Notu Gizle
SORU'NU SOR cevabını size iletelim. Soru sormak için TIKLAYINIZ.

Lâ ilâhe illallâhu vahdehu lâşerîke .. anlamı ve fazileti

Konusu 'KUR'AN-I KERİM ÖĞRETİMİ' forumundadır ve İslami Sorular tarafından 11 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. İslami Sorular

  İslami Sorular KF Ailesinden Özel Üye

  Mesajlar:
  7.223
  Beğenileri:
  141
  Ödül Puanları:
  8.752
  "Lâ ilâhe illallâhu vahdehu lâşerîke leh, lehu'l mülkü ve lehu'l hamdü ve hüve alâ külli şey'in kadîr." tesbihinin fazileti ve anlamı nedir açıklar mısınız?

  Günde kıldığımız 5 vakit namazdan sonra çekilen tesbih esnasında her seferinde bu sözü söylüyoruz. Peki anlamı nedir ve bu sözün faziletini hiç düşündünüz mü?

  Amr İbnu Şuayb an Ebîhi an Ceddihî (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

  "Duaların en faziletlisi Arefe günü yapılan duadır. Ben ve benden önceki peygamberlerin söyledikleri en faziletli söz,lâ ilâhe illallahu vahdehu lâ şerîke leh lehü'l mülkü ve lehü'l hamdü ve hüve alâ külli şey'in kadîr.(Allah'tan başka ilah yoktur, O tektir, O'nun ortağı yoktur, mülk O'nundur, hamd O'na aittir. O, herşeye kâdirdir) sözüdür."[Muvatta, Kur'ân 32, (1, 214, 215); Tirmizî, Da'avât 133, (3579)]

  Hz. Ebû Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

  "Kim,"Lâ ilâhe illallâhu vahdehu lâşerîke leh, lehu'l mülkü ve lehu'l hamdü ve hüve alâ külli şey'in kadîr."duasını bir günde yüz kere söylerse, kendisine on köle âzad etmiş gibi sevab verilir, ayrıca lehine yüz sevab yazılır ve yüz günahı da silinir. Bu, ayrıca üç gün akşama kadar onu şeytana karşı muhafaza eder. Bundan daha fazlasını okumayan hiçbir kimse, o adamınkinden daha efdal bir amel de getiremez. Kim de bir günde yüz kere"Sübhânallahi ve bihamdihi"derse hataları dökülür, hatta denizin köpüğü kadar (çok) olsa bile."[Buhârî, Daavât 54, Bed'ü'l-Halk 11; Müslim, Zikr 28, (2691); Muvatta, Kur'ân 20, (1, 209); Tirmizî, Daavât 61, (3464)]

  AÇIKLAMA:

  1.Bu dua, bir rivâyette: يُحْيِى وَيُمِيتُ (hayat verir ve ölüm verir),bir başka rivâyette de,بِيَدِهِ اْلخَيْرُ (hayırlar O'nun elinde)ziyâdesiyle gelmiştir.

  2.Bu duanın ne zaman okunacağı rivayetten rivâyete sarahat kazanır. Birinde "günde" diye mutlak iken, bir diğerinde "sabah olunca", bir diğerinde"sabah namazından sonra, konuşmazdan önce on defa"diye kayıtlanmıştır.

  Ebu Sa'id radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

  "Kim, sabah namazının peşinden'La ilâhe illallahu vahdehu la şerîke leh, lehü'l-mülkü ve lehû'l-hamdü bi-yedihi'l-hayr ve hüve alâ külli şey'in kadîr.'(Allah'tan başka ilah yoktur. O birdir, ortağı yoktur, mülk ona aittir, hamdler de ona layıktır, her çeşit hayır O'nun elindedir. O her şeye kadirdir.)derse kendisine, Hz. İsmail evlatlarından bir köleyi âzâd etmiş gibi sevap yazılır."

  (Prof. Dr. İbrahim Canan, Kütüb-i Sitte)
   
  Sponsorlu bağlantılar

Sayfayı Paylaş