Notu Gizle
SORU'NU SOR cevabını size iletelim. Soru sormak için TIKLAYINIZ.

Nasıl selavat getirilir? Salavat getirirken elimizi nasıl tutmamız gerekir?

 1. İslami Sorular KF Ailesinden Özel Üye

  Salavat nasıl getirilir? Salavat getirirken elimizi nasıl tutmamız gerekir? abdestli olmak gerekir mi? Tüm detaylar yazımızda mutlaka okumanızı öneriyoruz.

  Allahumme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed sözleri salavat sözleridir, salavat getirmek için abdestli olmak şart değildir ama abdestli olarak salavat getirmek daha faziletlidir.

  Bilindiği üzere Efendimiz (sas) Hazretleri’nin adı anıldığında duyan her Müslüman’ın salavat getirmesi ihmal edilmez bir görevi, unutulmaz bir vefa borcudur .

  O kadar ki, O’nun irşadıyla var oluş hikmetini anlayan her Müslüman’ın üzerine bu salavatın ömründe bir keresi farz, sonrakileri vacip, tekrarlarda ise sünnet olduğu bildirilmiş, salavatın terki ise şefaatten mahrumiyete sebeptir, denmiştir
  İyilik gördüğü kimselere iyilik etme minnettarlığı duyan, hatta bir kahvenin kırk yıl hatırını sayan insanlar, ebedi hayatını kurtarmaya vesile olan Resulüllah’a da (sas) elbette minnettarlık duyacak, adını duyunca büyük bir hürmet ve sevgiyle salavat getirecek, böylece gösterdiği bu bağlılıkla da şefaatine nail olacaktır .
  Nitekim Ahzab Suresi ayet 56’da Rabbimiz de salavat getirmeyi emretmektedir:

  –Şüphesiz Allah ve melekleri Peygambere salat ederler Ey iman edenler! Siz de O’na tam bir teslimiyetle salat ve selam edin!

  Bu ayetin emri gereği olarak ömürde bir defa salavat getirmek farz, sonraları her ilk duyuşta vacip, aynı yerde tekrarlanmalarda ise sünnet olduğu ifade edilmiştir Anlaşılan odur ki, getirilen salat–ü selamdan hem Rabbimiz, hem de melekleri razı olmakta, ayrıca melekler salavat getirenlere de dua etmekteler. Hadis kitaplarında görüyoruz ki, Efendimizin (sas) Cennet’teki makamının yükselmesine sebep olan salavatı okuyan insana melekler, “Allah da senin makamını yükseltsin!” diye dua etmekte, öteki melekler de bu duaya amin demekteler Salavat getiremeyene ise, “Allah da senin makamını yükseltmesin!” diye tepki göstermekte, öteki melekler de bu tepkiye amin diyerek iştirak etmekteler Demek ki, Efendimizin (sas) adını duyunca salavat getirenler meleklerin hayır duasını alır, getirmeyenler ise bedduasına maruz kalırlar Ayrıca, Peygamberimiz (sas) de, adını duyduğu halde salavat getirmeyen vefasız ümmetine kırılmakta, bunu da “burnu sürtülsün!” sitemiyle dile getirmektedir

  Salavatın çeşidi sayılamayacak kadar çoktur Bunların en meşhurları da namazlarda tahiyyattan sonra okuduğumuz, “Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed” ile “Sallallahü aleyhi vesellem” salavatlarıdır Manaları şöyle özetlenebilir:

  –Rabbimizin rahmeti, meleklerinin istiğfarı ve bizim de selamımız Efendimiz Hazreti Muhammed ve ailesi üzerine olsun
  Bu gibi salavatlar Efendimize has bir dua olduğundan O’na mahsus duayı Rabbimiz reddetmez
  Bu niyetle bizler de özel dualarımıza redde uğramayan salavatla başlar, salavatla bitirirsek iki makbul dua arasına aldığımız duamızın kabul olacağını ümit ederiz

  Okuma ve yazmalarda ise Efendimizin (sas) adı geçince açıkça:

  –“Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed” yahut da “Sallallahü aleyhi ve sellem” demek en güzeli olduğu gibi, yazanların salavatın baş harfleriyle (asm) yahut da (sas) şeklinde işaretlemeleri de salavatı hatırlatmak demektir Ancak yazıda bu gibi salavat getirme işaretleri çoğalınca okuyanlar bazen zorlanmakta ve maksadının aksine, hürmet için konan işaretler bazen hürmet zedelenmesine de sebep olmaktadır Böyle bir hürmet eksilmesine sebep olmaktansa işaretleri azaltıp okuyanın irfanına bırakmakta isabet olsa gerektir
  Efendimize getirilen salavat, günahının affına sebep denemez Çünkü O’nun böyle bir durumu söz konusu değildir Makamının yükselmesine vesiledir O yüzden Efendimizin makamını kimse tahmin ve tespit edememektedir Çünkü her saniye, iyiliğine sebep olduğu ümmetinden nehirler gibi salavat duaları akmakta, böylece yükselmenin hiç durmayıp kıyamete kadar da devam edeceği anlaşılmaktadır

  Tarihi bir saygı örneği:

  Sultan Mahmud Gaznevi, Muhammed adındaki hizmetçisine her defasında çok sevdiği bu Muhammed adıyla hitap ettiği halde bir defa da babasının ismiyle hitap eder Buna üzülen hizmetçi, neden çok sevdiği güzel ismiyle değil de babasının ismiyle çağırdığını sorunca Sultan’dan şu cevabı alır:
  –Ben her defa abdestli bulunuyor, o yüce ismi abdestle söylüyordum Bu defa abdestim yok! O mübarek ismi abdestsiz ağzıma almaktan utandım!
  Mübark ismi duyduğu halde gönlü kıpırdamayan salavat tembellerine ithaf olunur
  Ahmet Şahin

  Aşağıdaki videoda selavat getirme yapılmaktadır. Mutlaka izlemenizi öneririm.

