Cehennemlik Müslümanlar

Kraliçe

KF Ailesinden
Özel Üye
Kimse kendisini Cennetlik sanmasın. Müslüman havf ile reca (korku ile ümit) arasında olmalıdır. Ne yüzde yüz havf, ne de yüzde yüz reca, ikisi arasında olacak.

Cehennem sadece müşrikler ve kâfirler için değil.Büyük günahlar işleyen, azgınlık yapan, haram yiyen, ribacı tevbesiz Müslümanların da Cehenneme atılacağını dinimiz bize açıkça bildiriyor.

Mü'min olanlar Cehennemde muhalled (devamlı olarak) kalmaz, cezalarını çekince çıkartılır.

Bugünkü topluma bakıyorum da, nicemizin kendisini Cehennemlik yapacak kötü işler yaptığını görüyorum.
Cennet azgınların yurdu değildir.

Cennet hırsızların, soyguncuların, zâni ve zâniyelerin, haram yiyicilerin yurdu değildir.

Peygamberimiz buyuruyor:

Bir kadın bir kediyi hapsetti. Hayvan yiyecek ve içecek bulamadı ve öldü. Allah o kadını Cehenneme koydu... (Buharî ve Müslim'de.)
Bu kadın Müslümandı...

Bir başka hadîste Efendimiz şöyle diyor:

İsrailoğullarına mensup kötü bir kadın yolculuk yapıyordu. Bir kuyuya rastladı, tutunup aşağıya indi, su içti. Yukarıya çıktığında bir köpeğin susuzluktan kıvrandığını gördü. Bu hayvancağızın da yanan bir ciğeri var, şuna su vereyim dedi. Tekrar kuyuya indi. Yanında bir kap olmadığı için ayakkabısının birini su ile doldurdu, yukarıya çıkardı, köpeği suvardı. Allah bu kötü kadını affetti. (Bu hadîs de hem Buharî'de, hem Müslim'de yazılıdır.)

Müslümanlara, kendilerini Cehennem'e koyduracak kötülükler, günahlar, isyanlar liste halinde bildirilmelidir. Bunların cezasından nasıl kurtulabilecekleri de anlatılmalıdır.

Önce günahlarımızı, isyanlarımızı bileceğiz.
Sonra onlardan pişman olup tevbe edeceğiz.
Bir daha yapmayacağız.
Gıybet büyük günahtır.
Riba büyük isyan ve günahtır.
Haram yemek günahtır.
Lüks, israf, gösteriş, gurur, kibir büyük günahlardır.
Salavat-ı hamseyi terk etmek büyük günahtır.
Komşusuna eziyet büyük günahtır.
Beytülmal-i müslimîni yağmalamak, hortumlamak büyük günahtır.
Toplumumuzda yaygın hale gelmiş israf (saçıp savurma, ihtiyaçtan fazla tüketim) haramdır, büyük günahtır.
Yaygın hale gelmiş rüşvet alıp verme, yapanları cehenneme attıran büyük günahtır. Ben söylemiyorum, Efendimiz haber veriyor: "Râşi de, mürteşi de (Rüşvet alan da veren de) ateştedir, yani Cehennemde yanacaktır."
Gaflet karanlıkları içinde kalmışız... Başta Diyanet olmak üzere Müslümanların mutlaka uyarılması lazımdır.

Dinimiz hem müjdeliyor, hem korkutup uyarıyor. Bir müjdeler ve uyarılar kitapçığı çıkartılsa, çok açık ve seçik şekilde Müslüman halk uyarılsa; kişiyi Cennetlik ve Cehennemlik yapan şeyler anlatılsa ne iyi olur. Belki bir kısmımız uyanırız.

Kimse kendisini Cennetlik sanmasın.

Müslüman havf ile reca (korku ile ümit) arasında olmalıdır. Ne yüzde yüz havf, ne de yüzde yüz reca, ikisi arasında olacak.
Azgın Müslümanlar uyarılmalıdır.

Nemrudhâne gibi müzeyyen binalarda oturan Müslümanlar uyarılmalıdır.
Binitleriyle gurur ve kibir sergileyen azgın beyinsizler uyarılmalıdır.
Para kazanmak, zengin olmak için Kur'ân'a, Sünnete, Şeriata aykırı her kötülüğü yapan, her günahı işleyen sahtekârlar uyarılmalıdır.
Allah'ımız bize adaleti emretmiştir. Zâlimler uyarılmalıdır.
Müslümanlar bu devirde en çok kendilerine zulm ediyor.

Evet Cehennem sadece müşrikler ve kafirler için değildir. Azmışlar da orada yanmaya adaydır.

Mehmet Şevket Eygi - Milli Gazete

enes61

KF Ailesinden
Özel Üye
güzel paylaşım olmuş eline saglık kardeşim lakin konu eksik olmuş büyük günahlar kısmi olarak ele alınmış halbuki burda zikr edilmeyen daha büyük günahlarda mevcuttur
örnek-açıktan günah işlemek,yetim hakkı yemek,zına,iffetli kadına zina isnadı,zülmetmek ,adam öldürmek , tartıda hile, koğuculuk gibi v.s.yüce yaratıcı bizleri doğru yoldan ve hidayetinden ayırmasın .

Vuslat 71

Çalışkan Üye
Kademeli
güzel paylaşım olmuş eline saglık kardeşim lakin konu eksik olmuş büyük günahlar kısmi olarak ele alınmış halbuki burda zikr edilmeyen daha büyük günahlarda mevcuttur
örnek-açıktan günah işlemek,yetim hakkı yemek,zına,iffetli kadına zina isnadı,zülmetmek ,adam öldürmek , tartıda hile, koğuculuk gibi v.s.yüce yaratıcı bizleri doğru yoldan ve hidayetinden ayırmasın .
:art::art:

Mu@YMe

Vip Üye
Özel Üye
Mehmet Şevket Eygi'nin kendi yorumları beni etkilemiyor
hadisler dahilinde konuşulması istisna ...konuda geçen hadisler benim kabulümdür

paylaşım için teşekkürler
ALLAH razı olsun

Nurun Ala Nur

Düzenleyici
Moderator
Mash'Allah, Çok güzel bir paylaşım, ama ben bunu de eklemek istiyorum, muska ve büyü, başkaların yüvasını dağatarak, onların de yeri cehennem.Allah da iyi bilir.

FERASETLİ

KF Ailesinden
Özel Üye
Evet Cehennem sadece müşrikler ve kafirler için değildir. Azmışlar da orada yanmaya adaydır:gula::tşk::gula: