Notu Gizle
SORU'NU SOR cevabını size iletelim. Soru sormak için TIKLAYINIZ.

Peygamber Efendimizin Sünnetini Ve Edeblerini Muhafaza Hakkında

Konusu 'SÜNNET-İ SENİYYE' forumundadır ve sultan_mehmet tarafından 14 Mart 2010 başlatılmıştır.

 1. sultan_mehmet

  sultan_mehmet © ◄ كُن فَيَكُونُ ► Yönetici Forum Administrator

  Mesajlar:
  16.603
  Beğenileri:
  2.897
  Ödül Puanları:
  9.598
  PEYGAMBER EFENDİMİZİN SÜNNETİNİ VE EDEBLERİNİ MUHAFAZA HAKKINDA

  Ahir zaman Peygamberi Hazret-i Muhammed Mustafa Aleyhisselâm efendimz hariç bütün Peygamberler insanlara Allah’ın emirlerini yapmalarını ve yasaklarından kaçınmalarını tebliğ etmek için Allah u Teala tarafından belli bölgelere ve kavimlere gönderilmiştir .

  Peygamberlerin sonuncusu ve Peygamberlerin Serveri Efendimiz ise bütün insanlığa, bütün alemlere Peygamber olarak gönderilmiştir . Bizler onun Ümmeti olarak onun hal ve hareketlerini ne kadar hayatımıza geçirebilirsek,ona o kadar yakın oluruz . Şunu unutmayalım ki Allah u Teala'ya yakın olmamızın tek yolu , Resulullah Efendimize yakın olmaktan geçer
  .

  AYET-İ KERİMELER .

  ALLAH U TEÂLÂ celle celâlûhu BUYURUYOR Kİ :

  "" Peygamber’in size getirdiklerini tutunuz ,yasak ettiği şeylerden sakınınız "" ( Haşr - 7 )

  "" Peygamberler , nefsin arzusuna uyarak söz söylemez ; onun söylediği söz , kendisine vahiy edilenden başka bir şey değildir "" ( Necm . 3 – 4 )

  "" De ki : Allah’ı severseniz bana uyunuz ki ,Allah’ta sizi sever , günahlarınızı bağışlar "" (Âl-i İmran - 31 )
  "" Allah’tan ve Kıyamet Günü’nden korkan sizler için Peygamberler ne güzel örnektir "" (Ahzab - 21 )

  "" Hayır , öyle değil , Rabbin celle ve şanüh hakkı için , aralarında ihtilaf ettikleri şeyde seni hakem yapıp , sonra o hükümden nefislerinde güçlük ve şekk duymaksızın sana inkıyad etmedikçe iman etmiş olmazlar "" ( Nisa.65 )

  "" Bir kimse Peygamber’e itaat ederse , Allah’a itaat etmiş demektir "" ( Nisa.80 )

  "" (Peygamber’in ) Emrine muhalefet edenler fitneye ve can yakıcı azaba uğramaktan korksunlar "" ( Nur.63 )

  HADİS-İ ŞERİFLER


  HAZRET-İ MUHAMMED MUSTAFA Aleyhisselâm EFENDİMİZ BUYURUYOR Kİ :

  "" Allah’tan ittika etmenizi , üzerlerinize bir Habeşi tayin olsa dahi sözünü dinlemenizi ve ona itaat etmenizi tavsiye ederim . Sizin içinizden hayatta kalanlar bir çok ihtilaflar görürler . Binaenaleyh benim sünnetimden ve hidayete nail olan Hülefa-i Raşidin in sünnetinden ayrılmayınız ; ona sımsıkı sarılınız . Dinde ihdas edilmiş bid’atlardan sakınınız . Zira her bid’at dalalettir ""

  "" Bütün ümmetim Cennet’e girerler ; yalnız istemeyenler müstesna ""

  -- Ya Resûlullah, kim istemez , diye sorulduğunda :

  "" Bana itaat eden Cennet’e girer ; dinlemeyen Cennet’i istememiş demektir "" buyuruştur .

  "" Ben size bir şey teklif etmedikçe , beni kendi halime bırakınız . Sizden evvelki milletler, ancak peygamberlerinden çok sual sormak ve onlarla münakaşa etmek yüzünden helak oldular . Binaenaleyh her hangi bir şeyden men edersem ondan sakınınız ; emrettiklerimi de elinizden geldiği kadar yapınız ""

  "" Benim ve sizin benzeriniz , ateş yakan ve ateşine pervane ve çekirgeler düşmeye başlayınca onları men e çalışan kimsedir . Ben sizi ateşe düşmekten korumak için eteklerinizden tutuyorum ; halbuki siz , benim elimden kurtulmaya çalışıyorsunuz ""

  Resulullah efendimizin sünnetine uymak konusunda Hazret-i Ömer radıyallahu anh efendimizin Hacer-i Esvet taşını öperken :

  -- Bilirim ki sen bir taşsın ; ne faydan dokunur , ne ziyanın . Eğer Peygamberin seni öptüğünü görmemiş olsaydım , öpmezdim ,dediği rivayet edilmiştir .
   
  Sponsorlu bağlantılar

Sayfayı Paylaş