Fakirler, Zenginlerden Önce Cennete Girerler

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
Fakirler, Zenginlerden Önce Cennete Girerler:

İmam Ahmed b. Hanbel… Ebû Hüreyre’den rivayet etti ki; Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

Müslümanların fakirleri, zenginlerinden yarım gün Önceki o da beşyüz senedir, cennete girerler.

Bu hadisin bir varyantında.ise Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Şüphesiz, müminlerin fakirleri, zenginlerinden yarım gün önce ki o da beşyüz senedir, cennete girerler.

İmam Ahmed b. Hanbel… Ebû Abdirrahman el-Hanbelî’den rivayet etti ki; Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

Doğrusu muhacirlerin fakirleri kıyamet gününde zenginlerden kırk ba*har (yıl) önce cennete girerler.”

imam Ahmed b. Hanbel… İbn Abbas’tan rivayet etti ki; Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

Dünyadayken biri zengin diğeri de fakir olan iki mümin, cennetin ka*pısında karşılaşırlar. Fakir olan cennete konulur. Zengin olansa, Allah’ın di*lediği bir süre alıkonulur. Sonra cennete konulur. Fakir olan cennette onunla karşılaşır ve ona:Ey kardeşim! Seni alıkoyan sebep neydi? Vallahi o kadar bekletildin ki, doğrusu senin adına korktum.der. O da şöyle cevap verir:Ey kardeşim, senden sonra çok feci ve rahatsız edici bir yerde hapsedildim. Üzerimden su gibi ter aktıktan sonra ancak sana ulaşabildim. Üzerimden akan terleri bin deve içmeye gelseydi ve onların hepsi de hims yeyicisi ol*saydı yine de kanıp giderlerdi.

Kaynak : Ölüm ve Ötesi – İbni Kesir

Mu@YMe

Vip Üye
Özel Üye
RAHMAN yar ve yardımcımız olsun inşALLAH...fakirken hamd etmeyi ...zenginsekte ALLAH rızası için harcamayı nasip edip her daim şükredenlerden olmak duası ile

maddi zenginlik,maneviyatı daraltır diye bir söz vardır ...
mühim olan gönül zenginliği...
RABBİM gönül zenginliği ihsan eylesin inşALLAH​

Bitter

KF Ailesinden
Özel Üye
Fakirliğin acziyet ve sefilliğinden, zenginliğinde şükürsüzlüğünden sana sığınırım Allahım..

vasati

Deneyimli Üye
Kademeli
Zengin Fakir

Bir gün, varlıklı bir kişi İbrahim Ethem’e acıyarak yardım etmek istedi.
İbrahim Ethem k.s.:
-Senin yardımını eğer sen gerçekten zenginsen kabul edebilirim, dedi.
Adam gerçekten zengin olduğunu, hiçbir şeye ihtiyacı bulunmadığını söyledi. Bunun üzerine İbrahim Ethem k.s. sordu:
-Ne kadar paran var?
-Üçbin altınım var.
-Dörtbin altının olmasını ister misin?
-Elbette isterim!
-Beşbin altının olmasını?
-İsterim!
-Onbin altının olsa çok sevinirsin değil mi?
-Tabii ki çok sevinirim!
Bunun üzerine İbrahim Ethem adama şöyle dedi:
- Zengin olduğunu söylüyorsun ama sen gerçekten züğürdün birisin. Sen, onbin değil, yüzbin altının olsa, kanaat etmez fazlasını istersin. Kanaati olmayan insan, zengin değildir. Gerçek zengin olsaydın yardımını kabul edecektim. Fakat bu durumda kabul edemem, kusura bakma…