Müzik Dinlemek Haramdır!!!

Nurun Ala Nur

Düzenleyici
Moderator
Müzik Dinlemek Haramdır!!!

1) Ebu Amir ya da Ebu Malik el-Eş’ari (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
Allah’a yemin olsun ki, Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
“Ümmetimden bir takım kavimler gelecek; zinayı, ipeği, içkiyi ve çalgı aletlerini helal sayacaklar! Yine bir takım topluluklar bir dağın yanına konaklayacaklar. Onlara ait koyun sürüsü ile çoban her sabah onlara gelecek.
Bunlara bir fakir ihtiyacı için gelecek de ona;
−‘Bize yarın gel’ diyecekler. Bunun üzerine Allah, dağı geceleyin onların üzerine indirip bir kısmını helak edecek, diğerlerini de kıyamet gününe kadar maymunlar ve domuzlar şekline çevirecektir!”
Buhari 12/5649

2) Ebu Umame (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
‘Şarkıcı kadınların satılması, satın alınmaları, onların ticaretinin yapılması helal değildir! Onlar karşılığında alınan bedel haramdır!’
Ebu Umame (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle devam etti:
وَمِنَ النَّاسِ مَن يَشْتَرِي لَهْوَ الْحَدِيثِ لِيُضِلَّ عَن سَبِيلِ اللَّهِ بِغَيْرِ عِلْمٍ وَيَتَّخِذَهَا هُزُوًا أُولَئِكَ لَهُمْ عَذَابٌ مُّهِينٌ
“İnsanlardan öylesi var ki; bilgisizce (insanları) Allah’ın yolundan saptırmak ve sonra onunla alay etmek için, boş sözü satın alırlar! Onlar için alçaltıcı bir azap vardır!”
Lokman Suresi 6. ayet bu husus için (yani müzik için) indirildi!’ buyurdu.”
Taberani Mucemu’l-Kebir 8/7749, 7805, 7825, 7855, 7861, 7862, Albani Sahiha 2922

3) Enes bin Malik (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Dünyada da, ahirette de lanetlenmiş iki ses vardır!
1) Nimet sırasında zurna sesi ve
2) Musibet sırasında bir inleme’ buyurdu.”
Bezzar Müsned 1/377, 795, Ebu Bekr eş-Şafii er-Rubaiyyat 2/22, ed-Dıya el-Makdisi, el-Ehadiysu’l-Muhtare 6/188, 2200, 2201

4) Cabir bin Abdullah (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
‘Ben ağlamayı yasaklamadım! Fakat ben, ahmak ve günahkar iki sesi yasakladım! Birisi oynama ve oyalanma namesi sırasındaki ses ve şeytan zurnaları! Diğeri ise, musibet halindeki ses ve yüzlere vurmak! Yakaları yırtmak ve şeytan inlemesidir!’ buyurdu.”
Hâkim 4/40, Beyhaki 4/69, Şuabu’l-İman 7/241, 1063, 1064, İbni Ebi’d-Dünya Zemmu’l-Melahi 159/1, Acurri Tahrimu’n-Nert 201, 63, Beğavi Şerhu’s-Sünne 5/430, 431, Tayalisi Müsned 1683, İbni Sad Tabakat 1/138, İbni Ebi Şeybe el-Musannef 3/393

5) Abdullah bin Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
‘Şüphesiz ki, Allah bana şarabı, kumarı, davul ve zarı haram kıldı! Sarhoşluk verici herşey şüphesiz haramdır!’ buyurdu.”
Ebu Davud 3696, Beyhaki 10/221, Ahmed Müsned 1/274, Ebu Ya’la Müsned 2729, İbni Hibban Sahih 5341, Ebu’l-Hasen et-Tusi el-Erbain 13/a, Taberani Mucemu’l-Kebir 12/101/a-b, 12598, 12599

6) Abdullah bin Amr bin el-As (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Şüphesiz ki, Aziz ve Celil olan Allah içkiyi, kumarı, davulu ve darıdan yapılan içkiyi haram kılmıştır! Sarhoşluk veren herşey de haramdır!’ buyurdu.”
Ebu Davud 3685, Tahavi Şerhu Meani’l-Asar 2/325, Beyhaki 10/221, 222, Ahmed bin Hanbel 10/158, 170, Yakub el-Fesevi el-Marife 2/519, İbni Abdi’l-Berr et-Temhid 5/167

7) Abdullah bin Amr bin el-As’ (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“…Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Şüphesiz ki, Rabbim bana içkiyi, kumarı, davulu ve tamburu haram kıldı!’ buyurdu.”
Beyhaki 10/222, Ahmed 2/172

8) İmran bin Husayn (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Ümmetim arasında semadan atılan helak edici atışlar, suret değişimi ve yerin dibine geçirilme görülecektir!’
Sahabeler:
−Ey Allah’ın Rasulü! Bu ne zaman olacak? diye sordular.
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Çalgı aletleri ortaya çıkar, şarkıcı cariyeler çoğalır ve şaraplar içileceği vakit!’ buyurdu.”
Tirmizi 2213, İbni Ebi’d-Dünya Zemhu’l-Melahi 1/b, Ebu Amr ed-Dani es-Sünenu’l-Varide fi’l-Fiten 39/a ve 40/b, İbnu’n-Neccar Zeylu Tarih-i Bağdad 18/252

9) Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
“Bir topluluk koltukları üzerinde oturmakta iken, maymunlara ve domuzlara dönüştürülecektir! Buna sebep ise, onların içki içmeleri, ud çalmaları ve cariyelerin şarkı söylemeleridir!”
İbni Ebi’d-Dünya 2/b, İbni Asakir Tarih-u Dımeşk 11/582

10) Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
“Ümmetimin sonlarında yerin dibine geçirilmek, semadan helak edici atışların yapılması ve suret değişimi olacaktır!”
Sahabeler:
−Hangi sebeple? ey Allah’ın! Rasulü diye sordular.
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
−“Onların şarkıcı cariyeler edinmeleri ve içki içmeleri sebebiyle olacaktır!”
Ed-Dulabi el-Kuna 1/52, İbni Asakir Tarih 14/124, 125

11) Ebu Umame (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
“Bu ümmetten birtakım kimseler yemiş ve içmiş olarak geceyi geçirecekler. Buna müteakiben, maymunlara ve domuzlara dönüştürülmüş olarak sabahı edeceklerdir! Bunun sebebi ise, içki içmeleri, faiz yemeleri, şarkı söyleyen cariyeler edinmeleri, ipek giyinmeleri ve akrabalık bağlarını koparmalarıdır!”
Hâkim 4/515, Beyhaki Şuabu’l-İman 5/16, Ahmed 5/329, İbni Ebi’d-Dünya 1/b, Asbahani et-Terğib 1/498, 499, Tayalisi 155, 1137, Ebu Nuaym el-Hilye 6/295, İbni Asakir Tarih 8/259

12) Enes bin Malik (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Ümmetim altı şeyi helal sayarsa, artık helak olurlar!
1) Aralarında lanetleşme ortaya çıkarsa,
2) İçkileri içerlerse,
3) İpek giyerlerse,
4) Şarkı söyleyen cariyeler edinirlerse,
5) Erkekler erkeklerle yetinirse (cinsel ilişkiye girerse),
6) Kadınlar kadınlarla yetinirse (cinsel ilişkiye girerse)’ buyurdu.”
Taberani Mucemu’l-Evsad 1/59, 1060, Beyhaki 5/377, 378

13) Abdullah ibni Mes’ud (Radiyallahu Anh) şöyle demiştir:
“Şüphesiz ki, su ekini yeşerttiği gibi, şarkı da kalpte münafıklığı yeşertir! Şüphesiz ki, zikir de suyun ekini yeşerttiği gibi, kalpte imanı yeşertir!”
İbni Ebi’d-Dünya Beyhaki 10/223, Beyhaki 10/223, İbni Hibban 8/362 İbni Kayyım İgasetu’l-Lehfan 1/248, İbni Nasr Kadru’s-Salat 151/b-152

14) Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle demiştir:
“Def haramdır! Çalgı aletleri haramdır! Davul haramdır! Zurna haramdır!”
Beyhaki 10/222

15) İmam Evzai (Rahmetullahi Aleyh) şöyle dedi:
Ömer bin Abdulaziz (Rahmetullahi Aleyh), Ömer bin el-Velid’e şu ifadelerin de yer aldığı bir mektup yazdı:
“...Senin çalgı aletlerini ve zurnayı açıkça kullanman, İslam’da bir bid’attır! Senin saçını kötü bir şekilde çekip alacak birisini sana göndermeyi içimden geçirdim!!!”
Nesei 2/178, Ebu Nuaym el-Hilye 5/270, İbni Abdilhakem Siretu Ömer bin Abdulaziz 154/157

16) Ebu Hafs el-Ümevi, Ömer bin Abdullah şöyle dedi:
“Ömer bin Abdulaziz (Rahmetullahi Aleyh) çocuklarının terbiyecisine mektup yazarak onları çalgı aletlerinden nefret edecek şekilde eğitmesini emretti ve Ömer bin Abdulaziz (Rahmetullahi Aleyh) şöyle dedi:
Senin vereceğin edep ve terbiye sonucunda çocukların ilk inanmaları gereken husus, şeytandan başlayıp sonu Rahman’ın gazabına ulaşan çalgı ve eğlence aletlerinden nefret etmeleri olsun! Çünkü ilim ehlinden güvenilir kimselerden bana ulaştığına göre;
‘Çalgı aletlerinin çalındığı yerde bulunmak ve şarkıları dinleyip, onların düşkünü olmak, suyun otu yeşerttiği gibi kalpte münafıklığı yeşertir!’
Allah’a yemin ederim ki, bu gibi yerlerde bulunmayı terk etmek suretiyle bundan sakınmak, hiç şüphesiz akıl sahibi bir kimse için kalbinde münafıklık üzere sebat etmekten daha kolaydır!”
İbni Ebi’d-Dünya Zemmu’l-Melahi 6/1, Ebu’l-Ferec İbnu’l-Cevzi 250
Çalgı Aletlerinin Haramlığı
Muhammed Nâsıruddin el-Albânî Rahmetullahi Aleyh