Peygamber Efendimizin Oruç Hakkında Hadisleri ve Güzel Sözleri

İslami Sorular

KF Ailesinden
Özel Üye
Peygamber Efendimizin Oruçla İlgili Güzel Sözleri , Oruç Hakkında Hadisler.

"Her bir iyilik için on mislinden yedi yüz misline kadar karşılık olabilir; fakat oruç başkadır Çünkü oruç benim içindir ve onun ecrini ben vereceğim" (Müslim"Sıyâm"164; Nesaî "Sıyâm" 42)

"Kim iman ederek ve sevabını Allah'tan umarak ramazan orucunu tutarsa önceki günahları affedilir" (Buhârî "Savm" 6)

"Canımı elinde tutan Allah'a yemin ederim ki; oruçlunun ağız kokusu Allah katında misk kokusundan daha hoştur; Allah der ki: Ağzı kokan şu kul şehvetiniyemesini içmesini benim için terkediyor Mademki sırf benim için oruç tutmuş o orucun ecrini ben veririm" (Buhârî "Savm" 9; Müslim "Sıyâm" 164)

"Oruçlu için birisi iftar ettiği vakit öteki Rabbi ile karşılaştığı vakit olmak üzere iki sevinç vardır" (Buhârî "Savm" 9)

"Oruç bir kalkandır" (Buhârî "Savm" 9; Tirmizî "Îmân" 8)

Rivayet edildiğine göre saçı başı dağınık bir adam Hz Peygamber'e gelerek

-"Ey Allah'ın elçisi! Allah'ın beni yükümlü tuttuğu orucun miktarını söyle" demişPeygamberimiz "Ramazan ayını oruçlu geçir" buyurmuş adam bu defa "Bunun dışında başka oruç tutmam gerekiyor mu?" diye sormuş Peygamberimiz de "Hayıryükümlü olduğun başka oruç yoktur Fakat nâfile olarak tutabilirsin" cevabını vermiştir Adam aynı şekilde sorularına devam ederek zekât namaz ve hac konusunda bilgiler aldıktan sonra "Sana ikramda bulunan Allah'a yemin olsun kibu söylenenlerden fazla bir şey de yapmam eksik de bırakmam" diyerek çekip gitmiş Peygamberimiz de arkasından şöyle söylemiştir: "Şayet dediğini yaparsa bu adam kurtulmuştur" (Buhârî "Savm" 1; Müslim "Îmân" 9)