Notu Gizle
SORU'NU SOR cevabını size iletelim. Soru sormak için TIKLAYINIZ.

Adak adamanın İslam’da hükmü nedir? Peygamberimiz(sav) adak adamış mıdır?

Konusu 'DiNi SORULAR ve CEVAPLAR' forumundadır ve sultan_mehmet tarafından 26 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. sultan_mehmet

  sultan_mehmet © ◄ كُن فَيَكُونُ ► Yönetici Forum Administrator

  Mesajlar:
  16.603
  Beğenileri:
  2.897
  Ödül Puanları:
  9.598
  Sual
  Adak ve nezirin İslam’daki hükmü nedir? Örneğin oğlum askerden gelsin koç keseceğim... Ev alırsam koç keseceğim demek gibi.. Böyle gibi şeyler için adak adamak mı güzel? Yoksa oğlu askerden gelince veya arabayı alınca kesmek mi? Hangisi dinimize göre uygun ve daha güzel? Hz. Peygamber(a.s.v.s.) adak adadımı?? Bu konuyla ilgili herhangi bir sünnet varmıdır? Bir örnek verebilirmisiniz?

  Cevap

  Değerli Kardeşimiz;


  Hanefi mezhebine göre, -şartlı veya şartsız olsun- Allah için bir şey adamak caizdir. Malikî mezhebine göre, şartsız olanı menduptur. Bazı Malikîlere göre -şartlı olan- mekruhtur.

  Şafii ve Hanbelilere göre de –adak adamak- mekruhtur. Onlara göre, eğer mendup/sünnet olsaydı, Hz. Peygamber(a.s.m) adak adardı. Halbuki böyle bir şey yapmadığı bilinmektedir. Hatta bir hadis-i şerifte “adak damak, (mukadder olan) bir şeyi değiştirmez, bir şeyi geri getirmez, yalnız cimrinin malından götürür” buyurmuştur. (Hadis, Tirmizi hariç, kütübü sittede zikredilmiştir. bk. Neylu’l-Evtar, 8/240).

  Bununla beraber, adak adayan kimsenin adağını yerine getirmesi gerekir, aksi takdirde günahkâr olur. Çünkü, bu husus Kur’an ve sünnetle sabittir. “Adaklarını yerine getirsinler”(Hac, 22/29) mealindeki ayet ile “Kim bir şeyi adarsa adağını yerine getirsin”(Nasbu’r-Raye, 3/300) mealindeki hadisten de bunu anlamak mümkündür”(bk. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 3/475-476).
   
  Sponsorlu bağlantılar
 2. sultan_mehmet

  sultan_mehmet © ◄ كُن فَيَكُونُ ► Yönetici Forum Administrator

  Mesajlar:
  16.603
  Beğenileri:
  2.897
  Ödül Puanları:
  9.598
  Lütfen adak adayıpta unutmayın çok kişiye şahit oldum başına bir olay gelen birinin adağını unuttuğunun
  Adak sadık olmayı gerektirir
  Adak yemin etmek gibi birşeydir Bilhas Allah'a yemin etmiş oluyoruz.
   

Sayfayı Paylaş