Notu Gizle
SORU'NU SOR cevabını size iletelim. Soru sormak için TIKLAYINIZ.

İslam'da Akla Verilen Önem

Konusu 'DİNİ BİLGİLER ve İSLAMİ YAZILAR' forumundadır ve KF_Admin tarafından 21 Mart 2010 başlatılmıştır.

 1. KF_Admin

  KF_Admin Administrator Forum Administrator

  Mesajlar:
  290
  Beğenileri:
  100
  Ödül Puanları:
  17
  [​IMG]

  İSLAM’DA AKLA VERİLEN ÖNEM


  İslam dini, akıllı insanları muhatap olarak kabul eder ve onları sorumlu tutar. Nitekim bir hadiste akli melekeleri işlemeyenlerin dinde sorumlu olmadıkları belirtilmektedir (Tirmizî, “Hudud”, 1). Bu yüzden İslam geleneğinde “aklı olmayanın dini yoktur.” prensibi benimsenmiştir.

  Ayrıca Kur'an'a göre iman hakikatlerinin idrak edilmesi aklın kullanılmasıyla mümkündür. İnsanlardan akıllarını kullanmalarını isteyen Yüce Allah (Bakara, 2/242) inkârcıları, akledemeyen sağır ve dilsiz varlıklara benzetmektedir (Enfal, 8/22). Kur’an’da sıkça yer alan “…akletmez misiniz?” şeklindeki sorular, akıl ile iman arasındaki ilişkiye işaret etmesi yanında İslam düşünce sisteminde
  aklın çok önemli bir fonksiyona sahip olmasını sağlamıştır.

  Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.) vali veya hakim olarak görevlendirdiği ashabından, karşılaştıkları sorunların çözümünde akla da başvurmalarını istemiştir (Ebû Dâvud, “Akziye”, 11). Aklın bu konumu, bir yandan özellikle İslam hukuku ile ilgili meselelerin çözümünde “kıyas” adı verilen ve tamamen muhakemeye dayanan müstakil bir delil yönteminin doğmasına zemin hazırlamış, öte taraftan komşu medeniyetlere oranla Müslüman coğrafyada bilimin ve bilimsel faaliyetlerin daha hızlı gelişmesine yol açmıştır.
   
  Sponsorlu bağlantılar
 2. *TuanA*

  *TuanA* Vip Üye Özel Üye

  Mesajlar:
  7.092
  Beğenileri:
  79
  Ödül Puanları:
  1.017
  ALLAH razı olsun
  Gafletten uyanıp akledenlerden oluruz inşALLAH..
   

Sayfayı Paylaş