Açık İnsan Pazarı; Facebook Fitnesi...

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
Açık İnsan Pazarı; Facebook Fitnesi...

Ayan beyan bir fitne facebook...bunu kullanmayan doğru düzgün bir kişi bile yok neredeyse.....bu genelleme malesef ama malesef müslüman kardeşlerimiz için de geçerli....çok kalifiye gördüğümüz tevhid,davet ve cihad ehli büyüklerimiz veya kardeşlerimizin bile ''bir bebek'' gibi özveriyle büyüttükleri facebook hesapları var.....çünkü son tahlilde facebookunuz yoksa eksiksiniz demektir,ekmek gibi su gibi bir yönden facebook...soruyorlar var mı hesabın diye ''yok'' cevabı verdiğinizde ise şöyle hafiften bir burun kıvırmasıyla yüzyüze gelebiliyorsunuz....çünkü bir gariplerine gidiyor bu iş...''nasıl olmaz yav,ben onsuz yapamıyorum ki'' gibi yargılarla dolu iç muhasebeleri sebebiyet veriyor ALLAHU ALEM bu şaşırmaya.....
adamlar çok mühim bir şeymiş gibi soruyorlar ''senin facebookun'' var mı diye...biriyle tanışıyorsun,adam senin facebookunu istiyor,telefon numarası ister gibi....hani adamın akidesini merak edersiniz ya işte öyle facebook hesabını merak ediyorlar adamın...
cahiliyye insanı için bu belki akidevi bir sorumluluk gerektiren ibadettir şeytana,nasıl ki namaz müslümanlar için akidevi bir sorumlulukla ikame ediliyorsa ALLAHın dininde...cahiliyye insanının dininin şiarından olan bu fitneyi müslümanlar için neyle adlandıracağız?

facebook denilen put senden şunları istiyor;
*şöyle şekilli,afilli bir resmini koy...resim karşı cinsi fitneye düşürme potansiyelini hat safhada üzerinde taşısın...hemcinslerini de ''solda sıfır bırakacak'' birşey olsun...ekabirlik taslayabileceğin bir resim olsun...pahalı ve markalı giyeceklerini sok gözlerine...ya da öyle değilse bile millete hava atabileceğin,riya yapabileceğin,kendine ''aha bak,bak'' dedirtebileceğin birşey yani... işte artık yaşam tarzın neyse onda ne kadar ileri gittiğini gösterebileceğin bir resmin de olabilir....müslümansan şöyle takvalı filan göstersin..aşağılık bir kafirsen ne kadar aşağı olduğunu göstersin...
yok eğer böyle şeylere sahip değilsen üzülme,nette bir dünya resim var,al birini kendi resmin gibi yükle......nikablıysan(peçe) güzel,sürmeli gözleri olan bir kızın resmini koy...nikablı değilsen bile koy öyle bir resim iyi etiket yaparsın millete....
diğer dinlre mensubsan,çağdaşlarına örnek vereyim;emoluk,rapçılık,metalcilik,tikkylik,hiphop culuk,arabeskcilik,ırkçılık,kominizm,sosyalizm,kaf ama göre takılırımizm:bunlara mensub olanların hoşuna gidecek,yine sana riya yaptıracak,kendine taptırma gibi bir duyguyu sana yaşatacak resimler koy....
*profil bilgilerini güzel yap.....nereli olduğun,doğum tarihin,burcun(!),nerde yaşadığın,ne iş yaptığın,nerede okuduğun,nereden mezun olduğun,nerede oturduğun,evli misin,bekar mısın...bu ve benzeri şeylere güzel cevaplar ver...millet seni yücelerde görsün..seni merak etsin...hafif gizemli ol,böyle yaparsan kendine daha çok taptırırsın insanları.......
*video ve resim paylaş......hakeza yine kendini 'hit,çok bğenilen' yapmak,insanları daha çok taptırmak için dikkat çekici video ve resimler paylaş......diğer insanların paylaştıkları video ve resimlere yorum yap,onlar da senin resim ve videolarına yapsınlar...böylelikle sosyal hayatta elde edemediğin hazzları yaşa,sosyal hayatta söyleyemediğin ve belki de söyleyemeyeceğin şeyleri açıkça söyle.....hem seni daha fazla insan tanımış olur....hem sen de daha fazla insan tanırsın....
resim ve videolarında şöyle özel hayatından kesitler de sun,diğer insanların özel hayatlarından da birer parmak bal al tadına bak böylelikle....
yaptığın yorumlarla sivril ve kibirlen...zira bu duyguları yaşamak sana iyi heyecan verir ve mutlu eder ve bunlar senin nefsinin çok sevidği şeylerdir...
*arkadaşlarını bul ve davet et....eski arkadaşlarını bul..ortamını kur...onlar vesilesiyle yeni arkadaşlar da edin.....bu arkadaşlarından ilgi duyduğun,merak ettiğin karşı cins olanlara bol bol kur yap..onun video ve resimlerine yorum yap,ona orada iltifat et.....belki bu arkadaşla işi ilerletirsin...normalde sosyal haytta bulamayacağın imkan ve şartlar burada mevcut...istediğin gibi kur yap,ona açıl...karşılık göremezsen kolayı var,silersin arkadaşlıktan....
*sürekli benimle ilgilen;bendeki hesabını sürekli büyüt...ben de sana hiç tadamayacağın şeyleri yaşatacağım...karşı cinsten arkadaşlıklar elde edeceksin...evinde göremediğin ilgi ve sevgiyi ben sana göstereceğim...ama bunun da şartı var;evine göstermediğin ilgi ve sevgiyi bana göstereceksin....

