semaya açılır, gözlerden aynı hissiyatın yaşları süzülürken, dillerden dua ve tespihler aynı aşkla dökülür.

  Dini hayatımızda yeni bir heycan ve canlılık kazandıracak olan bu mübarek ay ve geceler, yaratıcımıza, ailemize, çocuklarımıza ve tüm insanlığa karşı görev ve sorumluluklarımızın olduğunu bizlere hatırlatmakta, yanlış ve kusurlarımızdan dönmemize vesile olmaktadır. Bu mübarek zaman dilimini fırsat bilerek, yüce dinimizin bizden istediği, sevgi, saygı ve hoşgörü ortamının kurulmasına, birlik, beraberlik ve kardeşliğmizin güçlenmesine, insani ve ahlaki meziyetlerin yaygınlaşmasına gayret gösterelim.

  Bu düşüncelerleRegaip kandilinizi ve üç aylarınızı tebrik tebrik eder, birlik ve beraberlik içindenice kandillere kavuşmayı, bütün islam aleminin ve insanlığın barış ve huzur içinde olmasını cenabı Allahtan niyaz ederiz.
  [/size]
   

Sayfayı Paylaş