Notu Gizle
SORU'NU SOR cevabını size iletelim. Soru sormak için TIKLAYINIZ.

Evliya Çelebi Hakkında Kısa Bilgi

Konusu 'KİM KİMDİR' forumundadır ve sultan_mehmet tarafından 6 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. sultan_mehmet

  sultan_mehmet © ◄ كُن فَيَكُونُ ► Yönetici Forum Administrator

  Mesajlar:
  16.603
  Beğenileri:
  2.895
  Ödül Puanları:
  9.598
  Evliya Çelebi Hakkında Kısa Bilgi evliya çelebi kimdir.

  [​IMG]

  17. yüzyılda yaşayan Evliya Çelebi ünlü bir gezgincidir. Osmanlı devleti döneminde yaşayan ünlü düşünür, osmanlının bütün topraklarını gezerek incelemiş gezmedik yer bırakmamış. Gezdiği yerlerde gördüklerini defterine not aldı ve daha sonra bu yazıları birleştirerek Seyehatname isimli eserini ortaya çıkardı.

  İstanbul Unkapanında 25 Mart 1611'da doğmuştur. Babasının adı Derviş Mehmed Zilli'dir. Osmanlı padişahlarına yıllar boyunca kuyumcubaşılığı yapmıştır. Aslında Evliya Çelebi ve ailesi kütahyalıdır fakat İstanbul'un fethi ile buraya göç etmiştir.

  Evliya Çelebi iyi bir eğitim aldı ilk olarka mahalle mektebinde okula başladı daha sınra medreselerde okudu. (Hamit Efendi Medresesi) Okul dışında özel olarak arapça, musiki, yabancı dil ve beden eğitimi gibi dersler aldı.

  Yüzlerce memleketi gezip görerek kaleme alan Evliya çelebinin Seyehatname kitabı gidip gördüğü yerler hakkında önemli bilgilere yer vermektedir.

  İlk gezisini istanbul'a yaptı. Daha sonra Osmanlı topraklarında olan bütün memleketleri sırasıyla gezmeye başladı. Tam 40 yıl boyunca gezdi ve o muhteşem eserini yazdı. Gezileri sırasında dünyada karşılaşılabilecek neredeyse çoğu ilginç hikayelerle karşılaştı ve bunları kitabına aktardı.
   
  Sponsorlu bağlantılar

Sayfayı Paylaş