Notu Gizle
SORU'NU SOR cevabını size iletelim. Soru sormak için TIKLAYINIZ.

Emr-i bil ma’rûf, nehy-i anil münker

Konusu 'HADİS-İ ŞERİFLER' forumundadır ve ma'vera tarafından 7 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. ma'vera

  ma'vera Emektar Özel Üye

  Mesajlar:
  9.754
  Beğenileri:
  2.278
  Ödül Puanları:
  4.916
  EMR-İ BİL MA’RÛF, NEHY-İ ANİL MÜNKER

  (İYİLİĞİ EMRETMEK ,KÖTÜLÜĞÜ YASAKLAMAK)

  Yüce Allah (c.c) şöyle buyurmuştur:

  << Mü’min erkek ve mü’min kadınlar, birbirlerinin dostudurlar. İyiliği emrederler , kötülüğü yasaklarlar.>> (Tevbe: 71 )

  << İçinizden hayra/iyiliğe çağıran, iyiliği emreden , kötülüğü yasaklayan bir topluluk bulunsun. İşte bunlar kurtuluşa erenlerdir.>> (Âl-i İmrân:104 )

  << Sizler, insanlar için çıkarılmış en iyi /hayırlı toplum oldunuz. İyiliği emreder , kötülüğü yasaklarsınız.>> (Âl-i İmrân:110 )

  << Bağışlama yolunu tut, iyili emret ve cahillerden yüz çevir.>> (Â’râf:199)

  << İsrailoğullarından kâfir olanlar, Davûd’un ve Meryemoğlu Îsâ’nın diliyle lânetlenmişlerdir. Bunun nedeni karşı gelmeleridir.Onlar, aşırı giden taşkın kimselerdi. Yaptıkları kötülüklerden birbirlerini alıkoymuyorlardı. Yaptıkları işler ne kötü idi.>>

  (Mâide: 78 – 79 )

  << De ki: gerçek Rabb’iniz katındadır. Artık dileyen îman etsin , dileyen inkâr etsin.>> ( Kehf:29)

  << Sana emredileni açıkça haykır.>>( Hıcr:94 )

  << Kötülüğü yasaklayanları kurtardık. Zalimleri ise işledikleri günahlardan dolayı çetin bir azaba uğrattık.>> (Â’râf:165 )


  KONUYLA İLGİLİ HADİSLER

  Ebû Saîd el-Hudrî (r.a)’dan. Şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v)’i şöyle buyururken işittim:

  Sizden kim bir kötülük görürse bunu eliyle değiştirsin, eğer gücü yetmez ise dili ile değiştirsin, eğer buna da gücü yetmez ise kalbi ile ( buğzetsin/nefret etsin. ) Ama bu , îmanın en zayıfıdır.
  ( Müslim)

  ****************************************
  İbni Mes’ûd (r.a)’dan. Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

  Benden önce, Allah’ın bir millete gönderdiği her Peygamber için; milletinden , onun sünnetine uyan, emrini tutan arkadaşları, (ashabı) ve sadık dostları (Havarileri) mutlaka olur. Sonra onların arkasından bir nesil gelir, yapmadıklarını söylerler, emrolunmadıklarını yaparlar. Kim onlarla eliyle mücadele ederse o mü’mindir, kim kalbiyle mücadele ederse o mü’mindir, kim diliyle mücadele ederse o da mü’mindir. Bunun dışında ise hardal tanesi kadar îman yoktur.” (Müslim )

  ****************************************

  Ubâde b. Sâmit (r.a):

  “ Rasûlullah (s.a.v)’e, zorlukta ve kolaylıkta , memnun iken de, memnun değil iken de, bize karşı tercihler yapılırken de dinleyip itaat edeceğimize, Allah’tan gelen delillere göre , açık küfrünü görmedikçe idâre ile kavga etmeyeceğimize, nerede olursa olsun hakikati söyleyeceğimize , Allah yolunda kınayanın kınamasından korkmayacağımıza dair biat ettik.” Demiştir.


  ( Müttefekun aleyh)

  ******************************************

  Mü’minlerin annesi Zeyneb bintü Cahş (r.a)’dan. Hz. Peygamber (s.a.v), korku ve telaşla onun yanına girmiş, baş parmağı ile işaret parmağını halka yapmış ve:

  "Lâ ilâhe illallâh, yaklaşan şerden vay arabın haline!....Bugün Ye’cûc ve Me’cûc’ün seddinden şu kadar açıldı.” Buyurmuş.

  Zeyneb bintü Cahş (r.a):” Ben de: “ Ey Allah’ın Rasûlü, içimizde iyi kimseler varken biz de helâk olurmuyuz?” dedim.

  Evet, kötülükler çoğalırsa” buyurdu.” Demiştir.

  ( Müttefekun aleyh)

  ***************************************

  Huzeyfe (r.a)’dan. Hz. Peygamber (s.a.v):

  Canım elinde olan Allah’a yemin olsun ki, iyiliği emretmeli , kötülükten alıkoymalısınız. Değilse Allah, katından bir cezagönderiverir de sonra Allah’a yalvarıp yakarırsınız ama duânız kabul edilmez.” Buyurmuştur.

  ( Tirmizî) Hadis hasen hadistir demiştir.

  ***************************************

  Ebû Bekir Sıddık (r.a)’dan. Şöyle demiştir:

  “ Ey insanlar! Sizler;

  << Ey iman edenler, kendi işinize bakınız. Sizler hidayette olduğunuz sürece yoldan çıkmış kimseler size zarar veremez>>

  ( Mâide: 105)âyetini okuyorsunuz. (ama bu âyeti yanlış anlıyorsunuz) Çünkü ben, Rasûlullah (s.a.v)’i şöyle buyururken işittim:

  Şüphesiz ki insanlar, bir zalim gördüklerinde onun zulmünden alıkoymazlarsa, o zalim nedeniyle gelecek cezayı Allah’ın herkese yaygınlaştırması yakındır.

  ( Ebû Dâvûd , Tirmizî ve Neseî sahih senetler ile rivayet etmiştir)  Kaynak: Riyâzü’s-Sâlihîn:

  S:129 – 130 – 131 – 132 -133
   
  2 kişi bunu beğendi.
  Sponsorlu bağlantılar

Sayfayı Paylaş