Hergün Bir Hadis-i Şerif Yazalım...

• Konuyu başlatan Ze'Mahşer
  • Başlangıç tarihi

YİĞİDO

Üye
Kademeli
İbn-i Ömer ve Sehl ibn-i Sa’d (radıyallâhu anhümâ) hazretleri, Efendiler Efendisi’nin şöyle buyurduğunu naklederler:

*Nasıl istersen öyle yaşa, fakat bil ki, bir gün mutlaka öleceksin.**
*Kimi seversen sev ama unutma ki, bir gün ondan ayrılacaksın.*
*Dilediğin gibi davran, lâkin şu da her zaman hatırında olsun ki, her yaptığının karşılığını mutlaka göreceksin.**

Hâkim, Müstedrek, 4/360; Taberânî, Mu’cemu’l-Evsad, 4/306;
Heysemî, Mecmeu’z-Zevâid, 2/252

YİĞİDO

Üye
Kademeli
İnsanoğlunun, kendisininin olan neyi var?
19 Eylül 2011 / 04:51
Günün Hadis-i Şerifi...

Bismillahirrahmanirrahim
Abdullah İbnu'ş-Şihhir (ra) anlatıyor: Rasulullah (sav) Elhakümü't-tekasür suresini okurken yanına geldim. Bana:
“İnsanoğlu 'malım malım' der. Halbuki âdemoğlunun yiyip tükettiği, giyip eskittiği ve sağlığında tasadduk edip gönderdiğinden başka, kendisinin olan neyi var? (Gerisini ölümle terk eder ve insanlara bırakır).” dedi.
(Müslim, Zühd 3-4)

YİĞİDO

Üye
Kademeli
Ebu Hureyre Radiyallahu Anh anlatıyor:

"Kim fenalık yaparsa cezasını görür. Kendisine ALLAH'tan başka ne dost ne de yardımcı bulur." (Nisa, 4/123) mealindeki ayet nazil olduğu zaman, Müslümanları çok ciddi bir kedere sevketti.

Bunun üzerine Hz. Peygamber Sallallahu Aleyhi Vessellem şöyle tavsiye etti:

"Amellerinizde orta yolu ve doğruyu bulmaya çalışın. Mü'mine musibet nev'inden her ne ulaşır ise günahlarına bir kefaret olur. Musibet beklenmedik bir hadise olmuş, ayağına batan bir diken olmuş farketmez."

(Müslim, Birr)

YİĞİDO

Üye
Kademeli
3625 - Hz. Ebu Hüreyre (R.a) anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Ses ve koku olmadıkça abdest alınmaz.''

Bir rivâyette şöyle gelmiştir: "Biriniz mescidde iken, kabaları arasında bir yel hissetse ses işitmedikçe veya koku duymadıkca dışarı çıkmasın.''

YİĞİDO

Üye
Kademeli
Sevbân Radiyallahu Anh anlatıyor:

"... Altın ve gümüşü biriktirip ALLAH yolunda sarf etmeyenlere can yakıcı bir azabı müjdele."(Tevbe, 9/34) ayeti nazil olduğu zaman biz, Hz. Peygamber (sav) ile bir seferde bulunuyorduk. Ashabından bazısı:

"Ayet altın ve gümüş hakkında indi, hangi malın daha hayırlı olduğunu keşke bilseydik?" dedi.

Resulullah Sallallahu Aleyhi Vessellem şu cevabı verdi:

"(Sahip olunan şeylerin en efdali): Zikreden bir dil, şükreden bir kalp, kocasının imanına yardımcı olan salih bir zevcedir."

(Tirmizi, Tefsir, Berâe)

YİĞİDO

Üye
Kademeli
Üzerine cennetin haram edildiği kişi
21 Eylül 2011 / 05:26
Günün Hadis-i Şerifi

Bismillahirrahmanirrahim
Hasan el- Basri, Ma'kıl İbnu Yesâr (ra)'dan naklediyor: “ Resulullah (sav)'ı işittim, demişti ki:
“ALLAH bir kimseyi başkaları üzerine çoban yapmış, o da idaresi altındakilere hile yapmış olarak ölmüş ise, ALLAH ona cennetini kesinlikle haram eder.”
(Buhari, Ahkâm 8)

YİĞİDO

Üye
Kademeli
Ebu Hureyre Radiyallahu Anh anlatıyor: Resulullah Sallallahu Aleyhi Vessellem buyurdu ki:

"ALLAH bir kulu sevdi mi, Cebrail'e (Aleyhisselam) şöyle seslenir: 'Ben falanca kişiyi seviyorum, sen de sev!' Bunun üzerine semada da aynı şekilde nida edilir. Sonra, arz ehli arasına onun sevgisi indirilir. Bunu şu ayet ifade etmektedir: "İnanıp hayırlı iş işleyenleri Rahman sevgili kılacaktır." (Meryem, 19/96).