facebook yukardaki saydıklarımdan daha çok ve farklı ibadetler istiyor insandan,ben sadece çok yayılmış olanları yazdım...bilmiyorum fazla da kullanmadığım için....
fakat bildiğim birşey varsa bu facebook fitnesinin ve diğer forum sitesi fitnelerinin en büyük şerri ''insandaki tapınılma duygusunu'' tatmin etmeye yaradığıdır....evet insanlar prestijlerini artırma derdindeler...prestij farsça bir kelimedir ve tapınma anlamına gelir.....bu derdin farkında olmadan belki de olarak ama adını koymadan kendilerini buralarda tatmin yollarına giriyorlar....
açtıkları hesaplarda kendi resim ve bilgilerini koyup insanlara teşhir ediyorlar...satabildikleri kadar satıyorlar sonra da...burada kendini ne kadar satarsan o kadar kardasın,bitmiyorsun yani...ters bir orantı var.......sürekli değişim ve gelişim(!)de olman ise şart...zira dediğim gibi ''ne ka para o ka köfte'' mantığı çalışıyor orada....facebook açık insan pazarıdır....

facebook hesabı olan insanlar sürekli olarak hesabına bağlı kalmak zorunda kalıyor bir zaman sonra...çünkü paylaştığı ''kendisine'' ne kadar tapınılmış görmek istiyor......kul ettiklerini ve kul olduklarını gözetliyor sürekli...kendisine ibadet etmeyenlere içerliyor....kendisi de ibadet etmesi gereken ilah var mı yok mu gözlüyor.....zira taptığı mabudunun paylaşımlarına hemen karşılık vermesi lazım....bunun şirk nevinden olmayanları da maleyani olması açısından zararlıdır......

irtidat çizgisindeki halk bu fitneyle paramparça olmuş...adam karısının,kızının resimlerini koyuyor,ellere teşhir ediyor..karısı kızı da birer hesap açıp rsimlerini koyabiliyor.......bir başkası gelip onların profiline bakıyor,onun karısına kızına bakıyor...kendisi de pek ala gidip birisinin karısının kızının resimlerine bakabiliyor...SÜBHANALLAH,SÜBHANALLAH VE SÜBHANALLAH.........mahremiyet sıfır........bunları yazarken bile acı çekiyorum vallahi ve billahi....

