Peygamberimizin sahabilere insan olduğunu anlattığı hadis'i şerifler

• Konuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Ziyaretçi
peygamberimiz birgün odum kırarken bir sahabi ona ben yapayım demiş oda ben de sizin gibiyim ben yaparım demiş. bu hadisin doğruluğu veya aslı nedir. yada bu konuyla ilgii aydınlatır mısınız?

ma'vera

Emektar
Özel Üye
Peygamberimiz çok merhametli bir insandı. Tüm insanları, özellikle çocukları, çok severdi. Çocukları görünce hemen yanlarına gider, selâm verir, onlarla sohbet ederdi. Eline taze bir meyve geçince önce çocuklara ikram ederdi.

Peygamberimiz, çok cömert bir insandı. Özellikle fakir ve yoksulları görür gözetir, ihtiyaçla-rını karşılardı. Kapısına birisi gelip bir şey isterse, kendi ihtiyacı olduğu halde yemez, ona verirdi. Giymez, onu giydirirdi.

Peygamberimiz çok mütevazı bir insandı. Kimseye üstten bakmaz, kendisini arkadaşlarından ayırt etmezdi. Onlardan birisi gibi yaşardı. Ortak iş yapılacağı zaman hemen kendisi de görev alırdı.

Yoldaydılar. Peygamberimiz Sahabelerinden bir koyun kesip pişirmelerini istedi. Sahabelerden birisi öne çıktı:

- Ya Resulallah, koyunu kesmek benim işim olsun, dedi.

Bir başkası ileri atıldı:

Ya Resulallah, pişirmesi de benim işim olsun.

Başka bir sahabe:

- Onu yüzmesi de benim işim olsun, dedi.

Böylece kendi aralarında iş bölümü yaptılar.

Peygamberimiz de:

- Odun toplamak da benim işim olsun, diyerek onlara yardım etmek istedi.

Sahabeler onu o kadar çok seviyorlardı ki buna razı olmak istemediler:

- Ya Resulallah, biz sizin yapacağınız işi de yapabiliriz, dediler.

Bunun üzerine Peygamberimiz şöyle buyurdu:

- Ben size karşı ayrıcalıklı bir durumda bulunmaktan hoşlanmam. Çünkü Allah bundan hoşlanmaz.

nesilçocuk