Notu Gizle
SORU'NU SOR cevabını size iletelim. Soru sormak için TIKLAYINIZ.

Ebu Cehil ve Ebu Lehep Hangi Kabiledendir?

Konusu 'Sizin sorularınız' forumundadır ve Kayıtsız Üye tarafından 6 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Ebu Cehil ve Ebu Lehep Hangi Kabiledendir?
  Ebu Cehil ve Ebu Leheb, Kureyş kabilesindeler mi ?
   
  Sponsorlu bağlantılar
 2. sultan_mehmet

  sultan_mehmet © ◄ كُن فَيَكُونُ ► Yönetici Forum Administrator

  Mesajlar:
  16.603
  Beğenileri:
  2.895
  Ödül Puanları:
  9.598
  Ebu Leheb tam adıyla EbuLeheb bin Abdulmuttalip veya asıl adıyla Abduluzza, (Arapça: أبو لهب‎, anlamı alevlerin babası) (ö. 624), İslam dininin peygamberi Muhammed'in bir amcasıdır.

  Kureyş'in Abduluzzaoğulları kavmi adını bu kişiden almıştır. İslam dinine karşı olduğu için, Muhammed'e karşıt bir tavır almıştır.

  Kuran'da Tebbet sûresi Ebu Leheb'den bahseder ve bu sure Ebu Leheb'i kötüler niteliktedir. İslam dünyasınca düşman olarak kabul edilir. Bedir Savaşı'nın sonunda, 624 yılında ölmüştür ve cesedi Kalib Kuyusuna bırakılmıştır. Ebu Leheb alevlerin ya da alevli ateşin babası anlamına gelir. İsim benzerliği sebebiyle Ebu Cehille çok karıştırılır. Muhammed'e hem gizli davet hem de açık davet döneminde engel olmuştur. Muhammed'le arası kötü olduğu için Tebbet Suresi inmiştir. Bunu duyan Ebu Leheb; "Muhammed beni fena hicvetmiş." demiştir.

  Ebu Cehil kimdir?

  Yaşadığı dönemde Beni Mahzum kabilesinin reisi olan babası, Hişam b. el-Muğîre, Kureyş’in ileri gelenlerinden, Arapların efendilerinden sayılmıştır.

  Kureyş’in Kenane topluluğu, tarih düşerken üç şeyi göz önüne alırlardı. Bunlar, Kabe’nin yapımı, Fîl senesi ve Hişam b. Muğîre’nin ölümüdür.

  Ebu Cehîl’in amcaları da, zamanın en meşhur simalarındandır. Mesela Velid b. Muğire (Halid b. Velid’in babası) Kureyş’in sayılı liderlerinden birisi idi. Cahiliye döneminde “Adaletli” lakabıyla tanınmıştır. Kâbe’yi bir sene Kureyş, bir sene de Velid’in tek başına giydirdiği söylenmektedir.

  O dönemde içki içilmesini haram kılan, hatta içen oğlu Hişam’ı döven Velid, makam ve mevkiini korumak uğruna Resûl’e karşı gelmiş, yeğeni Ebu Cehil’e kötü örnek olmuştur.

  Kardeşleri; Ebu Cehil dahil beş kardeştirler. Bunlar; Ebu Cehil, Haris, Seleme, As ve Halid’dir. Ebu Cehil ve As, Bedir Savaşı'nda kafir olarak ölmüşlerdir. Halid, Bedir’de esir düşmüş, fidyeyle serbest bırakılmış, kâfir olarak ölmüştür. Seleme ve Haris ise, Müslüman olmuşlardır, ilk Müslüman olan Seleme’dir. Seleme, Müslüman olduğundan birçok işkenceye maruz kalmıştır. Haris ise Fetih günü Müslüman olmuştur, iyi bir İslami hayat yaşayan Haris, Yermük Savaşı’nda şehit olmuştur.

  Ebu Cehil’in amca oğulları arasında meşhur Halid b. Velid vardır. Uhud Savaşı’nda müşrik asker topluluğunun komutanlığını yapan Halid, o savaşta Müslümanların mağlup olmasında etkin bir rol oynamıştır. Allah (cc) ona sonradan hidayet nasip etmiş, Allah Resulü tarafından iltifata mazhar olmuş Seyfullah (Allah’ın kılıcı) diye lakaplanmıştır.

  Oğulları; Cahiliye döneminde babası gibi Resûlullah’ın azılı düşmanlarından biri olan İkrime, Uhud Savaşı’nda müşrik ordusunun sol kanat komutanı idi. Amcazadesi, Halid b. Velid gibi o da müşriklerin bu savaşta galip gelmesinde etkin rol oynamıştır.

  Mekke feth olununca Resul (sas) dört erkek, iki kadın hariç bütün insanlara eman vermişti. Dört erkekten birisi de İkrime b. Ebi Cehil'dir. Bir müddet firar hayatı yaşayan İkrime sonradan gelip elini Resul'ün eline koyup İslam'ı seçmiştir.
   
 3. Fatih Mala

  Fatih Mala Guest

  Yalnız hz Muhammed diyeceksin arkadaşım senin asker arkadaşın değil hz peygamber ki direk Muhammed diyorsun ayıptır
   
 4. Akinggider

  Akinggider Guest

  Aynen, Fatih Malaya katiliyorum.
  Hz Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in adini, siradan bir sahis ismi gibi telaffuz edemeyiz.
   

Sayfayı Paylaş