yukardaki fitnelerden bir çoğu şirktir...tamam peki şirk ağır bir itham derseniz....gizli şirk,riyadan kim emin..tamam riyadan kimse emin değil de böyle bir ortam da ise daha kati bir emin olmama durumu vardır......
haydi onlara da itiraz ettiniz diyelim...maleyani,boşa harcanan vakitler,yapılan göz zinaları,tehlikeli hayal ve düşler,tehlikeli muhabbetler,zinayaya yol olacak yakınlaşmalar,duygusal bağa sebep olacak yakınlaşmalar...bunlara da itiraz edebilecek miyiz?
elin karısının kızının,kocasının,oğlunun olduğu bir ortamda açıklanamayacak alakaların kurulması ne kadar doğru?
senin elin karısının,kızının,oğlunun,kocasının profilini görmen,elin karısının,kızının,oğlunun,kocasının da senin profilini görmesini kim nasıl açıklar?
bunu meşru kılabilecek bir hüccet mi var ALLAH için.....

ümmetin evlatları katillerin elinde parça parça doğranırken benim tevhid,davet ve cihad ehli olduğu iddasında bulunan kardeşlerimin facebookda kız arkadaş tavlama,oğlan arkadaş edinme derdine düşümesi doğru mu?
bununla alakalı olarak başka bir fitneden de haber vereyim size;bazı kardeşlerim ''evlilik düşünüyorlarmış'' da ondan bakıyorlarmış facebooka veya diğer şeytan icatlarına...niyetleri ciddiymiş.....ciddi olarak konuşuyorlarmış kızla/oğlanla........sübhanALLAH....ona sadece sormak lazım ''nefsine kalkan edinmek için uydurduğun bu bahaneyle kaç kız/oğlan eskittin...ittekullah(ALLAHdan kork)....''

şöyle bir soru sorayım sizlere......bu fitnelere cahil olan halk pek ala düşüyor........peki müslüman kardeşler için ne dersiniz?
vallahi onlar da bu fitnelerden emin değiller.....emin değiller...onlar da düşüyor...kardeşlerimi muayyen olarak itham etmiyorum ama genel olarak söyleyecek olursak kimse emin değildir bu fitnelerden,içinde bulundukları taktirde......

kardeşlerime emri bil maruf nehyi anil münker farizasınca çağrıda bulunuyorum;
ey benim tevhid ehli kardeşim
ey benim cihad ehli kardeşim
ey benim kendisini ALLAH yoluna adayan kardeşim
ey Muhammedin (asm) fedaisi
ey ALLAHın askeri
ey ALLAHın kulu
ey müslüman kardeşim,ALLAH için fitne ortamlarından ayrıl...ALLAH için terk et....
açık insan pazarı;facebook fitnesi.....

ayan beyan bir fitne facebook...bunu kullanmayan doğru düzgün bir kişi bile yok neredeyse.....bu genelleme malesef ama malesef müslüman kardeşlerimiz için de geçerli....çok kalifiye gördüğümüz tevhid,davet ve cihad ehli büyüklerimiz veya kardeşlerimizin bile ''bir bebek'' gibi özveriyle büyüttükleri facebook hesapları var.....çünkü son tahlilde facebookunuz yoksa eksiksiniz demektir,ekmek gibi su gibi bir yönden facebook...soruyorlar var mı hesabın diye ''yok'' cevabı verdiğinizde ise şöyle hafiften bir burun kıvırmasıyla yüzyüze gelebiliyorsunuz....çünkü bir gariplerine gidiyor bu iş...''nasıl olmaz yav,ben onsuz yapamıyorum ki'' gibi yargılarla dolu iç muhasebeleri sebebiyet veriyor ALLAHU ALEM bu şaşırmaya.....
adamlar çok mühim bir şeymiş gibi soruyorlar ''senin facebookun'' var mı diye...biriyle tanışıyorsun,adam senin facebookunu istiyor,telefon numarası ister gibi....hani adamın akidesini merak edersiniz ya işte öyle facebook hesabını merak ediyorlar adamın...
cahiliyye insanı için bu belki akidevi bir sorumluluk gerektiren ibadettir şeytana,nasıl ki namaz müslümanlar için akidevi bir sorumlulukla ikame ediliyorsa ALLAHın dininde...cahiliyye insanının dininin şiarından olan bu fitneyi müslümanlar için neyle adlandıracağız?

