EUZU BİLLAHİ MİNEŞ ŞEYTANİR RACÎM den ne anlıyoruz

aldemira

Üye
Üye
EUZU BİLLAHİ MİNEŞ ŞEYTANİR RACÎM
ne demek,
niye diyoruz,

ne emrediliyor.
bu sözleri tekrar etmemiz mi, yoksa ne

ömr-ü diyar

اَلْمَرْءُ مَعَ مَنْ أَحَبَّ
Yönetici
Kırık mana verecek olursak

Eüzü .. ben sığınırım ( Kime)
Billahi.. Hz. Allah'a (Kimden sığınırım)
Mineşşeytan...şeytandan (öyle şeytan ki)
Racim ... kovulmuş olan .

Kovulmuş olan şeytandan Hz. Allah'a sığınırım . diyoruz.

ma'vera

Emektar
Özel Üye
tam olarak ne demek istediniz anlayamadım?

Şöyle ki: Kur'ân-ı Kerîm tefsirini , kelimeleri diğer anlamlarıyla beraber ve bu kadar ayrıntılı

olarak bir kaç şekilde yorumlayabilen bir kimse, nasıl olurda bu kadar bilinen , sık kullanılan

bir cümlenin anlamını ve neden okunduğunu bilmesin ya da bilemesin? İşte bunu anlamadım.

out of whack

© ◄ Ayarsız..! ►
Forum Administrator
Şöyle ki: Kur'ân-ı Kerîm tefsirini , kelimeleri diğer anlamlarıyla beraber ve bu kadar ayrıntılı

olarak bir kaç şekilde yorumlayabilen bir kimse, nasıl olurda bu kadar bilinen , sık kullanılan

bir cümlenin anlamını ve neden okunduğunu bilmesin ya da bilemesin? İşte bunu anlamadım.

kelime anlamları ve tefsir konusunda bilgili olduğunu nerden anladınız böyle konuları mı var?

kinaye ile dokundurma mı yapılmış diyorsunuz yani euzubesmeleye?

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Moderatörün son düzenlenenleri:

ma'vera

Emektar
Özel Üye
kelime anlamları ve tefsir konusunda bilgili olduğunu nerden anladınız böyle konuları mı var?

kinaye ile dokundurma mı yapılmış diyorsunuz yani euzubesmeleye?

Yok canım, Eûzübesmeleye niye dokundursun? "Soruya ne cevap gelecek merakı mı acaba?" diyodum...Belki de evhamdır...Boşverin.....Sadece anlam verememiştim. ( Günaha mı giriyorum acaba?)

İlim Talebesi

KF Ailesinden
Özel Üye
EUZU BİLLAHİ MİNEŞ ŞEYTANİR RACÎM
ne demek,
niye diyoruz,

ne emrediliyor.
bu sözleri tekrar etmemiz mi, yoksa ne

أعوذ بالله من الشيطان الرجيم

Kovulmuş Şeytandan Allaha sığınırım.

أعوذ : Ben Sığınırım
بالله : Allaha
من الشيطان : Şeytandan
الرجيم : Recm edilmiş olan(taşlanmış,kovulmuş) (Yani Allahın rahmetinden kovulmuş)

-Açıklamalar-

طلب الله سبحانه وتعالى من كل مؤمن ان يستعيذ بالله من الشيطان الرجيم

Allah her müminden Kuran okumadan önce -kovulmuş şeytandan- Allaha sığınmasını istemiştir.

فَإِذَا قَرَأْتَ الْقُرْآنَ فَاسْتَعِذْ بِاللّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ

Nitekim Yüce Allah : ''Kuran okuyacağın zaman -kovulmuş Şeytandan- Allah sığın'' buyurmuştur.(Nahl Suresi,98)

وواضح أن الآية الكريمة .. تطلب منا الإستعاذة بالله من الشيطان

Bu ayet açıkça gösteriyor ki : Bizden Kuran okumadan önce -kovulmuş Şeytandan- Allaha sığınmamız isteniyor.

Euzu Besmeleyi her zaman söylemeliyiz.Zira Şeytan insana vesvese vermeye devam eder.Bir yoldan deneyip başaramadıysa diğer yoldan gelir.

فَفِي الصَّحِيحَيْنِ مِنْ حَدِيثِ سُلَيْمَانَ بْنِ صُرَدٍ - رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ - قَالَ : اسْتَبَّ رَجُلَانِ عِنْدَ رَسُولِ اللَّهِ - صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ - وَنَحْنُ عِنْدُهُ جُلُوسٌ وَأَحَدُهُمَا يَسُبُّ صَاحِبَهُ مُغْضَبًا قَدِ احْمَرَّ وَجْهُهُ . فَقَالَ النَّبِيُّ - صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ - : إِنِّي لَأَعْلَمُ كَلِمَةً لَوْ قَالَهَا لَذَهَبَ عَنْهُ مَا يَجِدُهُ - لَوْ قَالَ - أَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ . الْحَدِيثَ لَفْظُ

Nitekim bir rivayette : İkim adam kavga,münakaşa ediyorlardı.Efendimiz(sav) onları görünce şöyle dedi : Ben öyle bir kelime biliyorum ki onu söyleseler öfkeleri giderdi .o Euzu Billahi Mineşşeytanir racimdir, buyurdu.

قُلْ ( أَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ ) هَكَذَا أَخَذْتُهُ عَنْ جِبْرِيلَ عَنْ مِيكَائِيلَ عَنِ اللَّوْحِ الْمَحْفُوظِ .

Başka bir rivayette Efendimiz(sav) - Euzu Billahi Mineşşeytanir racim de - Zira ben bunu böylece Cibrailden,Mikailden ve Lehvi Mahfuzdan aldım.

وصفة الاستعاذة أن يقول أعوذ بالله من الشيطان الرجيم، وهذا قول أبي حنيفة والشافعي

İstiaze(Sığınmak) vasfı : Euzu Billahi Mineşşeytanirracim'dir.

Bu görüş Ebu Hanife ve İmam Şafî'nin görüşüdür.

فَإِذَا أَحَدُكُمْ دَخَلَ الْغَائِطَ فَلْيَقُلْ : أَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الرِّجْسِ النَّجِسِ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ

Yine Nebi(sav) : Herhangi biriniz pis bir yere(tulavet)'e gireceği zaman : Euzu Billahi miner-rics-necsi-şeytanir racim(Kovulmuş,necis,pis olan Şeytandan Allaha sığınırım) ' desin.

في تفسير قولنا : أعوذ بالله من الشيطان الرجيم بحسب اللغة فنقول : قوله ( أعوذ ) مشتق من العوذ وله معنيان :

أحدهما : الالتجاء والاستجارة .

-Euzu Billahi Mineş şeytanir racim tefsiri-

Euzu iki manaya gelmektedir :

1-İltica(Sığınmak) , İsticare (Yardım ve korunmak isteme)

والثاني : الالتصاق

2-İltisak(İki uzvun birleşmesi,Yapışık,bitişik,ulaşmak) demektir.

يُقَالُ : " أَطْيَبُ اللَّحْمِ عَوَذُهُ " وَهُوَ مَا الْتَصَقَ مِنْهُ بِالْعَظْمِ

Bunun için denir ki : Etin en temizi , onun avezidir.(Yani kemiklerinin ulaştığı,bitişik olduğu yerdir)

فَعَلَى الْوَجْهِ الْأَوَّلِ مَعْنَى قَوْلِهِ : أَعُوذُ بِاللَّهِ ، أَيْ : أَلْتَجِئُ إِلَى رَحْمَةِ اللَّهِ تَعَالَى وَعِصْمَتِهِ ، وَعَلَى الْوَجْهِ الثَّانِي مَعْنَاهُ أَلْتَصِقُ نَفْسِي بِفَضْلِ اللَّهِ وَبِرَحْمَتِهِ

Birinci Euzu'nun anlamı : -Euzu Billah(Allaha sığınırım) : Yani: Elteciu İlâ Rahmetillahi Teala ve İsmetih.(Yüce Allahın rahmet ve ismetine sığınırım)

İkinci Euzu'nun anlamı : - Eltesigu nefsî bifadlillahi ve rahmetih(Allahın fazlına ve rahmetine iltisak ederim,yapışırım.)

Mineş-Şeytanir-Racîm:

Racîm : Taşlanmış,Kovulmuş demektir.Çünkü Allahın rahmetinden kovulduğu için böyle söylenir.

Moderatörün son düzenlenenleri: