Notu Gizle
SORU'NU SOR cevabını size iletelim. Soru sormak için TIKLAYINIZ.

Cennette ibadet var mıdır?

Konusu 'DiNi SORULAR ve CEVAPLAR' forumundadır ve sultan_mehmet tarafından 30 Aralık 2008 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. sultan_mehmet

  sultan_mehmet © ◄ كُن فَيَكُونُ ► Yönetici Forum Administrator

  Mesajlar:
  16.604
  Beğenileri:
  2.897
  Ödül Puanları:
  9.598
  Soru
  Cennettekilerin sabah-akşam Allah'ı tespih edeceği bildirilmiştir. Burada anlamadığım iki husus vardır: Birincisi; cennette devamlı surette aydınlığın olduğu peygamberimiz tarafından bildirilmişken nasıl oluyor da orası için akşam vaktinden bahsedilmektedir? İkincisi de; cennettekilerin melekler gibi tespih yaptıkları haber verilmiş..Cennette herhangi bir ibadet olmayacağını da bildiğimize göre bu tespihi nasıl anlamalıyız?

  Cevabımız

  Değerli Kardeşimiz;


  - Ubudiyet, Allah’ın yaptığına razı olmak; ibadet ise, Allah’ın razı olduğu şeyi yapmaktır. İbadet; namaz, oruç gibi belli bir takım şekillerle gösterilir, ubudiyet ise, insanda daimî bulunması gereken bir durumu ifade eder. Bu zaviyeden baktığımızda, insan için cennette ibadet olmadığını, fakat ubudiyet manasının devam edeceğini söyleyebiliriz.


  - Cennette güneş olmadığına göre (İnsan, 76/13), gece-gündüz de olmaz. Oysa, dediğiniz gibi, bir hadiste “sabah-akşam” tabiri kullanılmıştır.

  Nitekim, Buharî'nin rivayet ettiği bir hadiste “Cennet ehlinin kalpleri bir tek kalp olarak çarpar, hapsi de sabah-akşam Allah'ı tespih ederler” (Buharî, Bed'u'l-Halk, 8) diye ifade edilmiştir.

  Bu hadisten kaynaklanan iki soruya da şöyle cevap verilebilir:

  - Hadiste söz konusu olan tespih, cennette zorunlu olarak yapılması gereken bir görev değildir. Cennet ehli bunu, çok yakından tanıdıkları, sonsuz lütuf ve ikramlarını gördükleri Rablerine karşı -büyük bir lezzet ve keyif alarak- içten duydukları vicdanî bir hazla yapacaklar. Nitekim, Müslim'in bir rivayetinde “cenet ehline -nefes alma işinin ilham edilmesi gibi- tespih ve tekbir ilham edilecektir” (Müslim, cennet, 18-19) denilmiştir. Nefes almak ne kadar zevkli ise, cennette Allah'ı tespih etmek de o kadar zevklidir. (krş. İbn Hacer, ilgili hadisin şerhi)

  - Hadiste geçen “sabah-akşam” ifadesi, insanların alışık olduğu bir zaman dilimi ölçüsüyle bir miktarı göstermeye yöneliktir. (bk. İbn Hacer, a.g.y) Yoksa akşam karanlığı olacağı anlamında değildir. Devamlılığı ifade etmek içindir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör
   
  Sponsorlu bağlantılar
 2. zeyd

  zeyd KF Ailesinden Özel Üye

  Mesajlar:
  387
  Beğenileri:
  34
  Ödül Puanları:
  7
  “Cennet ehlinin kalpleri bir tek kalp olarak çarpar, hapsi de sabah-akşam Allah'ı tespih ederler”

  ne mutlu o kişiler
  inşaAllah bizlerde o ehillerden oluruz

  hocam paylaşım için sağolun
   
 3. Mu@YMe

  Mu@YMe Vip Üye Özel Üye

  Mesajlar:
  9.258
  Beğenileri:
  147
  Ödül Puanları:
  1.017
  :33439::33439:
   
 4. enes61

  enes61 KF Ailesinden Özel Üye

  Mesajlar:
  6.934
  Beğenileri:
  173
  Ödül Puanları:
  8.752
  ravz-ı kevserde buluşmak temennisiyle fiemanillah
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş