Notu Gizle
SORU'NU SOR cevabını size iletelim. Soru sormak için TIKLAYINIZ.

Namazın maddi ve manevi faydaları

 1. YİĞİDO Üye Kademeli

  Namazın maddi ve manevi faydaları
  21 Ağustos 2011 / 06:00
  Namaz kılmanın sadece manevi yönden değil sağlığımıza da faydası çok.. Örneğin başta kalbe..

  Uzmanlar, yemeğin ardından sindirimin bittiği ve vücuttaki enerjinin depolandığı esnada hareketsiz kalan ya da uyuyan kişilerde yağlanma artarken, kalbin de güçsüz kaldığını söyledi.
  Ekmekçi, teravih namazının bu anlamda kalp krizini önlediğini, ayrıca kalp krizi geçirmiş olanlara faydası olduğunu belirtti.İftardan belli bir süre sonra yapılan egzersizler hem kilo almayı engelliyor hem de kan dolaşımını artırarak kalbin güçlenmesine yardımcı oluyor. Müslümanları manevi açıdan besleyen teravih, uzmanlara göre bedeni açıdan da vücudun sağlıklı kalması için kaçırılmayacak bir fırsat sunuyor. Yemeğin ardından sindirimin bittiği ve vücuttaki enerjinin depolandığı esnada hareketsiz kalan ya da uyuyan kişilerde yağlanma artarken, kalp güçsüz kalıyor.

  Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi Kardiyoloji bölümünden Dr. Ahmet Ekmekçi, iftardan sonra teravih namazı kılanların kendilerine bir saatlik efor testi uygulamış gibi olduklarını belirtirken, bu durumun hem kalp krizini önlemeye hem de kriz geçirmiş bireylere fayda sağlayacağını söylüyor. Ekmekçi, "Vücudun yemekten 2 saat kadar sonra aldığı glikozu harcaması gerekirken, bu zaman aralığından sonra alınan yağ ve şeker eritilmediği takdirde vücutta ilerleyen zamanlarda kullanılmak üzere depolanıyor. Bu depolama işlemi de kişinin kilo almasına yol açıyor. Dolayısıyla iftardan 2 saat kadar sonra kılınan teravih namazı, bu durumların önüne geçmek için kaçırılmayacak bir fırsattır." diyor.

  Kalp hastaları için önerilen şeyler arasında en önemlisinin egzersizler olduğunu anlatan Kardiyolog Ahmet Ekmekçi, "Kalp krizi geçirmiş bireylerin egzersiz yapmaları, bizim verdiğimiz çoğu ilaçtan daha faydalı olur." tespitinde bulunuyor. Ekmekçi, kalp hastalarının günde 30 dakika hafif tempoda egzersiz yapmalarının faydalı olduğunu belirtirken, "Orucun açılmasından yaklaşık 2 saat sonra mide hazmı son safhaya ulaşır. Glikozun hemen hepsi emilmiş olur. Bu dönemde yapılacak egzersizler kalbe kan taşıyan damarların genişlemesini sağladığından kalp sağlığına oldukça faydalıdır." diye konuşuyor.

  DÜZENLİ NAMAZ KILMALI

  Ramazan'da kılınan teravihin yanı sıra günlük kılınan namazın da birçok faydası bulunuyor. Düzenli namaz kılmak menisküse ve omurga rahatsızlıklarına iyi geliyor. Sema Hastanesi Fizyoterapisti Hatice Çetinkaya, namaza hazırlık sürecinden başlayıp namaz sonuna kadar yapılanların faydalarını, "Öncelikle namazdan önce alınan abdest, lenf bölgelerinde farklı sıcaklıktaki suyun teması ile dolaşımı artırır." diye sıralıyor.

  Namazın 5 farklı egzersiz bütünü gibi düşünülebileceğini belirten Çetinkaya, "Secdede yerçekimi etkisiyle beynimize giden kan miktarı ve dolayısıyla beslenmesi artıyor. Fiziksel olarak omurga hastalıklarında sıklıkla tavsiye edilen bir egzersiz pozisyonu alınıyor. Bizim hastalara önerdiğimiz egzersizleri bir araya getirdiğinizde namazdaki duruşlara benzer pozisyonlar ortaya çıkıyor." diyor.
  samanyoluhaber
   
 2. Sponsorlu bağlantılar
 3. YİĞİDO Üye Kademeli

  Sema Törenine Ev Sahipliği Yaptı
  21 Ağustos 2011 / 05:00
  Tarihi Kars Kalesi, 858 yıllık tarihinde ilk kez, Sema Gösterileri'ne ev sahipliği yaptı.

