Notu Gizle
SORU'NU SOR cevabını size iletelim. Soru sormak için TIKLAYINIZ.

Kötü ve iyi nedir?

 1. Bir insan aklı filtre eder gördüğünü, duyduğunu, yaşadığını. Bunu kalbe yollar. Kalbin içindeki inanç, bu gelee ya iyidir yada kötüdür hükmü verir. Hüküm verildiği zaman, artık bu insan için o yaşadığı, duyduğu gördüğü ya iyidir, ya da kötüdür. Yani tamam biliyorum, der kendine.

  Bunun için, o kalbinde oturan hükümdar, yani inancın, nedir? Eğer o inanç direkt Allah'a bağlıysa, sen gerçekten biliyorsundur iyi ve kötüyü. Ama o inanç Allah'a bağlı değilse, karanlıktasındır. Karanlıkta nasıl bileceksin gerceği? Zanlara, acabalara dayanmaktan başka çaren var mı? Zanlar 100% olamaz. Yani, uydurmadır, yalandır. Kısacası, zanlara inanan, bilemez iyi ve kötüyü. Biliyorum der, ve de inanır bildiğine. Çünkü zandır kalbinde oturan hükümdar, Allah değil. Zana inanan, endişeye, korkuya düşer, çünkü ne kadar inanıyorum/biliyorum diye kendini kandırırsa, bir eksiklik bir yanlışlık olduğunu içinde hisseder. Vicdanı yapar bunu. Bu endişeyle de bencil olur.

  Kendime tedbirler alıyım, kendimi kurtarayım belalardan diye çaba gösterir. Ama iyi ve kötüyü bilmeden bunu nasıl becerecek ki? Büsbütün batar... Ne korkunçtur Allah'a bağlı olmamak!!

  Yazan: Ullja Kuntze
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 16 Temmuz 2017 22:34
 2. Sponsorlu bağlantılar

Sayfayı Paylaş