Notu Gizle
SORU'NU SOR cevabını size iletelim. Soru sormak için TIKLAYINIZ.

Güvenilir olmak ile ilgili Ayet ve Hadisler

 1. İslami Sorular KF Ailesinden Özel Üye

  Güvenilir olmak ile ilgili Hadisler, güvenilir olmak hakkında ayet ve hadisler.

  Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla


  Andolsun, Allah İsrailoğullarından kesin söz (misak) almıştı Onlardan oniki güvenilir- gözetleyici göndermiştik Ve Allah onlara: "Gerçekten ben sizinle birlikteyim Eğer namazı kılar, zekatı verir, elçilerime inanır, onları savunup-desteklerseniz ve Allah'a güzel bir borç verirseniz, şüphesiz sizin kötülüklerinizi örter ve sizi gerçekten, altından ırmaklar akan cennetlere sokarım Bundan sonra sizden kim inkar ederse, cidden dümdüz bir yoldan sapmıştır"


  (MAİDE SURESİ / 12)


  "Size Rabbimin risaletini tebliğ ediyorum Ben sizin için güvenilir bir öğütçüyüm"


  (A'RAF SURESİ / 68)


  Hükümdar dedi ki: "Onu bana getirin, onu kendime bağlı kılayım" Onunla konuştuğunda da (şöyle) dedi: "Sen bugün bizim yanımızda (artık) önemli bir yer sahibisin, güvenilir (bir danışman-yönetici)sin"


  (YUSUF SURESİ / 54)


  "Gerçek şu ki, ben size gönderilmiş güvenilir bir elçiyim"


  (ŞUARA SURESİ / 107)


  "Gerçek şu ki, ben size gönderilmiş güvenilir bir elçiyim"


  (ŞUARA SURESİ / 125)


  "Gerçek şu ki, ben size gönderilmiş güvenilir bir elçiyim"


  (ŞUARA SURESİ / 143)


  "Gerçek şu ki, ben size gönderilmiş güvenilir bir elçiyim"


  (ŞUARA SURESİ / 162)


  "Gerçek şu ki, ben size gönderilmiş güvenilir bir elçiyim"


  (ŞUARA SURESİ / 178)


  Cinlerden ifrit: "Sen daha makamından kalkmadan, ben onu sana getirebilirim, ben gerçekten buna karşı kesin olarak güvenilir bir güce sahibim" dedi


  (NEML SURESİ / 39)


  O (kadın)lardan biri dedi ki: "Ey babacığım, onu ücretli olarak tut; çünkü ücretle tuttuklarının en hayırlısı gerçekten o kuvvetli, güvenilir (biri)dir"


  (KASAS SURESİ / 26)


  Görmediler mi ki, çevrelerinde insanlar kapılıp-yağma edilirken, biz Harem (Mekke'y)i güvenilir (ve dokunulmaz) kıldık? Yine de onlar, batıla inanıp Allah'ın nimetlerine nankörlük mü ediyorlar?


  (ANKEBUT SURESİ / 67)


  "Allah'ın kullarını bana teslim edin; gerçekten ben, sizin için güvenilir bir elçiyim" (demişti)


  (DUHAN SURESİ / 18)


  Ona itaat edilir, sonra güvenilirdir


  (TEKVİR SURESİ / 21 )
   
  1 kişi bunu beğeniyor.
 2. Sponsorlu bağlantılar
 3. İslami Sorular KF Ailesinden Özel Üye

  Güvenilir Olmak (Emanet)


  Emanete riayet etmek, güvenilir insan olmak; insanın doğru ve âdil olmasının tabiî sonucudur. İslâm dini; koymuş olduğu ahlâk ilkeleriyle müslüman insanın her konuda güvenilebilen insan olmasını sağlamak ister. Hz. Peygamber (s.a.s.), müslüman insanı şöyle tarif eder: "Müslüman, müslümanların elinden ve dilinden güvende oldukları kimsedir." (Müslim, 1. Kitabu'l-İman, Bab: 14, H.No: 41)
  Hadis-i şerifde formüle edilen "elinden ve dilinden güvende olmak" kavramı ile kastedilen mananın iyi anlaşılması gerekir.
  İnsanın elinden ve dilinden güvende olunması demek; hem bilgisinden hem de bu bilgiyle yaptığı eylemlerinden emniyette olmak demektir. İnsanın hem bilgisinden hem de eylemlerinden emin olunan bir müslüman seviyesine ulaşabilmesinin bazı ön şartları olmalıdır. Bunun için insan; ilkönce, sahasında bilgisine başvurulmadan edilemeyen bir bilgi seviyesini yakalamak zorundadır. Sonra da bu bilgiyle gerçekleştireceği eylemlerini insanlığın hayrına kullanacak bir karakter yapısını kazanmalıdır. Böylece insan, bilgisiyle eylemi arasında bir ahenk kurma imkanına kavuşacaktır. Hadisten anlaşıldığına göre böyle bir ahengi kurmak, insanın müslüman olmasının bir gereğidir.
   
 4. KAMPÜSLÜ Guest

  Çok sağ ol, Ödevime yardım etti!
   
 5. hatice bağ Guest

  biraz uzun ama idare eder
   
 6. dkab dersime cok yardımcı oldunuz
   

Sayfayı Paylaş