Notu Gizle
SORU'NU SOR cevabını size iletelim. Soru sormak için TIKLAYINIZ.

Düdüklü tencere gibi olmak

Konusu 'GÜNCEL' forumundadır ve miray tarafından 28 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. miray

miray KF Ailesinden Özel Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Düdüklü tencere gibi olmak

Hayatta maruz kalınan musibetlere karşı, düdüklü tencere gibi patlayıncaya kadar dışarıya bir şeyler sızdırmadan dayanabilmek, “Ya sabır!” deyip, ağulu aşı yutabilme faziletini gösterebilmek hakikaten zor iş.

Bir gün Hz. Hüseyin, çocuklarıyla birlikte yemek yerken evin kölesi sofraya getirmekte olduğu sıcak yemeği kazara Hz. Hüseyin’in üzerine döker. Hz. Peygamber’in manevi sofrasından derunî bir terbiye almış olan Hz. Hüseyin, çok canı yanmasın rağmen büyük bir ruhi olgunluk göstererek, sadece kölenin yüzüne sertçe bakmakla iktifa eder.

Bundan cesaret alan köle; “ALLAH öfkesini yenenleri sever,” (Ali-İmran 134) ayetini okur. İşte o zaman Hz. Hüseyin, “Öfkemi yendim ya köle!” diye sabırla karşılık verir. Bu cevaptan daha da cesaret alan köle bu sefer ayetin devamını okur; “ALLAH affedenleri sever,” (Ali-İmran 134) Bunun üzerine Hz. Hüseyin; “Seni affettim,” der. Köle bununla da kalmaz ve ayetin sonunu getirir. “ALLAH ihsan edenleri sever,”(Ali-İmran 134) Peygamber torunu ihsanda zirveleşir ve “Seni azat ettim ey köle!” diyerek kölesini hürriyetine kavuşturur.

sahasan bunu beğendi.
    Sponsorlu bağlantılar
  2. sahasan

sahasan © ◄ كُن فَيَكُونُ ► Forum Administrator

Beğenileri:
    4.065
    Ödül Puanları:
    9.820
    Maaşallah Barekallah
    Üzerine sıcak yemeği döken köleyi azad etmek , gerçekten zirve şahsiyetler...

Son düzenleyen: Moderatör: 2 Temmuz 2017

Sayfayı Paylaş