  Tarihi Kars Kalesi, 858 yıllık tarihinde ilk kez, 'Ebul Hasan el Harakani'den Mevlana'ya Giden Yol, Tasavvuf Müziği Eşliğinde Sema Gösterileri'ne ev sahipliği yaptı.

  Kars Oteller ve Lokantalar Derneği (KarsOD) tarafından düzenlenen programda Konya'dan gelen semazanler sahne aldı.

  Programa katılan Kars Valisi Ahmet Kara, yaptığı konuşmada, Harakani'den Mevlana'ya giden yolun Hazreti Peygamber(sav)'den başlayan ve kıyamete kadar devam edecek olan sevgi, saygı ve güven akışını sağlayan bir yol olduğunu söyledi.

  Bu yolun merhamet yolu, güçlüklere katlanma, her zorluğa tahammül etme, az yeme, az uyuma ve fedakarlık yolu olduğunu ifade eden Kara, "Bu yol, Harakani ve Mevlana Hazretleri'nden, Yunus Emrelerden, Hacı Bektaşı Velilerden daha birçok ismini sayamadığımız Allah dostlarıyla doludur. Bu yolda kutlu yürüyüşlerini gerçekleştirdiler. Bu pirler öyle emin adımlarla yürüdü ki hayatlarında bütün fetihlere öncülük etmek üzere manevi fetihleri kendileri yaptılar. " dedi.

  Bugün halen onların gölgesinde ve işaret ettiği yolda mutlu, mesut ve huzurlu olmaya çalışıldığını ifade eden Kara, konuşmasına şöyle devam etti;

  "Halen onların bize tasarrufu, onların bize faydası devam etmektedir. Harakani Hazretleri de bunlardan biridir. Harakani Hazretleri devrinin özellikle büyük velilerinden önemli sözlere mazhar olmuş biri. Harakani Hazretleri her bir üstün özelliğinin yanında birde çok cömerttir. Halil İbrahim sofrası gibi Harakani sofrası da meşhurdur. "

  Mevlana'nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi de günümüzden 8 asır öncesinde yaşamış olmakla birlikte hala eserleri üzerinde araştırmalar yapılan ve her gün fikirleri daha önem kazanan Mevlana Celaleddini Rumi'nin Türk İslam düşünürlerinin en başında geldiğini söyledi.

  Asırlardır Allah sevgisini, Peygamber sevgisini, insan sevgisini, yaratana ve yaratılana olan sevgisini anlattığına dikkati çeken Çelebi, şöyle konuştu:

  "Kur'an-ı Kerim'e olan bağlılığından söz etmektedir. Onun düşünce sistemi üzerine kurulan Mevlevilik Türk kültürünün temel taşları olmuş ve bilgiyi günümüze taşımıştır. Mevlevihanelerde Arapça, Farsça dillerinin yanı sıra gerek müzik gerek güzel sanatların her dalında yapılan çalışmalar ile günün filolojileri, akademileri, konservatuvarları gibi bir görevi üstlenmişlerdir. "

  Çelebi, Mevleviliğin Hazreti Mevlana'nın oğlu Sultan Veled soyundan gelen Çelebiler tarafından günümüze kadar geldiğini vurguladı.

  KarsOD Başkanı Halit Özer ise bu etkinlikle Kars'ta inanç turizminin startını verdiklerini belirterek, programa katkı sunanlara teşekkür etti.

  Konuşmaların ardından, tasavvuf müziği eşliğinde sema gösterileri gerçekleştirildi. Gecenin geç saatlerine kadar devam eden program havai fişek gösterisiyle sona erdi.
  haberler.com
   
 4. çok güzel bir konu sağolun kardeşim.
   
 5. Allah razı olsun, rabbim imandan kurandan ve de namazdan ayırmasın bizleri inşaAllah.
   

Sayfayı Paylaş