Dua için Makbul Yerler

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
Dua için Makbul Yerler

Câbir b. Abdullah’tan rivayete göre demiştir ki:

“Resûlullah bu mescidde dua etti. Fetih Mescidi’nde pazartesi, salı ve çarşamba günleri dua ederdi. O’nun duasına çarşamba günü iki namaz arasında icabet olunurdu.”
Câbir diyor ki:

“Benim çok önemli ağır bir iş durumum olunca hemen ben o saate (vakte) döner, onu araştırır, o vakit içerisinde çarşamba günü o saatte denk getirerek iki namaz arasında (öğle ile ikindi namazı arasında) Allah’a dua ederdim. (Buharî bu hadisi Edebül Müfret adlı eserinde Ahmed b. Hanbel ise Müsned isimli eserinde sahih bir senetle rivayet etmiştir. Ayrıca bunu Semhudi de Ahmed b. Hanbel’in Müsned’inden Hülasa adlı eserinde nakletmiş ve hadis ravilerinin güvenilir olduğunu belirtmiştir. Hepsi de Hz. Câbir’den (r.a.) rivayet etmişlerdir.)

Abdullah b. Abbas (r.a)’tan rivayet olunduğuna göre Resûlullah şöyle buyurmuştur.

“Rükn ile Makam arası Mültezem’dir. Herhangi bir salgını (ya da musibeti) düçar olan bir kimse burada dua etmesi halinde derhal iyileşir.” (Taberânî)

İbn-i Abbas’tan (r.a.) rivayet olunduğuna göre Resûlullah demiştir ki:

“Mültezem denilen yer Rükn ile kapı arasında yer alır. Herhangi bir kimse orada Allah’tan bir şey istememiş olsun ki mutlaka isteği verilir.” (Said b. Mansur ve Beyhaki rivayet etmişlerdir.)

Rabia b. Vakkas’tan (r.a.) rivayete göre Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur.

Üç yerde kulun duası geri çevrilmez:

(1) sahrada tek başına bulunup, Allah’tan başka kendisini kimsenin göremediği kişinin duası,
(2) yanında bir cemaat olarak bulunan arkadaşları kendisinden kaçtığı halde sebat edip duran kimsenin yaptığı dua,
(3) bir gecenin sonunda kalkıp ibadet ve niyazla uğraşan kimsenin duası.”

Son düzenleme:

mekke-medine

KF Ailesinden
Özel Üye
Rabbim tüm ibadetlerimizi makbul, dualarımızı kabul eylesin..
Allah cc razı olsun sultan-mehmet kardeşim