facebook denilen put senden şunları istiyor;
*şöyle şekilli,afilli bir resmini koy...resim karşı cinsi fitneye düşürme potansiyelini hat safhada üzerinde taşısın...hemcinslerini de ''solda sıfır bırakacak'' birşey olsun...ekabirlik taslayabileceğin bir resim olsun...pahalı ve markalı giyeceklerini sok gözlerine...ya da öyle değilse bile millete hava atabileceğin,riya yapabileceğin,kendine ''aha bak,bak'' dedirtebileceğin birşey yani... işte artık yaşam tarzın neyse onda ne kadar ileri gittiğini gösterebileceğin bir resmin de olabilir....müslümansan şöyle takvalı filan göstersin..aşağılık bir kafirsen ne kadar aşağı olduğunu göstersin...
yok eğer böyle şeylere sahip değilsen üzülme,nette bir dünya resim var,al birini kendi resmin gibi yükle......nikablıysan(peçe) güzel,sürmeli gözleri olan bir kızın resmini koy...nikablı değilsen bile koy öyle bir resim iyi etiket yaparsın millete....
diğer dinlre mensubsan,çağdaşlarına örnek vereyim;emoluk,rapçılık,metalcilik,tikkylik,hiphop culuk,arabeskcilik,ırkçılık,kominizm,sosyalizm,kaf ama göre takılırımizm:bunlara mensub olanların hoşuna gidecek,yine sana riya yaptıracak,kendine taptırma gibi bir duyguyu sana yaşatacak resimler koy....
*profil bilgilerini güzel yap.....nereli olduğun,doğum tarihin,burcun(!),nerde yaşadığın,ne iş yaptığın,nerede okuduğun,nereden mezun olduğun,nerede oturduğun,evli misin,bekar mısın...bu ve benzeri şeylere güzel cevaplar ver...millet seni yücelerde görsün..seni merak etsin...hafif gizemli ol,böyle yaparsan kendine daha çok taptırırsın insanları.......
*video ve resim paylaş......hakeza yine kendini 'hit,çok bğenilen' yapmak,insanları daha çok taptırmak için dikkat çekici video ve resimler paylaş......diğer insanların paylaştıkları video ve resimlere yorum yap,onlar da senin resim ve videolarına yapsınlar...böylelikle sosyal hayatta elde edemediğin hazzları yaşa,sosyal hayatta söyleyemediğin ve belki de söyleyemeyeceğin şeyleri açıkça söyle.....hem seni daha fazla insan tanımış olur....hem sen de daha fazla insan tanırsın....
resim ve videolarında şöyle özel hayatından kesitler de sun,diğer insanların özel hayatlarından da birer parmak bal al tadına bak böylelikle....
yaptığın yorumlarla sivril ve kibirlen...zira bu duyguları yaşamak sana iyi heyecan verir ve mutlu eder ve bunlar senin nefsinin çok sevidği şeylerdir...
*arkadaşlarını bul ve davet et....eski arkadaşlarını bul..ortamını kur...onlar vesilesiyle yeni arkadaşlar da edin.....bu arkadaşlarından ilgi duyduğun,merak ettiğin karşı cins olanlara bol bol kur yap..onun video ve resimlerine yorum yap,ona orada iltifat et.....belki bu arkadaşla işi ilerletirsin...normalde sosyal haytta bulamayacağın imkan ve şartlar burada mevcut...istediğin gibi kur yap,ona açıl...karşılık göremezsen kolayı var,silersin arkadaşlıktan....
*sürekli benimle ilgilen;bendeki hesabını sürekli büyüt...ben de sana hiç tadamayacağın şeyleri yaşatacağım...karşı cinsten arkadaşlıklar elde edeceksin...evinde göremediğin ilgi ve sevgiyi ben sana göstereceğim...ama bunun da şartı var;evine göstermediğin ilgi ve sevgiyi bana göstereceksin....

facebook yukardaki saydıklarımdan daha çok ve farklı ibadetler istiyor insandan,ben sadece çok yayılmış olanları yazdım...bilmiyorum fazla da kullanmadığım için....
fakat bildiğim birşey varsa bu facebook fitnesinin ve diğer forum sitesi fitnelerinin en büyük şerri ''insandaki tapınılma duygusunu'' tatmin etmeye yaradığıdır....evet insanlar prestijlerini artırma derdindeler...prestij farsça bir kelimedir ve tapınma anlamına gelir.....bu derdin farkında olmadan belki de olarak ama adını koymadan kendilerini buralarda tatmin yollarına giriyorlar....
açtıkları hesaplarda kendi resim ve bilgilerini koyup insanlara teşhir ediyorlar...satabildikleri kadar satıyorlar sonra da...burada kendini ne kadar satarsan o kadar kardasın,bitmiyorsun yani...ters bir orantı var.......sürekli değişim ve gelişim(!)de olman ise şart...zira dediğim gibi ''ne ka para o ka köfte'' mantığı çalışıyor orada....facebook açık insan pazarıdır....

facebook hesabı olan insanlar sürekli olarak hesabına bağlı kalmak zorunda kalıyor bir zaman sonra...çünkü paylaştığı ''kendisine'' ne kadar tapınılmış görmek istiyor......kul ettiklerini ve kul olduklarını gözetliyor sürekli...kendisine ibadet etmeyenlere içerliyor....kendisi de ibadet etmesi gereken ilah var mı yok mu gözlüyor.....zira taptığı mabudunun paylaşımlarına hemen karşılık vermesi lazım....bunun şirk nevinden olmayanları da maleyani olması açısından zararlıdır......

irtidat çizgisindeki halk bu fitneyle paramparça olmuş...adam karısının,kızının resimlerini koyuyor,ellere teşhir ediyor..karısı kızı da birer hesap açıp rsimlerini koyabiliyor.......bir başkası gelip onların profiline bakıyor,onun karısına kızına bakıyor...kendisi de pek ala gidip birisinin karısının kızının resimlerine bakabiliyor...SÜBHANALLAH,SÜBHANALLAH VE SÜBHANALLAH.........mahremiyet sıfır........bunları yazarken bile acı çekiyorum vallahi ve billahi....

yukardaki fitnelerden bir çoğu şirktir...tamam peki şirk ağır bir itham derseniz....gizli şirk,riyadan kim emin..tamam riyadan kimse emin değil de böyle bir ortam da ise daha kati bir emin olmama durumu vardır......
haydi onlara da itiraz ettiniz diyelim...maleyani,boşa harcanan vakitler,yapılan göz zinaları,tehlikeli hayal ve düşler,tehlikeli muhabbetler,zinayaya yol olacak yakınlaşmalar,duygusal bağa sebep olacak yakınlaşmalar...bunlara da itiraz edebilecek miyiz?
elin karısının kızının,kocasının,oğlunun olduğu bir ortamda açıklanamayacak alakaların kurulması ne kadar doğru?
senin elin karısının,kızının,oğlunun,kocasının profilini görmen,elin karısının,kızının,oğlunun,kocasının da senin profilini görmesini kim nasıl açıklar?
bunu meşru kılabilecek bir hüccet mi var ALLAH için.....

ümmetin evlatları katillerin elinde parça parça doğranırken benim tevhid,davet ve cihad ehli olduğu iddasında bulunan kardeşlerimin facebookda kız arkadaş tavlama,oğlan arkadaş edinme derdine düşümesi doğru mu?
bununla alakalı olarak başka bir fitneden de haber vereyim size;bazı kardeşlerim ''evlilik düşünüyorlarmış'' da ondan bakıyorlarmış facebooka veya diğer şeytan icatlarına...niyetleri ciddiymiş.....ciddi olarak konuşuyorlarmış kızla/oğlanla........sübhanALLAH....ona sadece sormak lazım ''nefsine kalkan edinmek için uydurduğun bu bahaneyle kaç kız/oğlan eskittin...ittekullah(ALLAHdan kork)....''

