Notu Gizle
SORU'NU SOR cevabını size iletelim. Soru sormak için TIKLAYINIZ.

Peygamber efendimizin doğum günü

Konusu 'SİYER-İ NEBİ' forumundadır ve Mu@YMe tarafından 21 Nisan 2009 başlatılmıştır.

 1. Mu@YMe

  Mu@YMe Vip Üye Özel Üye

  Mesajlar:
  9.258
  Beğenileri:
  147
  Ödül Puanları:
  1.017
  وَمَا اَرْسَلْناَكَ إِلاَّ رَحْمَةً لِلْعاَلَمِينَ {1}
  قال رسول الله صلىالله عليه و سلم :

  "أَناَ مُحَمَّدٌ وَ أَحْمَدُ وَ نَبِيُّ الرَّحْمَةِ" {9}

  PEYGAMBERİMİZİN DOĞUMU  Dünya tarihinde önemli dönüşüm ve değişimlere sebep olan olaylar vardır. İnsanlık tarihinin en tesirli ve en etkili hadiselerinden biri de hiç şüphesiz Hz. Muhammed (s.a.v) in dünyaya teşrifleridir.
  (Ey Muhammed!) Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik[1]. Biz seni ancak bütün insanlara müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik[2]

  âyetlerinde açıkça belirtildiği gibi, rahmet peygamberini, bütün dünya beklemekteydi.
  Hz. Musa aleyhisselâma gönderilen Tevratta müjdeci, uyarıcı, kaba ve katı yürekli olmayan, sokaklarda bağırıp çağırmayan, kendisine yapılan kötülükleri iyilikle karşılayan, affeden [3] özelliklerle anlatılan Peygamber Efendimizin gelişini, herkes hasretle bekliyordu.

  Kurânın ifadesiyle Hz. İsa onun gelişini şöyle müjdeliyordu: Hatırla ki, Meryem oğlu İsa: Ey İsrailoğulları! Ben size ALLAHın elçisiyim, benden önce gelen Tevratı doğrulayıcı ve benden sonra gelecek, Ahmed adında bir peygamberi de müjdeleyici olarak geldim, demişti[4]


  Peygamber Efendimiz daha dünyaya teşrif etmeden ve Peygamberlikle görevlendirilmeden ona inananlar olmuştu. şairimiz Arif Nihat Asya bu gerçeği şöyle dile getirir:
  Günler, ne günlerdi yâ Muhammed;
  Çağlar ne çağlardı:
  Daha dünyaya gelmeden
  Müminlerin vardı[5]
  Milli Şairimiz Mehmet Akif de, Peygamber Efendimizin gelişini, bütün insanlığın beklediğini şu mısraları ile anlatır:
  On dört asır evvel, yine bir böyle geceydi,
  Kumdan, ayın on dördü, bir Öksüz çıkıverdi!
  Lâkin, o ne hüsrandı ki hissetmedi gözler
  Kaç bin senedir, halbuki, bekleşmedelerdi![6]  ALLAH Teâlâ, bütün peygamberlerden ümmetleri adına onun peygamberliğini tasdik edeceklerine ve ona yardımcı olacaklarına dair söz almıştır. Nitekim bu husus Kurânda şöyle anlatılır: Hani, ALLAH, Peygamberlerden: Andolsun, size vereceğim her kitap ve hikmetten sonra, elinizdekini doğrulayan bir peygamber geldiğinde, ona mutlaka iman edeceksiniz ve ona mutlaka yardım edeceksiniz diye söz almış ve, Bunu kabul ettiniz mi verdiğim bu ağır görevi üstlendiniz mi? demişti. Onlar, Kabul ettik demişlerdi. ALLAH da, Öyleyse şahid olun, ben de sizinle beraber şahit olanlardanım” demişti[7].
  Kurânı Kerimden önce gelen bütün kutsal kitaplarda, Peygamber Efendimizin geleceğinden ve özelliklerinden söz edilmiştir. Ancak Hıristiyan ve Yahudi din adamları bu gerçeği gizlemişler ve tahrif etmişlerdir. Kendilerine kitap verdiklerimiz onu (o kitaptaki peygamberi), öz oğullarını tanıdıkları gibi tanırlar. Buna rağmen onlardan bir grup bile bile gerçeği gizlerler[8] âyeti bu gerçeği vurgulamaktadır.  ALLAH Teâlânın, insanlığa gönderdiği en son rahmet elçisi ve hidayet öncüsü Hz. Muhammed (s.a.v)in ALLAH katından getirdiği ilahî davetini ve onun örnek ahlâkını anlamak, anlatmak, ona duyulan engin sevgiyi gönüllere yerleştirmek, topluma aktarmak maksadıyla yıllardır müslümanlar, onun dünyaya teşriflerini Mevlid kandili olarak kutlamaktadır. Hepimize, İslâm âlemine ve bütün dünyaya hayırlı olmasını niyaz ederiz.20 nisan,
  peygamber efendimizin doğum günüdür.Bu özel günü tebrik ederken konuyu bir hadisle bitirmek istiyorum. Peygamber Efendimiz şöyle buyurmaktadır:

  Ben Muhammedim, ben Ahmedim, ben Rahmet peygamberiyim [9].

  __________________
  [1] Enbiyâ, 21/17.
  [2] Sebe, 34/28.
  [3] Muvatta, Mukaddime, 2.
  [4] Saf, 61/6.
  [5] Arif Nihat Asya, Dualar Ve Âminler, İstanbul, 1976, s. 64.
  [6] Mehmet Akif Ersoy, Safahat, İstanbul, 1977, s. 499.
  [7] Âli İmrân, 3/81.
  [8] Bakara, 2/146.
  [9] Müslim, Kitâbul-Fedâil, 126; Tirmizî, Daavât, 118.


  Dr. Kerim BULADI
   
  Sponsorlu bağlantılar
 2. sahasan

  sahasan © ◄ كُن فَيَكُونُ ► Forum Administrator

  Mesajlar:
  13.118
  Beğenileri:
  4.065
  Ödül Puanları:
  9.820
  Allah razı olsun, rabbim içinde bulunduğumuz kutlu doğum haftasını en iyi şekilde değerlendirip rasulunu hakkıyle sevenlerden eylesin inşaAllah.
   
 3. Ensar olmak

  Ensar olmak Tecrübeli

  Mesajlar:
  39
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  7
  :tşk:

  amin..
   
 4. FERASETLİ

  FERASETLİ KF Ailesinden Özel Üye

  Mesajlar:
  8.341
  Beğenileri:
  113
  Ödül Puanları:
  1.017
  :tşk::ççk::ççk::ççk::ççk:
   

Sayfayı Paylaş