: Birkaç Evlilik Geçiren Kadın Ahirette Hangi Eşiyle Beraber Olacak?

FERASETLİ

KF Ailesinden
Özel Üye
SORU: Kocası ölen bir kadın başka birisiyle evleniyor.Böylece ahirette nasıl olacaklar, kadın hangi eşinin yanında olacak?

CEVAP: Bu mesele ile alakalı değişik rivayetler vardır.
Taberâni'nin Ebu'd Derda'dan rivayet ettiği bir hadisi şerifde;

المرأة لآخر أزواجها

"Kadın (ahirette)son kocasına aittir" buyurulmuşdur.
Yine Meymun İbni Mihrandan gelen bir rivayet ise ;

عَنْ مَيْمُونَ بْنِ مِهْرَانَ ، قَالَ : خَطَبَ مُعَاوِيَةُ أُمَّ الدَّرْدَاءِ فَأَبَتْ أَنْ تُزَوِّجَهُ ، قَالَتْ : سَمِعْتُ أَبَا الدَّرْدَاءِ ، يَقُولُ : قَالَ رَسُولُ

الله صَلَّى الله عَلَيه وسَلَّم : الْمَرْأَةُ لِآخِرِ أَزْوَاجِهَا ، وَلَسْتُ أُرِيدُ بِأَبِي الدَّرْدَاءِ بَدَلاً.هَذَا إِسْنَادٌ رِجَالُهُ ثِقَاتٌ

“Muaviye Ümmü Derdaya hitap etti (evlenme isteğinde bulundu). Ümmü Derda ise onunla evlenmeyi kabul etmedi ve dediki “Ben Ebû’d Derda’nın Resulullah'dan (SallALLAHu aleyhi vesellem) naklen şöyle dediğini duydum ”Kadın son kocasına aittir.” Ben ise Ebu'd Derda yerine başkasını istemiyorum. Şeklindedir.

Birkaç evlilik geçiren kadının ahirette son kocaya ait olacağını bildiren başka hadislerde mevcuttur.Ravilerin sağlamlığı ve aynı görüşü destekleyen hadislerin fazlalığı ile ağırlık kazanan görüşün son kocaya ait olduğudur.

Bununla beraber ;

Taberaninin Kebirinde Ümmü Seleme radıyALLAHu anhâ dan rivayet edilen uzunca bir hadisin son kısmında ise şöyle buyurulmaktadır,

قلت : يا رسول الله المرأة منا تتزوج زوجين والثلاثة والأربعة ثم تموت فتدخل الجنة ويدخلون معها من يكون زوجها ؟ قال : ( يا أم سلمة إنها تخير فتختار أحسنهم خلقا فتقول : أي رب إن هذا كان أحسنهم معي خلقا في دار الدنيا فزوجنيه يا أم سلمة ذهب حسن الخلق بخير الدنيا والآخرة
Dedim ki ; Ya ResulALLAH! Bizden dünyada iki, üç ve dört kocayla evlenip sonrada ölen ve cennete girenler cennette hangi kocası ile beraber olacak ? Resulullah (SallALLAHu aleyhi vesellem) ; "Ey Ümmü Seleme, O kadın evlendiği erkeklerden ahlâkı en güzel olanı seçerek: Onu bana eş kıl ! diyecek. Ey Ümmü Seleme ! Güzel ahlak hem dünya, hemde ahiret hayrına (saâdetine) kavuşturur buyurdu.

Bu hadisi delil getirerek kadının seçim yapabileceğini söyleyenler, son kocaya ait olduğunu beyan eden hadisleri ise "kadın bir tercih yapmadığı zaman son kocayla beraber olacak" şeklinde anlamışlardır.

Ancak evvelce söylediğimiz gibi; Tercih edilen görüş, son kocaya ait olacağıdır . ALLAH en iyisini bilir.

Üveys AKI

Selam ve dua ile..

Kaynak:
http://www.darusselam.com/index.php...k-geciren-kadn-hangi-einin-yannda-olacak.html