Notu Gizle
SORU'NU SOR cevabını size iletelim. Soru sormak için TIKLAYINIZ.

Çözüldü Peygamber sünneti ne kadar önemlidir?

Konusu 'Hz Muhammed (Sallallahu aleyhi ve sellem)' forumundadır ve Ahmed1 tarafından 12 Haziran 2015 başlatılmıştır.

 1. İlim Talebesi

  İlim Talebesi KF Ailesinden Özel Üye

  Mesajlar:
  1.422
  Beğenileri:
  1.826
  Ödül Puanları:
  2.002
  أَخْبَرَنَا الرَّبِيعُ بْنُ سُلَيْمَانَ قَالَ أَخْبَرَنَا مُحَمَّدُ بْنُ إدْرِيسَ الشَّافِعِيُّ قَالَ: لَمْ أَسْمَعْ أَحَدًا نَسَبَهُ النَّاسُ أَوْ نَسَبَ نَفْسَهُ إلَى عِلْمٍ يُخَالِفُ فِي أَنْ فَرَضَ اللَّهُ عَزَّ وَجَلَّ اتِّبَاعَ أَمْرِ رَسُولِ اللَّهِ - صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ - وَالتَّسْلِيمَ لِحُكْمِهِ بِأَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَجَلَّ لَمْ يَجْعَلْ لِأَحَدٍ بَعْدَهُ إلَّا اتِّبَاعَهُ وَأَنَّهُ لَا يَلْزَمُ قَوْلٌ بِكُلِّ حَالٍ إلَّا بِكِتَابِ اللَّهِ أَوْ سُنَّةِ رَسُولِهِ - صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ - وَأَنَّ مَا سِوَاهُمَا تَبَعٌ لَهُمَا وَأَنَّ فَرْضَ اللَّهِ تَعَالَى عَلَيْنَا وَعَلَى مَنْ بَعْدَنَا وَقَبْلَنَا فِي قَبُولِ الْخَبَرِ عَنْ رَسُولِ اللَّهِ - صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ - وَاحِدٌ لَا يَخْتَلِفُ فِي أَنَّ الْفَرْضَ وَالْوَاجِبَ قَبُولُ الْخَبَرِ عَنْ رَسُولِ اللَّهِ - صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ - إلَّا فِرْقَةٌ سَأَصِفُ قَوْلَهَا إنْ شَاءَ اللَّهُ تَعَالَى .

  Bize Rebi' b. Süleyman haber verdi : Muhammed b. İdris (Yani İmam Şafi) şöyle dedi : Kendisini yahut İnsanların onu İlme nisbet ettiği hiç kimseden Allah azze ve celle'nin Resulullah sallallahu aleyhi veselleme uymasını,onun hükmüne teslim olmasını farz kılması konusunda hiç kimseden muhalif yani zıt bir görüş işitmedim.

  Çünkü Allah azze ve celle , kendisinden sonra hiç kimseye ittibayı emretmemiştir.Ancak Resulu hariç.Kendisinden sonra Resulune ittibayı emretmiştir.

  Şüphesizki , her halde Allahın Kitabı ve Resulunun sünneti dışında söz gerekmez.Bu ikisi birbirine bağlıdır.Allahın bizim , bizden önceki ve sonrakilerin üzerindeki farzı Resulullah'tan gelen (sahih) haberleri kabul etmektir.Bu konuda farz ve vacip arasında bir ayırım yoktur.Resulullah'tan gelen haberleri bir fırka kabul etmemiştir ki , bunu ileride anlatacağım inşaallah.

  (Şafi,El-Ümm)
   
  SETR, aysahin, okuryazar ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  Sponsorlu bağlantılar
 2. İlim Talebesi

  İlim Talebesi KF Ailesinden Özel Üye

  Mesajlar:
  1.422
  Beğenileri:
  1.826
  Ödül Puanları:
  2.002
  Kısaca : Sünnet yani Peygamberimizin hayatta iken yaptıkları , Kurandan sonra bizim için kaynaktır ve önemi büyüktür.
   
  SETR, sahasan ve aysahin bunu beğendi.
 3. okuryazar

  okuryazar Çalışkan Üye

  Mesajlar:
  353
  Beğenileri:
  272
  Ödül Puanları:
  162
  Çok önemlidir, nasılki kelimeişehadette Allah ın isminin yanında peygamberimizin adı yazılarak onun kıymeti bu derece yüksek olduğu aşiikarsa, aynen öyle de islamın yaşanmasında kuranın yanında hadis ve sünnetin önemi o derece çoktur.
   
  SETR, sahasan, aysahin ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.

Sayfayı Paylaş