   
  Son düzenleyen: Moderatör: 27 Kasım 2016
  cenneteyn, sahasan, SETR ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 2. Sponsorlu bağlantılar
 3. İlim Talebesi KF Ailesinden Özel Üye

  Allahumme : Ey Allahım
  Salli : Salat et,rahmet et,makamını yücelt
  Ala : Üzerine,...e-a
  Seyyidinâ :Efendimiz
  Muhammedin:Muhammed(e)

  Ve Alâ : ve üzerine,...e-a
  Âli: Ailesine
  Seyyidinâ Muhammed :Efendimiz Muhammedin


  Sallallâhu : Allah salat etsin,rahmet etsin,yüceltsin
  Alâ :...e-a
  Muhammedin: Muhammed(e)

  Sallallâhu : Allah salat etsin,rahmet etsin,yüceltsin
  Aleyhi: Ona
  Ve Sellem : Ve selam etsin,esenlik versin


  Es-Salatu : Salat
  Vesselamu : Ve Selam
  Aleyke : Senin üzerine olsun
  Ya Resulallah: Ey Allahın elçisi
  Ya Habiballah: Ey Allahın sevgili kulu
  Ya Seyyidel Evveline ve'l Ahirin: Ey Öncekilerin ve Sonrakilerin Efendisi
  Ya Emîne Vahyillah : Ey Allahın Vahyinin Emîni

   
  cenneteyn, sahasan, SETR ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
 4. Vakıa Guest

  Peygamber efendimize nasıl selatuselam getirilir? Efendimize (s.a.v) Selatuselam getirmek ilahi bir emirdir. Peygamber efendimizi nasıl salavat getirileceğini ashabına öğretmiştir. Konu içerisinde salavat'ın nasıl getirilmesi gerektiği detaylıca anlatılıyor. Bir çok salavat kalıpları var. Hayatta bir defa ile yetinilir diyen alimler de var, her seferinde getirilmesi gerektiğini söyleyen alimler de mevcut. En doğrusu efendimizin adı her anıldığında Selatuselam getirmektedir.
   
  cenneteyn, sahasan ve KaraHilal bunu beğendi.
 5. Mete1453 Guest

  Allah razi olsun paylasimlarinizdan dolayi bende soyle bir hadisi serif duymustum. Peygamber Efendimiz buyuruyor Üzerime bir günde (1000) defa salavat getiren kimseye cennetteki makamı gösterilmedikçe ölmez. Rabbim sefaatlerine nail eylesin insallah
   
  cenneteyn, sahasan ve KaraHilal bunu beğendi.
 6. Canan_kar Guest

  Salavat hatminin adedi 1000 mi 1001 miydi acaba, Tek kişiyle salavat hatmi olduğu gibi daha çok kişi bir araya gelerek bu hatmi gerçekleştirebilir mi? Bu konular hakkında detaylı bilgiler verir misiniz?
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 27 Kasım 2016
  cenneteyn, sahasan ve KaraHilal bunu beğendi.
 7. ömr-ü diyar اَلْمَرْءُ مَعَ مَنْ أَحَبَّ Yönetici

  cenneteyn, sahasan, SETR ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 8. SETR © ◄ كُن فَيَكُونُ ►

  Hep eski türk filimlerinde görümşsünüzdür arkadaşlar; genelde birisi yakaladığı ve öldüreceği kişiye salavat getirmesini söyler, dini mübini islamdan bu millet uzaklaştırılmak için o kadar çalışılmışsa da gördüğünüz gibi alışkanlık olarak söyledikleri bu salavat getir sözü bile asırlardır mayamızın islamla yoğurulduğunun bir kanıtıdır. Peki bu salavat nedir, neden ve nasıl salavat getirilir diye düşünmediniz mi hiç? Salavat terimi Peygamber efendimize yapılan dua ve rahmet isteme manasını taşır ve kuranı kerimde Ahzab suresi 56. ayetinde Rabbimiz kendisinin ve meleklerinin peygamber efendimize salavat getirdiğini söyleyerek kullarının da peygamner efendimize salavat getirmesini istemektedir. Salavat nasıl getirilir diyenler içinde namazlarda otururken okuduğumuz Allahumme salli ve barik duaları peygamber efendimize salavat getirmeyi ifade eder. Bunların dışında da uzun ve kısa değişik salavat çeşitleri mevcuttur. Çok daha fazla salavat çeşitlerini okumak isteyenler ve salavat konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyenler forumda daha önce açılmış olan
  200 Çeşit Salavatı Şerife
  konusuna bakarak ulaşabilirler.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 5 Aralık 2016
  cenneteyn ve sahasan bunu beğendi.
 9. Essalavatu Guest

  Salavat şarkı sözü gibi ağızda sakız gibi çiğnenecek bir basit söz değildir bu nedenle salavat getirirken nelere dikkat etmeliyiz bunları iyi bilmeli ve bilerek salatuselam getirmeliyiz. Salavatın mahiyeti ile ilgili şu videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

   
  cenneteyn ve sahasan bunu beğendi.
 10. salli ala Guest

  Genelde salavat getirilirken benim gördügüm büyüklerimiz ellerini kalplerinin üzerine koyuyorlar, kimisi bu saygıyı ifade ediyor desede kimileride peygamber efendimizin adı anılınca kalplerini haşyet kapladığı için sakinleştirmek için böyle yapıyorlar diyor.
   
  sahasan ve cenneteyn bunu beğendi.
 11. Aliah ali Guest

  Eywallah tesekkurler bu gizel yazi icin
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 2 Ağustos 2017

Sayfayı Paylaş