"ALLAH bir kula buğz etti mi, Cibril'e (Aleyhisselam) seslenir: 'Ben falancaya buğz ediyorum.' Bu şekilde semada nida edilir. Sonra, yeryüzüne onun hakkında buğz indirilir."

(Tirmizi, Tefsir, Meryem)

YİĞİDO

Üye
Kademeli
İbnu Mes'ud (ra) anlatıyor: -Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Vessellem)'e:

"Hangi günah daha büyük?" diye sordum.

Şu cevabı verdi: "Seni yaratmış olduğu halde ALLAH'a ortak koşmandır!"

"Sonra hangisi gelir?- dedim.

"Seninle beraber yiyecek korkusuyla çocuğunu öldürmendir!" dedi.

Ben tekrar: "Sonra ne gelir?" dedim.

"Komşunun helalliği ile zina etmen!" dedi.

Resulullah (sav)'ın bu sözlerini te'yiden şu mealdeki ayet nazil oldu:

"Onlar ki, ALLAH'ın yanına başka bir tanrı daha (katıp) tapmazlar. ALLAH'ın haram kıldığı cana haksız yere kıymazlar, zina etmezler. Kim bunlardan birini yaparsa cezaya çarpar."

[(Furkan, 25/68); (Buhari, Tefsir Furkan 2)]

YİĞİDO

Üye
Kademeli
İbn Mesud (radıyallahu anh) hazretlerinden rivayet edildiğine göre;
Rasûl-ü Ekrem (sallAllahu aleyhi ve sellem) Efendimiz şöyle buyurmuştur:
[h=4]Allah’a karşı olabildiğince hayâlı davranın! [/h] [h=4]Allah’a karşı gerektiği ölçüde hayâlı olan, [/h] [h=4]kafasını ve kafasının içindekileri, midesini ve midesindekileri kontrol altına alsın! [/h] [h=4]Ölüm ve çürümeyi de hatırından dûr etmesin! [/h] [h=4]Âhireti dileyen, dünyanın sûrî güzelliklerini bırakır.. [/h] [h=4]işte kim böyle davranırsa, o Allah’tan hakkıyla hayâ etmiş sayılır.[/h] [Tirmizî, rekaik 24; Ahmed b. Hanbel, Müsned 1/387]

Nurun Ala Nur

Düzenleyici
Moderator
Kadınları Dövmeyiniz!

Muaviye bin Hayda el-Kuşeyri radiyallahu anh şöyle dedi:

“Nebi sallallahu aleyhi ve sellem’e geldim ve:

−Kadınlarımız hakkında bize neyi emredersin dedim.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem:

−‘Sizler yediğiniz şeylerden onlara da yediriniz! Giydiğiniz şeylerden onlara da giydiriniz! Kadınlarınızı

dövmeyiniz! Onlara Allah

senin yüzünü çirkinleştirsin diye beddua etmeyiniz ve evin dışında onlara küsüp terk etmeyiniz!’

buyurdu.”

Ebu Davud 2144, İbni Mace 1850, Hâkim 2/188, Begavi 2330, Ahmed 5/3, 5, Albani Zifaf 280

asya_kurt

◄ كُن فَيَكُونُ ►
Özel Üye
Kıyamet gününde, Allah nazarında en kötü olanlardan bir kısmını da iki yüzlülerin teşkil ettiğini göreceksiniz. Bunlar bazılarına bir yüzle, diğer bazılarına da başka bir yüzle giden insanlardır.

Buhari, Edeb 52

asya_kurt

◄ كُن فَيَكُونُ ►
Özel Üye
37792_499958010022147_1942922480_n.jpg

asya_kurt

◄ كُن فَيَكُونُ ►
Özel Üye

Nice namaz kılanlar var ki; Onların namazlarından nasibi; yorgunluk ve zahmetten başka birşey değildir.