Kuranı anlamadan okumakla ilgili hadis varmı?

İlim Talebesi

KF Ailesinden
Özel Üye
Hepimizin bildiği Kur'an-ı Kerim insanları hem dünyada hem ahirette mutluluğa ulaştırıcak ilahi bir kitaptır.Bu sebeple onu okumak,anlamak,tefekkür etmek ve hayatımızda tatbik etmek gerekmektedir.

Nitekim Yüce Allah şöyle buyuruyor : Eğer biz, bu Kur'an'ı bir dağa indirseydik, elbette sen onu Allah korkusundan başını eğerek parça parça olmuş görürdün.İşte bu misalleri biz insanlara düşünsünler diye veriyoruz.(Haşr,21)

Ey Resulum,sana da Kur'an'ı indirdik ki,kendilerine indirileni insanlara anlatasın.Olur ki iyice düşünürler.(Nahl,44)

Sana indirdiğimiz bu Kur'an , hayır ve bereketi çok bir kitaptır.Ta ki ayetlerini düşünsünler ve akıl sahibleri ibret alsınlar.(Sad,29)

أعطوا أعينكم حظها من العبادة النظر في المصحف والتفكر فيه والاعتبار عند عجائبه

Ayrıca Efendimiz(sav) şöyle buyuruyor : Kur'ana bakmak,manasını tefekkür etmek ve içindeki harika olaylardan ibret alarak gözünüze ibadetten hisse veriniz.(Kenzul Ummal,no:2262)

ألا أنبئكم بالفقيه كل الفقيه؟ من لا يقنط الناس من رحمة الله، ولا يؤيسهم من روح الله، ولا يؤمنهم مكر الله، ولا يدع القرآن رغبة إلى ما سواه، ألا لا خير في عبادة ليس فيها تفقه، ولا في علم ليس فيه تدبر

Hz.Ali de (ra) şöyle diyor : .........İyi bilmelisiniz ki ,içinde bilinçli bir anlayış , bir ilim bulunmayan ibadette, anlama ve idrak etme çabası bulunmayan ilimde, tefekkür bulunmayan bir okumada hayır yoktur.(Kenzul Ummal,no:28943)

Bu konuda daha birçok ayet ve hadis örnek gösterilebilir.

Mekke ve Medinede namaz kıldıran imamların hıçkırıklarını görürüz.Fatihayı okurken ağlamaktan sureyi bitiremeyen,boğazında düğümlenen hocaları görürüz.Peki neden biz okurken boğazımızda düğümlenmiyor? Neden bir İngilizce kitabını okurken bile çevirme ihtiyacı duyup kelimelerin anlamlarına bakıyoruz da Kur'an'ı okurken böyle yapmıyoruz.Veya en azından mealini açıp okumuyoruz.

Kur'an'ı okuyup anlamadan onu hayatımızda nasıl tatbik edebiliriz? Hz.Ömer'in (ra) sadece bakara suresini dört senede ezberlediği rivayet ediliyor.Neden biliyor musunuz? Çünkü ne zaman bir ayet inse önce o ayeti anlayıp,düşünüp hayatında tatbik ediyor ve sonra onu ezberliyordu.Örnek verirsek komşulara iyilik hakkında bir ayet indiği zaman öncelikle bunu hayatında tatbik ediyor sonra ayeti ezberliyordu.İşte durum bundan ibaret.

Biz Kur'an'ı sadece yakınlarımız öldüğünde,mevlidlerde,özel günlerde okumamalıyız.Her zaman okumalı,tefekkür etmeli,ibret almalı ve hayatımızda tatbik etmeliyiz.

Anlamadan okuyanlar sevap alamaz da diyemeyiz.

İmam-ı Ahmed bin Hanbel, rüya görür.Rüyada Cenab-ı Hakkın, (Anlayarak da anlamayarak da Kur'an-ı kerim okuyan, benim rızama kavuşur) buyurduğunu bildirmektedir. (İmam Gazali,İhya Tercümesi)

İbn-i Mes’ud ( r.a) anlatıyor: Hz. Peygamber (s.a.v) “Allah’ın kitabından bir harf okuyanın, okuduğu harfe karşılık sevabı vardır. Bir iyilik on katıyla değerlendirilir. Elif, Lâm, Mîm bir harftir demiyorum. Elif de harftir, lâm da harftir, mim de harftir” buyurmaktadır (Hadis hasen-sahîhtir, Tirmizî )

Hadis: Beş şey ibadettir: Az yemek, camide oturmak, Kâbe’ye, Mushafa(Kur'an)'a ve âlimin yüzüne bakmak.(Deylemî,Müsnedul Firdevs)

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Kuranı kerime bile bakmak sevap mümkün olduğunca kitaptan okumalıyız internetten değil.Böyle olmalısı gerektiğini kuran.gen.tr eksik ayet(Ali imran 154. ayet söyledim kaç kere düzeltmiyorlar) paylaşmasından anladım ve tüm programlarımıda sildim Allaha şükür.
Kuranı kerime karşı daha fazla hürmet göstermek için kitaptan okunmalı.
İnternetten okumayı artık doğru bulmuyorum.Bide yanlış ekliyorlar.
Türkçe mealden sırf süre süre düşünmeden okurdum.Artık öyle değil ayet ayet not alarak okuyorum artık bu siteyede konular paylaştım.Sizede tavsiye ederim.Anlamaya çalışmak gayret etmek her süreye ve ayete önem vermek düşünmek gerekli.

A

Alaaddin Elitaş

Ziyaretçi
Prof. Dr. M.Sait Yazıcıoğlu da, Diyanet İşleri Başkanı iken, 8 Ocak 1989 gün ve 01/924/008 sayılı açıklamasında, (Sadece Başkanlığımızca yayınlanmış olan Kur’an-ı kerim mealinde değil, diğer meallerde de, bazı hatalar bulunmaktadır) demişti.

İlim Talebesi

KF Ailesinden
Özel Üye
أعطوا أعينكم حظها من العبادة النظر في المصحف والتفكر فيه والاعتبار عند عجائبه

Ayrıca Efendimiz(sav) şöyle buyuruyor : Kur'ana bakmak,manasını tefekkür etmek ve içindeki harika olaylardan ibret alarak gözünüze ibadetten hisse veriniz.(Kenzul Ummal,no:2262)

ألا أنبئكم بالفقيه كل الفقيه؟ من لا يقنط الناس من رحمة الله، ولا يؤيسهم من روح الله، ولا يؤمنهم مكر الله، ولا يدع القرآن رغبة إلى ما سواه، ألا لا خير في عبادة ليس فيها تفقه، ولا في علم ليس فيه تدبر

Hz.Ali de (ra) şöyle diyor : .........İyi bilmelisiniz ki ,içinde bilinçli bir anlayış , bir ilim bulunmayan ibadette, anlama ve idrak etme çabası bulunmayan ilimde, tefekkür bulunmayan bir okumada hayır yoktur.(Kenzul Ummal,no:28943)

Hadis: Beş şey ibadettir: Az yemek, camide oturmak, Kâbe’ye, Mushafa(Kur'an)'a ve âlimin yüzüne bakmak.(Deylemî,Müsnedul Firdevs)

Not: Yukarda 2 tane Peygamberimizden 1 tane de Hz.Ali'den nakledilen rivayetlerin hepsinin İsnadı Zayıf'tır.