Notu Gizle
SORU'NU SOR cevabını size iletelim. Soru sormak için TIKLAYINIZ.

Bilinmeyen Çanakkale Savaşı Hazırlıkları

 1. sahasan © ◄ كُن فَيَكُونُ ► Forum Administrator

  Bilinmeyen Çanakkale Savaşı Hazırlıkları

  18 Mart 1915 Çanakkale Savaşı, kuşkusuz Türk tarihinin dönüm noktalarından biri. Çanakkale zaferi ile ilgili ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı.

  Çanakkale savunması ile ilgili hazırlıklar, II. Abdülhamid Hânın emriyle başlatılmış. Çanakkale Boğazı'nın devletin savunmasında olmasının öneminin farkında olan Sultan Abdülhamid, çeşitli çalışmalar için girişimlerde bulunmuş, düşman saldırısı ihtimaline karşı Çanakkale'ye torpil döşetmiş.

  Bu bilgi, Çamlıca Basım Yayınları tarafından çıkarılan; “Osmanlı'nın Son Kilidi Çanakkale 2” kitabında yer alıyor. Padişahın başkimyageri olan Polonya asıllı Bonkowski Paşa, 1897 yılında deniz savunmasıyla alâkalı bir rapor hazırlayarak, Abdülhamid'e sunmuş. Raporu Osmanlı arşivlerinde bulan tarihçi Ahmet Temiz, Bonkowski'nin savaştan 18 yıl önce hazırladığı bu raporun savunmayla ilgili önemli bilgiler verdiğini belirtiyor. Abdülhamid Hânın ileri görüşlülüğünün bu belgede de ortaya çıktığını kaydeden Temiz, şöyle konuşuyor:

  “Başkimyager, hazırlamış olduğu raporunda düşman devletler tarafından İstanbul ve Çanakkale Boğazı'na karşı vuku bulacak bir saldırı esnasında buraların muhafazası için denize döşenebilecek ve düşman gemilerinin geçişlerine engel olabilecek torpilleri ele almıştır.”

  Padişaha sunulan raporda; İstanbul ve Çanakkale Boğazlarının muhtemel bir düşman saldırısına karşı muhafaza altına alınmasından bahsedilerek şöyle deniliyor: “Ben de Halife Hazretleri'ne verdiğim vatanın muhafazası sözü gereği, sadık tebaanın mesailerine gücüm yettiğince katılmak üzere fenne müracaat ettim. Biraz fikir yürüttükten sonra, bir nevi hareketli bir torpil yaptım. Bu usul, Çanakkale Boğazı sularında münasip bir şekilde kullanıldığında Akdeniz adalarından zorla girmek isteyen bir düşman filosunun girişini tamamen imkânsız kılmazsa bile oldukça zorlaştırır.”
   
 2. Sponsorlu bağlantılar

Sayfayı Paylaş