Esneyince Şeytan İçimize Girer mi?

out of whack

© ◄ Ayarsız..! ►
Forum Administrator
Esneyince Şeytan İçimize Girer mi?

Soru

Şeytan ile ilgili hadisler mecazi midir, yoksa zahiri mi anlamak lazım. Örneğin esneyince içine şeytanın girmesi, kanda dolaşması, sol elle yeyince onunda yemesi vb. Burada kastedilen bu tür fillerin iyi olmadığı mıdır? Yoksa hakikaten şeytan bizle beraber yeyip, esneyince içimize mi girer? Hadisleri alimler nasıl anlamış?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;
Bu gibi hadislerin mecazi yönü vardır. Ancak bir hakikati de ifade etmektedir. Esneme gafletten, gevşemekten kaynaklanmaktadır.

Binaenaleyh, Peygamberimizi (s.a.v.), insanın böyle, gafilce namaz kılmasını hoş görmediği için değişik şekillerde ikaz etmiş ve namazda esnemenin şeytandan olduğunu belirtmiştir. Nitekim, Ebu Hureyre (r.a.)’den rivayet edilen bir hadisi şerifte, normal zamanda bile esnemenin şeytanından olduğunu belirterek şöyle buyurmuştur:

“Esnemek şeytandandır. Binaenaleyh sizden herhangi biriniz esneyeceği zaman gücü yettiği kadar onu tutsun.”(1)

Ebu Saidi’l-Hudri kanalıyla gelen bir hadiste ise, Rasül-i Ekrem (s.a.v)’in; “Biriniz namazda iken esneyeceği zaman gücü yettiği kadar esnemeyi hapsedip tutsun, çünkü şeytan girer.”(2) buyurduğu rivayet edilmektedir.

Hadisi şeriflere bakıldığı zaman, her iki halde de insanın esnemeyi hapsetmesi, gerek namazda gerekse, içinde bulunduğu toplumda, ağzını sonuna kadar açarak esnemekten kaçınması emredilmektedir. Müslüman her yerde âdâbı muaşeret kurallarına uyan, nazik ve kibar bir insan olmak durumundadır. Çünkü kişinin yaptığı iyi veya kötü (özellikle kötü olan) bir davranışı, temsil ettiği din ile bağlantılı olarak değerlendirilmektedir. Bu yüzden insanların en nazik davranışlı olanı Sevgili Peygamberimiz (s.a.v), Müslüman’ın davranışlarına dikkat etmesi, kendini daima kontrol altında tutmasını ve başkalarına tiksinti verebilecek şekilde ağzının içini göstermemesi gerektiğini vurgulamıştır. Bunun yanı sıra, ağzını alabildiğine açıp yayarak esneyen bir insanın, o anda kısmen müdafaasız kaldığını bildiği için, içeri girebilecek mikroplara ve diğer istenmeyen şeylere karşı da bu hadisi şerifi ile uyarmıştır.

(1) Müslim, Zühd, 56, (2994); Tirmizi, Salât, 273/370; A. Hanbel, Müsned, II, 397, 517.

(2) Müslim, Zühd, 57, (2995), 58, 59.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

ömr-ü diyar

اَلْمَرْءُ مَعَ مَنْ أَحَبَّ
Yönetici
Allah razı olsun paylaşım için ..Okurken bile esneyesim geldı ama tuttum ...

K

Kayıtsız

Ziyaretçi
ne dedin bence esneyince insanin icine seytan girmez ama insan Allahin yolundan azmis ve namaz kilmiyorsa gunahlari varsa o zaman seytan onu aldatmisdir bunun icin yani seytani kovmak icin dualar var

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Cinlerdende müslümanlar var.Sahiplenmesinler diye ucunu hep kıvırırım seccadenin kılmıyorken.Biz öyle öğrendik.Biz öyle yapıyoruz tabi kaynak falan araştırmadım.