şöyle bir soru sorayım sizlere......bu fitnelere cahil olan halk pek ala düşüyor........peki müslüman kardeşler için ne dersiniz?
vallahi onlar da bu fitnelerden emin değiller.....emin değiller...onlar da düşüyor...kardeşlerimi muayyen olarak itham etmiyorum ama genel olarak söyleyecek olursak kimse emin değildir bu fitnelerden,içinde bulundukları taktirde......

kardeşlerime emri bil maruf nehyi anil münker farizasınca çağrıda bulunuyorum;
ey benim tevhid ehli kardeşim
ey benim cihad ehli kardeşim
ey benim kendisini ALLAH yoluna adayan kardeşim
ey Muhammedin (asm) fedaisi
ey ALLAHın askeri
ey ALLAHın kulu
ey müslüman kardeşim,ALLAH için fitne ortamlarından ayrıl...ALLAH için terk et....
“İslam, şüphesiz garip olarak başladı ve günün birinde garip hale dönecektir. Ne mutlu o garip mü'minlere!”
gerçek muhacir ALLAH için bulunduğu ortamlardaki günahları terk edendir......

ALLAHIM sen müslümanları bu fitnelerden koru....ALLAHım sen beni bu fitnelerden koru...ALLAHım öğüt verip de,kendim almamazlık etmekten beni koru....
ALLAHım riyadan sen beni koru,kardeşlerimi koru....RABBim;nefislere tapmaktan,nefislerimize taptırmaktan bizi koru...
RABBim bizi affet....
RABBim bizi affet....
RABBim bizi affet...
amin.............................................. .......................
gerçek muhacir ALLAH için bulunduğu ortamlardaki günahları terk edendir......

ALLAHIM sen müslümanları bu fitnelerden koru....ALLAHım sen beni bu fitnelerden koru...ALLAHım öğüt verip de,kendim almamazlık etmekten beni koru....
ALLAHım riyadan sen beni koru,kardeşlerimi koru....RABBim;nefislere tapmaktan,nefislerimize taptırmaktan bizi koru...
RABBim bizi affet....
RABBim bizi affet....
RABBim bizi affet...
amin....

enes61

KF Ailesinden
Özel Üye
çok dogru ve güzel bir paylaşım öncelikle teşekkür ederim lakin sizinde söz ettiginiz gibi bütün gençlik orda o geçligi o bataklıkta başı boşmu bıraksınlar veya bırakmalı ya faceyi komple kapattırmalı yada o gencligi ordada islamın güzelliklerinden faydalndırtmalı .........

İnnemel ağmalu venniyeh<ameller niyyetlere göredir>

A

AhDe_VeFaLi

Ziyaretçi
Rağbet gösterdiğimiz her şeyi "çılgınlık" düzeyine çıkarmakta üstümüze yok doğrusu. Kararında bırakamıyoruz bir türlü! "Harry Potter çılgınlığı", "Messenger çılgınlığı", "YouTube çılgınlığı", "blog çılgınlığı" gibi tabirlere gün geçmiyor ki yenileri eklenmesin. Bunların sonuncusu da "Facebook çılgınlığı".

Bir kere "çılgınlık" kelimesi üzerinde durmak lazım biraz. Türk Dil Kurumu'nun "aşırı davranış" olarak nitelediği "çılgınlık" kelimesi, olması gerektiğinden fazla bir durum söz konusu olduğunda devreye giriyor genellikle. Söz gelimi alışverişi fazla yapıyorsan tüketim çılgınısındır. Ya da standart düzeyin dışında, beklenmedik, ekstrem bir şeyler yapmaya kalkışırsan karşılaşacağın tepki aynıdır: "Çılgınlık bu!" Peki insanların gerçek isim ve fotoğraflarıyla katıldığı bir sanalsosyal platform olan Facebook'un "çılgınlık" hali neye tekabül ediyor? Facebook'u fazla kaale almak mı? Facebook'a gereğinden fazla zaman ayırmak mı? Facebook'u başat sosyal platform haline getirmek mi? Bunların hepsi söylenebilir aslında. Ama işin en vahim kısmı Facebook'u bir yaşam tarzı haline getiren insanlar için geçerli. Ne diyelim Allah akıl fikir versin onlara.

Çılgınlığı eleştirmek, yarın bir gün çılgınlıkta yerinizi aldığınızda kendinizle ilgili bir tutarlılık erozyonu ve dışsal tezatlara yol açabileceği gibi, eleştirmek de hiçbir zaman söz konusu çılgınlığı bertaraf etmiyor, aksine artırıyor bile. Nasıl ki medyada olumsuz (ama nedense cazip) bir dille "Facebook çılgınlığı" olarak lanse edilen bu yeni sanalsosyal platformun, ciddiye alınmak suretiyle akredite hale gelmesi ve bir trende dönüşmesi gibi... Olumlamak ya da olumsuzlamak yerine, elbette akan suyun debisinin bizi de sürüklemesi tehlikesini hep aklımızda tutarak "Facebook çılgınlığı"nın nelere yol açabileceğiyle ilgili gelin suya sabuna dokunmayan, muzip bir zihin jimnastiği yapalım iyisi mi.

• Sınıfınızdaki en sevmediğiniz "arkadaş"ınızın! Facebook'ta sizi bulması halinde başınıza gelebilecekler hiç de iç açıcı olmayacaktır mesela. İlgili arkadaş, söz gelimi Fen Bilgisi dersinde hocanın sizi nasıl madara ettiğini cümle aleme faş edecek ve ona karşı için için kabaran ama bir türlü seslendiremeyeceğiniz bir nefreti yeniden içinizde alevlendirebilecektir.

• Mahallenizdeki Osman Efendi'nin internetteki karı-kız ayaklarından vakti olur da yolu sizin Facebook sayfanıza düşerse "aha sen bizim sümüklü Şevket değil misin? Ben senin şu kadarlık halini bilirim; mızmızın tekiydin. Senin yüzünden babanla rahatça bi oturamazdık akşamları." demesiyle birlikte gözünüzde çocukluk hatıraları yeniden canlanacak ama bu hatıralar arasında Osman Efendi'nin yeri pek de sevimli olmayacaktır.

• Yine bir çocukluk arkadaşınız herkesin içinde eski defterleri kurcalayıp, "Hani Kamil Amca'nın arabasını çizmiştik ya. İşte o zaman suçu benim üstüme atmanı hiç unutmuyorum. Sonra misketlerimi gizli gizli yürütmeni ve çorabın kokuyor dediğimde bana haksız yere attığın o tokadı da unuttuğumu sanma!" dediğinde sizde oluşacak travmanın şiddeti nasıl olacaktır, bunu da kimse bilmeyecektir.

• Vildan Teyze, olur da internet kullanabilecek kapasitedeyse şayet, şu bedduayı etmesi işten bile değildir: "Boyun devrilsin Şevket! Kızımla el ele kol kola gezdiğini görmüyorum mu sanıyordun? Sonra bir mendil gibi buruşturup attın kızımı, kayboldun ortalardan. Allahtan Facebook neyin var da biriktirdiğim lafları sayabiliyorum. Gün yüzü göreme inşallah!" Eski sevgili Ayten ise diğer tarafta mızmızlanmaktadır: "Allah belanı versin Şevket! Nasıl oldu da senin o sahte vaatlerine inandım. Ah şu akılsız kafam! Allah'ım neydi günahım! Günahım neydi Allah'ım! Hüüü!" Sonra eşiniz devreye girer: "Şevkettt! Geçen gün Facebook'unda gördüm. Ayten diye biri olduğundan hiç bahsetmemiştin bana. Üstelik vaktiyle pek sıkı fıkıymışsınız duyduğuma göre. Bana bunları da mı yapacaktın! Defol! Gözüm görmesin seni!" Sizden sadece mırıltılar gelmektedir: "Ama, a ama hayatım, bi bi... bildiğin gibi değil mevzu" diyecek olursunuz ama sonra sadece okkalı bir küfür savrulur havaya: "Hay ben bu Facebook'un da, onu icat edenin de..."

