Kızlarımız Okumalı mı ?

Kızlarımız Okumalı mı ?

• Evet Okusunlar

Kullanılan: 53 73.6%
  • Hayır Okumasınlar

Kullanılan: 10 13.9%
  • Bilemiyorum

Kullanılan: 5 6.9%
  • Yorum Yok

Kullanılan: 4 5.6%

• Kullanılan toplam oy
    72

MechuL

Tecrübeli
Daha önce de yazdığım gibi ahlaksızlık sadece okullarda değil gidebileceğiniz her yerde karşınıza çıkabiliyor. Benim anlatmak istediğimde tam da buydu. Okul bize ahlak eğitimi vermiyor, bizler yaşayarak bazı şeyleri öğreniyoruz. Tabi ahlaki değerleri önce ailemizden, çevremizden görüyoruz. Nimett hanım size sonuna kadar katılıyorum. Dediğiniz gibi bu iş yüreğe bakar. Sizin içinizde ne kadar iman olursa o kadar ders alırsınız hayattan. Yani okulda ne kadar edebe aykırı davranış görseniz de etkilenmezsiniz. Ne güzel ki annenizden her konuda eğitiminizi alıyorsunuz. Ancak herkes sizin kadar şanslı değil. Yahut farklı şekilde imtihan ediliyor. Kendimden örnek vereyim. Benim babam 13 yaşından beri görmüyor. Bu yüzden ben kendimi bildim bileli annem hep çalışıyor. Hatta bende hem okudum hem çalıştım. Yani sizin gibi annemle zaman geçireceğim bol vakitlerim hiç olmadı. Ama ben buna rağmen annemden çok şey öğrendim. Okula gittim evet ama kimse (tabi en doğrusunu Allah bilir ) bana ahlakımın kötü olduğu yönde bir kelime kullanmadı. Okuduğum için mutluyum. Allah razı olsun bana beynimden önce kalbime hitap eden öğretmenlerim oldu. O kadar çok şey öğrendim ki belki sizin annenizin size öğrettiği bilgiler kadar değildi, ama kendimi tanımama yetecek kadar çok şey öğrendim. Kendini tanımak bir nevi Allah'ı tanımaktır bana göre. Ben her gün Rabbim' e bu gözleri, bu bedeni gördükçe şükrediyorum. Niçin yaratıldığımı neden her şeyde Allah'ın rızasını kazanmayı gözetmemiz gerektiğini biliyorum. Ben kimseyi savunmuyorum. Sizler hayatınızda karşılaştığınız durumlar karşısında kendinize göre tabi bende kendime göre yorumlar yapıp bu konuyu değerlendirdim. Ben de illa okula gitsinler demiyorum. Gideceğiniz bölümün Açık öğretimi varsa ne güzel. Ama bu demek değildir ki bütün öğretmenler aynı. Yahut da bütün okullar aynı. Farkında iseniz özellikle liselerde bazı öğretmenler bile öğrencilerine söz geçiremiyor. Benim cevabım okumalarından yana. Ama kesinlikle kızlar okumalıdır demiyorum. Çünkü en doğrusunu Allah bilir. Selam ve dua ile...

ma'vera

Emektar
Özel Üye
Merhabalar....buradaki okumaktan kasıt, zannederim ki dînî ilimlerden ziyâde ,fenni ilim tahsil etmek... Benim nâçizâne düşüncem; eğer kız çocuğunun ,eskiden ortaokul dediğimiz ,ve genelde çocukların kimlik arayışında olup,kendini ispat etme çabasına girdikleri,aynı zamanda fiziksel ve duygusal gelgitler yaşadığı, karşı cinse olan ilgi ve tanıma merakının , diğer olaylara ve sorumluluklarına olan dikkatlerini ciddi olarak dağıttığı bu zor dönemlerde, hâlâ derslerine olan ilgisi devam ediyor ve gösterdiği başarılar ciddi bir gelecek ,hakikaten iyi bir meslek vaad ediyorsa elbette okutulmalı. Zaten çocuk hedefe odaklanmışsa diğer etkenler onu yolundan çevirmekte fazla etkili olmayacaktır. Aksi halde ,iş bulma ihtimalinin zayıf olduğu bölümleri , sırf etiket sahibi olmak için okumaya ve okutmaya çalışmanın hiç bir anlamı yoktur. çünkü işe yaramayacak bir diploma için göze alınması gereken risk hakikaten çok büyüktür....Allah evlatlarımızı ve bizleri , nefsimizden, insî ve cinnî şeytanların muhafaza eylesin inşallah...

cenneteyn

Yolcu..
Kademeli
konu eski bir konu, okullarda başörtüsü sorunu çözüldü hamdolsun, ancak konu güzel yakın zamanda okullarda kız erkek ayrı eğitim mevzusu gündeme gelmisti. Konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Mukeka

Düzenleyici
Moderator
Özel Üye
karma_egitimin_zararlari.jpg

Karma Eğitim bazı okullarda yok ancak Kız imam hatip liselerinde kız çocuklarına hala erkek öretmenler, erkek imam hatip liselerinde ise erkek öğrencilere ise bayan öğretmenler eğitim veriyor. Bu düzeltilmedikçe çocuklar okula verilmez. Eğitim sistemi saten berbat Rabbim nasip ederse İnşaAllah ben çocuklarımı medreseye vermeyi planlıyorum. Eğitim düzeyi çok güzel, hem de ahlak olarakta çok güzel yetişiyorlar medreselerde.