İstemeyerek ama mecburen kuş yuvası bozma

• Konuyu başlatan arzu..
  • Başlangıç tarihi
A

arzu..

Ziyaretçi
merhaba;3 senedir aynı evde oturuyorum...sıkça kullanmadığım arka balkonuma eski dolap parçaları koymuştum....güvercinler dolapların arkasına balkonun yaına yani yere yuva yapmışlar. temizlemek için çıktığımda sadece yuvayı gördüm.. temizledim yuvanın çöplerinide attım.. fakat birde ne göreyim benim tıkırtımdan korkup dolabın altına saklanmış ben dolabı çektikçe oda haraket etmiş. neyse hemen attığım yuvayı getirdim aldığım geri yerine koydum 2 tane yavruydu ne yaptıysam geri yuvaya girmelerini başaramadım... sonra birgün dışardan geldiğimde ikisinide başka kuşlar tarafından parçalandığını gördüm bilemezsiniz çook üzüldüm... bu sene yine aynı şeyler tekrar gelişti. bu sefer ben kesinlikle dokunmayacağım.. fakat binanın dışını mantolama yapacaklarından dolayı dolapları içeri almam istendi... yine çıktım bu seferde küçük bitana kenarda ölmüş yuvada da 2 tane içi sıvı durumda yumurta vardı ben yine mecburiyetten attımm.. zaten ben atmasamda dolapları alınca açıkta kalan yumurtalara başka kuşlar zarar veriyor...

başıma bu gelenlerden çok üzgünümm.. çocukluğumdan beri büyüklerimden duyarım kuş yuvası bozmak çok günah diye ... şimdi ben iyimi yaptım kötümü anlayamadımmm.. mantıklı düşününce yumurtadan çıkınca atmak çokk daha kötü diye düşünüyorum acaba yanılıyormuyum.. lütfen bu konuda bilgisi olan paylaşırsa çok memnun olurummm.. acillllllllllllllllllllllllll...

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
Bu konuyu sorularla islamiyete bir sorup cevabını örnek teşkil etmesi açısından burada paylaşırsanız güzel olur galiba.
Bu arada bu sorunuz bana şu hadiseyi hatırlattı: "Kanuni Sultan Süleyman, Topkapı Sarayının bahçesindeki meyve ağaçlarına zarar veren karıncaların itlaf edilmesinin dinen caiz olup olmadığını Şeyhülislâm Ebussuud Efendi'ye sorar:
Dırahta ger ziyan etse karınca
Günâhı var mıdır ânı kırınca?
(Eğer karınca ağaca zarar veriyor, onu kurutuyorsa, karıncayı yok etmenin bir güna- hı var mıdır?)
Ebussuud Efendi, zamanın şeyhülislâmıdır. Kanuni'ye hoş görünmek için, karıncanın ölmesinden ne olur padişahım, diyebilirdi, fakat o, ince bir nükteyle bakın ne diyor:

Yarın Hakk'ın dîvânına varınca
Süleyman'dan hakkın alır karınca.
"
TIKLA:

https://www.kunfeyekun.org/sorun-cevaplayalim/kus-yuvasi-16046/

Son düzenleme: