Notu Gizle
SORU'NU SOR cevabını size iletelim. Soru sormak için TIKLAYINIZ.

Cami kelimesinin anlamı ve nerden gelmiştir?

 1. sultan_mehmet © ◄ كُن فَيَكُونُ ► Yönetici Forum Administrator

  Cami; toplayıcı, toplayan, kaplayan, Müslümanların ibadet gayesiyle toplandıkları yer, ma'bed.

  "Câmi" terimi "(cemaatleri) bir araya getiren mescid" anlamındaki "el-mescidü'l-câmi"den kısaltılarak sonradan kullanılmaya başlanmıştır.

  Kur'an'da, hadislerde ve ilk tarihî kaynaklarda "câmi" yerine "mescid" kelimesi geçmektedir. "Mescid", "secde edilen yer" anlamında bir mekân ismidir. Namazın başka rükünleri de olmasına rağmen ibadet edilen yer, önemine binaen secdeye izafe edilmiştir.

  İnsanın daha ilk yaratılışında şahit olduğu secde (Bakara, 2/34) hürmet ve tazimin en güzel ifadesidir. Hz. Peygamber (s.a.s) onu, kulun Allah'a en yakın anı olarak vasıflandırmıştır. (Nesâî, Tatbik, 78) İçinde Allah'a ibadet edilen her yere mescid denilmiştir. Kur'an bu geniş anlamıyla mescidi geçmiş dinlerin mabedleri ile beraber zikreder.(Hac, 22/41 ).

  Batı dillerinde kullanılmakta olan "mosquee" ve benzeri terimler "mescid"in değişik telaffuzundan doğmuştur.

  Osmanlılar da sultanlar tarafından yaptırılan câmilere "salâtin câmi", vezirler ve rical tarafından yaptırılanlara, yaptıranın adına izafeten "... câmii" küçük olanlara da "mescid" demişlerdir.
   
  1 kişi bunu beğeniyor.
 2. Sponsorlu bağlantılar
 3. sahasan © ◄ كُن فَيَكُونُ ► Forum Administrator

  Allah Razı Olsun sultan_mehmet bu konuyu görünce seni son zamanlarda tembel gibi gördüm nedense :)
   
 4. CAMİ kelmesi 4 büyük melekten gelmiştir c harfi Cebrail a harfi AZRAİL m MİKAİL i harfide İSRAFİL hepsini birleştirsen cami olur
   
 5. Kendi arastirmalarim sonucu böyle birşey buldum 4 büyük melek CEBRAİL AS AZRAİL AS MİKRAİL AS İSRAFIL AS dört büyük melegin baş harflerini alınca cami kelimesi çıkıyor
   

Sayfayı Paylaş