Gevher Nesibe Darüşşifası Hikayesi

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
Gevher nesibe darüşşifası hikayesi hakkında bilgi

Gevher Nesibe Sultan, saray başsipahisine gönül vermiştir Evlenmelerine Gevher Nesibe Sultan'ın ağabeyi hükümdar I Gıyaseddin Keyhüsrev karşı çıkmıştır Başsipahiyi bir savaşa göndermiş ve başsipahi orada şehit olmuştur Bu olay sonrasında Gevher Nesibe Sultan üzüntüsünden hasta olmuş ve vereme yakalanmıştır Kız kardeşinin durumunu öğrenen I Gıyaseddin Keyhüsrev onu ölüm döşeğinde ziyaret eder

Son dileğini sorarak, özür diler Gevher Nesibe Hatun Gıyaseddin Keyhüsrev'den "Ben devasız bir derde düştüm, kurtulmama imkan yok, hiç bir hekim derdime çare bulamadı, ben artık ahiret yokuşuyum, eğer dilersen benim mal varlığımla benim adıma bir şifahane (hastane) yaptır! Bu şifahanede bir yandan dertlilere şifa verilirken, bir yandan da çaresi olmayan dertlere çare aransın Bu şifahane ünlü hekim ve cerrah yetiştirsin Burada kimseden bir kuruş para alınmasın Burası benim adıma bir vakıf olsun" diye buyurmuştur

I Gıyaseddin Keyhüsrev kız kardeşinin hastalığına kendisinin neden olmasından büyük üzüntü duyar Onun son isteğini yerine getirir ve 1204'de şifahanenin yapımını başlatır Şifahane iki yılda tamamlanarak, 1206'da hizmete açılır Daha sonra şifahanenin doğusuna Gevher Nesibe Sultan'ın ikinci kardeşi Izzeddin Keykavus tarafından 1210-1214 yılları arasında tıphane (Tıp Medresesi) yapılmıştır Bu çift yapının 1890 yılına kadar amacına uygun bir biçimde kullanıldığı bazı kaynaklarca belirtilmiştir

Çifte Medrese, adından da anlaşılacağı gibi 2800 metrekare alanı kaplayan iki bölümden oluşur Her iki bina açık avluları ile tipik Selçuklu plan şemasına sahiptir Yapılardan birinin avlusu diğerinden büyüktür Batı bölümde şifahane (sağlık tesisi), doğuda tıp medresesi (eğitim tesisi) yer alır

Gerek şifahane, gerekse medrese bölümü açık bir avlu etrafında bulunan dört eyvandan oluşur Şifahane ile Medrese arasında beşik tonozlui dar bir geçit vardır Şifahane bölümünün batısnda uzn bir koridor ve bu koridorda 4-5 metrekarelik odalar bulunur Odaların tonozlarının birçoğunda ışık ve havalandırma için oluşturulmuş açıklıklar görülür Bu koridorun "bimarhane" yani akıl hastanesi olarak kullanıldığı bilinmektedir

Çifte Medrese'nin kış aylarında künklerle merkezi sistemden getirilen sıcak su buharı ile ısıtıldığı düşünülmektedir Medrese bölümünün kuzeydoğu bölümünde Gevher Nesibe Sultan'a ait bir türbe bulunmaktadır Sekizgen olan prizmatik külahlı türbenin kapıları avluya açılmakta olup, alt ve üst katlarda mezar mahsenleri vardır.