Hayat Aceleye Gelmez

ömr-ü diyar

اَلْمَرْءُ مَعَ مَنْ أَحَبَّ
Yönetici
Yillar once cok uzaklarda bir adam varmis. Bu adam calismak amaci ile cok uzaklara gitmis ve yillarca calismis. Sonunda memlekete donme zamani gelmis. Bu calisma surecinde toplam 3000 akce biriktirmis ve evinin yolunu tutmus. Evine dogru giderken yolu buyuk bir sehirden gecmis.

Yolda yururken kose basinda birisi "bir nasihat bin akce, bir nasihat bin akce " diye bagiriyorus. Adam dusunmus: "nasil olur, bir nasihati bin akceye satarlar, ben yillarca calistim ve sadece 3000akce biriktirdim"

Bu ise pek akli ermemis ama merak iste ,duramamis ve adama bin akce vererek o nasihati satin almis.

*Nasihat : " KADERDE NE VARSA O CIKAR "
*Ve yoluna devam etmis...

Ilerde yine kose basinda baska bir adam
bagiriyormus " bir nasihat, bin akce " diye.Adam yine dayanamamis bin akcede verip o nasihatide satin almis.
*Ikinci nasihatte : "GONUL KIMI SEVERSE GUZEL ODUR "

Son kalan bin akcesiyle yoluna devam etmis. Tam sehrin cikisinda yine kose basinda bir adam bi nasihati bin akceye satiyormus. Adam bir paraa bakmis, birde nasihati satan sahsa, dayanamamis ve kalan son akcesiyle de o nasihati satin almis.

*Son nasihatta : " HIC BIR IS ACELEYE GELMEZ. "

*Parasiz , yoluna devam etmis.
*Sehrin cikisinda buyuk bir toplulukla karsilasmis, topluluk telas icerisindeymis.

Yaklasmis ve oradakilerden birine neler oldugunu sormus. Oradan birisi soyle aciklamis. Demis ki : burada sehrin tum su ihtiyacini kasilayan bir kuyu var ama kuyunun icinde de canavar var.

Canavar suyu tutmus, gondermiyor. Asagiya kim indiyse bir turlu cikamadi. Simdi herkes korkuyor asagiya inmeye ...

Adam dusunmus ve ilk satin aldigi nasihat aklina gelmis. Kaderde ne varsa o cikar. Asagi inmeye karar vermis. Aslinda bu nasihatlari herkes bilir, ama uygulayabilmemiz icin belli bir bedel odememiz gerekiyor. Inince canavar adami hemen
yakalamis ve yerine goturmus.

Demiski : "buraya gelenlerin hepsine bir soru sordum ve bilemediler. Eger sen bilirsen seni serbest birakirim. "

Bir dizine sarisin dunya guzeli bir kadin , diger dizine de kurbaga koymus ve soyle bakalim hangisi guzel? demis.
Adam dusunurken birden aklina ikinci aldigi nasihat gelmis ve " gonul kimi severse guzel odur " demis.
Bu cevap canavarin cok hosuna gitmis. Zira canavar kurbaganin gozlerine asIkmis. Adami salmis ve suyu birakmis. Almislar krala goturmusler adami ve agirliginca altin vermisler.
Adamimiz yoluna devam etmis ve nihayet evine varmis. Evinin camindan iceri bakmis. Birde ne gorsun, karisi genc birisi ile dizdize oturuyor.

Hemen kilicini cekmis ve tam iceri girerken ucuncu nasihat aklina gelmis. "Hicbir is aceleye gelmez "
Kilici kinina koymus ve iceri girmis.Hosbesten sonra karisina o genci sormus.
Kadin da : " Bey sen gittiginde ben hamileydim
ve bir oglumuz oldu, bu genc senin oglun "demis