Notu Gizle
SORU'NU SOR cevabını size iletelim. Soru sormak için TIKLAYINIZ.

Akrebin Emrindeki Teknoloji

Konusu 'NESİR (düz yazı)' forumundadır ve sahasan tarafından 20 Ekim 2009 başlatılmıştır.

 1. sahasan

  sahasan © ◄ كُن فَيَكُونُ ► Forum Administrator

  Mesajlar:
  13.118
  Beğenileri:
  4.065
  Ödül Puanları:
  9.820
  [​IMG]


  Çölde yaşayan kum akreplerinin gözleri hemen hemen hiç görmez. Buna karşın her bir ayağının ucunda bulunan ve "milimetrenin milyonda birinden daha küçük titreşimlere" yol açan hareketleri bile tespit eden algılayıcıları sayesinde avlarını kovalayabilir ya da düşmanlarından kaçabilir.

  Kelebek konması gibi, akrebin yakınındaki en ufak bir hareket kumda titreşim dalgası oluşturur. Her iki dalganın yayılma hızları farklıdır. Akrep bu iki dalganın kendisine ulaşma süreleri arasındaki farktan Ava olan mesafesini belirler. Avdan yayılan düşük hızlı dalganın, akrebin ava en yakın algılayıcısı ile en uzaktaki algılayıcısına ulaşmasından da avın hangi tarafta olduğu tam olarak belirlenir. Hatta bu son iki sinyal akrebin tam bir hesaplama yapabilmesi için biraz geciktirilir. Ancak bu geciktirme süresi bile göz açıp kapama süresinden bile kısadır. Nitekim iki sinyal arasındaki fark saniyenin beş yüzde biri kadar ise akrep saldırı için bir an bile beklemez.

  Akrebin bir saniyede yüzlerce defa tespit ve hesaplama yapan alıcıları adeta bir bilgisayar ağı gibi işler. Bir bilgisayarın, hatta bilgisayarın tek bir işlemcisini yapan tasarımcısının varlığı nasıl inkar edilemiyorsa, akrebinde bir tasarımcısı olduğu o kadar aşikardır.

  Bu tasarımcı bütün canlıları yönlendiren, yapmaları gereken şeyleri onlara ilham eden Allah'tır.
   
  Sponsorlu bağlantılar
 2. enes61

  enes61 KF Ailesinden Özel Üye

  Mesajlar:
  6.934
  Beğenileri:
  173
  Ödül Puanları:
  8.752
  elinize sağlık teşekkür ederim yüce rabbim binlerce varlık yaratmış canlı cansız hepsininde cok özel dizayn sistemleri var sivri sineginden akrebine nekadar acıdırki bunları hep islama yabancılar keşfediyorlar lakin hala islamla aralarındaki perdeyi kaldıramadılar bi iznillah yakındır o perdenin kalkması çünkü güzel gelişmeler oluyor
   
Daha önce açılmış benzer konular:
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş