Hergün Bir Hadis-i Şerif Yazalım...

• Konuyu başlatan Ze'Mahşer
  • Başlangıç tarihi

ömr-ü diyar

اَلْمَرْءُ مَعَ مَنْ أَحَبَّ
Yönetici
"Bana itâat eden Allâh'a itâat etmiş, bana isyân eden, Allâh'a isyân etmiş olur. Emîrime itâat eden, bana itâat etmiş, emîrime isyân eden bana isyân etmiş olur.."(Hadîs-i Şerîf, Sahîh-i Buhârî)

ömr-ü diyar

Yönetici
İnsanlar arasından Yüce Allah (c.c.)’a en yakın olan, selam vermekte önce davranandır.(Ebu Davud)

ömr-ü diyar

Yönetici
Kim (bir belaya) maruz olana taziyede bulunursa, ona ötekinin sevabının bir misli verilir.
Tirmizi, 1073

ömr-ü diyar

Yönetici
upload_2016-3-16_14-32-0.jpeg

ömr-ü diyar

Yönetici
(İmanı en kuvvetli kişi, ahlakı en güzel ve hanımına en yumuşak olandır.) [Tirmizi]

ömr-ü diyar

Yönetici
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.

Müslim, Fedâil, 66; Tirmizî, Birr, 16.

Nurun Ala Nur

Düzenleyici
Moderator
Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

‘Cuma günü mescidin kapılarından her kapının önünde melekler ilk gelenleri yazarlar. İmam minbere çıkıp oturunca, yazdıkları sayfaları dürer ve hutbeyi dinlerler. İlk gelen deve kurban eden kimse gibidir. Bundan sonra gelen, sığır kurban eden gibidir.’ Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Tavuk ve yumurtaya varana kadar zikretti.”

Buhari: 890, Müslim: 850/25, Nesei: 363-384, İbni Mace: 1092, Darimi: 1/362, Malik: 1/101, Tayalisi: 2384, İbnu’l-Carûd: 286, İbni Huzeyme: 3/133, Ahmed: 2/239

Nurcu Genç

Üye
Üye
حَدَّثَنَا قُتَيْبَةُ بْنُ سَعِيدٍ ، حَدَّثَنَا يَعْقُوبُ - يَعْنِي ابْنَ عَبْدِ الرَّحْمَنِ - عَنْ سُهَيْلٍ ، عَنْ أَبِيهِ ،
عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ
، أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ

: " لَا تَقُومُ السَّاعَةُ حَتَّى يُقَاتِلَ الْمُسْلِمُونَ الْيَهُودَ، فَيَقْتُلُهُمُ الْمُسْلِمُونَ، حَتَّى يَخْتَبِئَ الْيَهُودِيُّ مِنْ وَرَاءِ الْحَجَرِ وَالشَّجَرِ، فَيَقُولُ الْحَجَرُ أَوِ الشَّجَرُ : يَا مُسْلِمُ، يَا عَبْدَ اللَّهِ، هَذَا يَهُودِيٌّ خَلْفِي، فَتَعَالَ فَاقْتُلْهُ. إِلَّا الْغَرْقَدَ ؛ فَإِنَّهُ مِنْ شَجَرِ الْيَهُودِ ".

Kıyamet kopmaz, Müslümanlar ile yahudiler savaşmadıkça. Müslümanlar onları öldürür hatta yahudi bir ağacın ve bir taşın arkasına saklanır o taş veya ağaç derki”ey müslüman ey Allahın ﷻ kulu arkamda bir yahudi var, gel! öldür onu!”
sadece gargad ağacı söylemez çünkü o yahudi ağaçlarındandır.

Sahihi Müslim