İlim Talebesi

KF Ailesinden
Özel Üye
Cinlerdende müslümanlar var.Sahiplenmesinler diye ucunu hep kıvırırım seccadenin kılmıyorken.Biz öyle öğrendik.Biz öyle yapıyoruz tabi kaynak falan araştırmadım.
Böyle birşeyi hayatımda duymadım seccadeyle ilgili.

Bizde bazen duyuyoruz bunun gibi şeyleri ama kaynaksız,mesnedsiz hep.

Kuran okurken açık bırakırsan Şeytan okur falan filan.

Bunlarla ilgili delil yok.Üstelik akıl ve idrakımız var.Kuran olan daha doğrusu okunan ve ayetel kürsi de içinde olduğu için Şeytan ve Cin oraya gelmez.Bu hadisle sabittir.

Seccade içinde aynı şeyi söylemek doğru olur.

İlim Talebesi

KF Ailesinden
Özel Üye
Yanlız kılmayınca seccadeninde ortada durması doğru gelmiyor.Kaynağı olmaya bilir .Araştırayım.

Seccade'nin ortada durması kişiyle alakalı bir durum.Bende Seccadeyi derlerim ve toplarım.Ama Şeytan oturur düşüncesiyle toplamıyordum ki.

Bir elbiseyi,bir eşyayı alırken yahut koyarken -Bismillahillezî Lâ İlâhe İlla Hüve'' dersen o eşyanı hiçbir görünmeyen varlık kullanamaz.Çünkü Allahın ismi mühürdür.

İlim Talebesi

KF Ailesinden
Özel Üye
bizde öyle yapıyoruz :)
ama camilerde seccadelerin ucu hiç kıvrılmıyor
namaz kılana seccadeler hep serilidir demek olmuyor mu \:rolleyes:

Peygamberimiz(sav) ''Yeryüzü bana mescid kılındı'' demektedir.Onların zamanında seccade de yoktu.

Temiz bir yerde namaz kıldığımızda o yeri mi kıvırmak lazım gelir :)

Şeytanlar bizim sırtımıza çıkmış.Biz seccadeye oturur mu diyoruz? :)

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Evet eski öğrendimiz bazı bilgileride araştırmak lazım demekki.
Seccadenin temiz kalması ,üstüne basılmaması,su ökülmemesi için kıvrılabilir eğer işini halledip tekrar kılacaksan.Ben dediğim gibi farklı biliyordum hatamızı gördük Elhamdülillah.
Şimdi kıvrırsam yarım kıvrırım.Temiz kalması için.
Ben ucunu kıvırıyordum sırf öğrendiğim bilgiye dayanarak.
Besmeleyle Ahmed1in dediği yapmak en güzelidir.Allah razı olsun.
Yaygın bir bilgi olduğu için ve yanlış bilindiği için televizondan şüphelendim.Ayrı bir konu açılırsa daha yararlı olur.

İlim Talebesi

KF Ailesinden
Özel Üye
Fakat şunu belirteyim : Hadisle belirtilen hususlar varsa , onları dinleyip dikkat etmek lazım.

Örnek olarak: Hadislere göre :

• Elbiseler katlanmalıdır.Elbiseyi alınca yahut bir yere bırakınca Euzu Besmele ile bu işi yapmalıdır.
  • Elbiseler katlanmalıdır.
  • Ağzı açık su kırbalarının,sürahilerin yahut yemek kaplarının ağzını kapatmalıdır.
  • Suyu ve içecekleri şişe ve kırbalar ile içmekten sakınmak gerekir.
  • Eve girerken Selam verilmelidir.(Şeytanlar gün boyu o eve giremez.)
  • Gece evin kapısını kilitlemeden önce Euzu Besmele çekip kilitlemelidir.(Şeytan gece boyu eve giremez.)
  • Yemeğe başlarken Besmele ile başlamalıdır.(Şeytan o yemekten yiyemez)
(Şuan aklımda bu kadar var-Bunları bazı hadis rivayetlerinden duyduğum için söyledim)