Namaz Neden 5 vakittir ?

• Konuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Ziyaretçi
Namaz Neden 5 vakittir ?

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Miraç mucizesinde

Bundan sonra, altıncı semaya indim; burada musa ile görüştüm. O da miracımı kutladı; merhabalaştırk. Sonra, bana sordu:
— ya resulellah, ümmetine ne emrolundu?.​
şöyle anlattım:​
bir gün ve bir gecede elli vakit namaz,, bir yılda altı ay oruç, cenabetten yedi kere gusül, murdarlık bulaşan yeri yedi kere yıkamak..
Bunları dinledikten sonra musa şöyle dedi:​
— ümmetin, bunlara güç yetiremez; hepsini eda edip yerine getiremez. Vallahi senden evvel ben insanları tecrübe ettim. ümmetim olan beni israil'e türlü türlü vasiyetler, ahdler ve ikna yolundan çeşitli çarelere başvurdum. Yine de yerine getiremediler. ümmetin için, bunların hafifletilmesini rabbından rica eyle.​
Bunun üzerine döndüm; sidre-i münteha'ya vardım secde eyledim. Niyaz ederek şöyle dedim:​
— ya rabbi, ümmetim zaiftir; elli vakit namaza, altı ay oruca, yedi kere gusle, onlar ve ben takat getiremeyip kusur ederiz. Lütuf ve kerem olarak bunları hafiflet.​
Bu niyazım üzerine, on vakit namaz, bir ay oruç; bir gusül kaldırıldı. Döndüm; musa'ya geldim. Durumu anlattım; şöyle dedi:​
— ümmetin kırk vakit namazı, beş ay orucu, altı kere guslü yerine getiremeyip kusur ederler. ümmetine acı, hafifletilmesini iste.
Bunun üzerine, tekrar sidre-i münteha'ya varıp hafifletilmesini rica ettim. Yine on vakit namaz bir ay oruç, bir kere gusül kaldırıldı. Yine: Musa'ya geldim; durumu haber verdim. şöyle dedi:​
— ümmetin zaiftir. Otuz vakit namazı, dört ay orucu, beş kere guslü yerine getiremezler; kusur ederler. Bunun hafifletilmesini iste.
Tekrar gittim; secde eyledim. Bu emrin daha hafifletilmesini istedim; hafifletildi. Gelip durumu musa'ya haber verip müşavere ettim. Tekrar gittim; hafifletilmesini istedim. Bunu yapmaya devam ettim; taa, sonunda:​
— ümmetin, bir gün ve bir gecede beş vakit namaz kılsın; yılda bir ay ramazan orucu tutsunlar; cenabetten bir kere gusül etsin; murdarlıktan elbiselerini bir kere yıkasınlar..
Emrini almcaya kadar. Bu emri de, dönüp geldim; musa'ya anlattım:​
— beş vakit namaz, bir ay oruç, bir kere gusül, necasetleri bir kere yıkamakla emrolundum.​
Dedim. Musa a.s. şöyle dedi:​
— yine hafifletilmesini iste. Dedim ki:​
— çok talep ettim; her talep ettiğimde de hafifletildi kerem olarak. Tekrar hafifletilmesini istemekten utanırım. Artık bunu kabul ettim​
musa'yı geçtikten sonra rabbımdan bir nida geldi:​
— kullarımın ibadetini hafiflettim; beş vakit namazı imzaladım. Ya muhamnıed, beş vakit namaz kılsınlar, onlara elli vakit namaz kılmış gibi sevap ihsan ederim.
ümmetinden her kim, bir iyilik işlemek niyet edip sonra yapamazsa, onun niyetine göre bir sevap ihsan ederim. Hatta, yedi yüze varıncaya kadar, kat kat sevap ihsan ederim. şayet bir günah işlemeye kasd eder de yapmazsa, o işi etmediği için sevap veririm. şayet kasd ettiğini yaparsa, onun için bir günah yazarım.​
Sonra..​
Cebrail'in kanadına binip beyt-i makdis'e geldim...