Facebook, bilenler bilir, İngilizce'de "yüz kitabı" gibi bir anlama gelmekte. Buradaki kasıt ve atıf, gerçek fotoğraflarını siteye koyan insanların oluşturdukları sanal albüme ve birbirleriyle iletişim kurmalarına tabi ki. Siteyi kuranlar bunu düşünmüşler midir bilinmez ama Facebook, aslında insanların gerçek yüzlerini önüne düşüren; şapkanın düştüğü, kelin göründüğü bir kitap olmasın aslında!

alıntı..

Zeynebül-Kübra

KF Ailesinden
Özel Üye
Vuuvv tek solukta okudum.Çok doğru tespitler.AkLı başında ve zamanı değerLi gören insan bunları biLir zaten.Allah saptırmasın bizi ne kadar boş boş boş işLer.İnsanLığın haLine ağLamak geLiyor insanın içinden...​

T

Takva

Ziyaretçi
Amin...Amin...
Bizim müslümanlar orada bu fitneye düşenleri çıkaracağız uyarmalıyız diye bulunuyorlarmış...Bence en baştaki hata bu olsa gerek...
Yada yaptıkları hatayı örtbas etmek için bir bahane...Uyarmak için illa oraya girmene ne gerek etrafındakileri yüzyze uyarmak yeter tabii bu arada uyarı ve tebliğ isteyene yapılır.
Kimse kimseyi düzeltemez hele karşıdakinde düzelmek gibi bir fikir yoksa vede söylediklerinize körse...Herkes kendini çekmeli.Kendine çeki düzen vermeli.Herkes kendini düzeltse zaten böyle olmaz.Hangi mantıkla böyle bir düşünceye atılıyorlar bilmiyorum ama şunun farkında değiller:
Onları çekip kurtaracağım derken Onlardan biri olup çıkabiliyorlar.isteyerek yada istemeyerek
Onları çekip kurtaracağım derken istemeyerek bir çok hataya müptela olunuyor.
Yada onları kurtaracağım derken onlarla birlikte kalıp gidiyor ve farkında olmadan onlardan olup çıkıyor
Yahut bir müdet sonra kendinede onların yaptığı normal geliyor.
Fitneden ateşten kaçar gibi kaçmak lazım...Fitnenin etrafında dans edilmez.
İçine düşen yanar...
Rabbim hepimizi korusun!

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kıyametten hemen önce karanlık gecenin parçaları gibi fitneler var. Kişi o fitnelerde mü'min olarak sabaha erer, aksama kafir olur; mü'min olarak aksama erer, sabaha kafir çıkar. O fitnede oturan, ayakta durandan hayırlıdır. Yürüyen koşandan hayırlıdır. Öyleyse yaylarınızı kırın, kirişlerinizi parçalayın, kılıçlarınızı da tasa vurun. Sizden birinin evine girerlerse Hz. Adem'in iki oğlundan hayırlısı olsun (ölen ölsün, öldüren değil)". [Ebu Davud, "koşandan" kelimesinden sonra şu ziyadeyi kaydetmiştir: "Yanındakiler, "Bize ne emredersiniz (ey Allah'ın Resulü)?" dediler. "Evinizin demirbaşları olun!" buyurdu."]

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Herc (fitne) zamanında ibadet, tıpkı bana hicret çiftidir."

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bahtiyar, fitneden kaçınan kimse ile, belalarla karşılaşınca sabreden kimsedir. Ne mutlu ona!"

Ey Ebu Sa'lebe, dedim, "şu ayet hakkında ne dersin?" (Mealen): "Ey iman edenler! Siz kendinize bakın. Siz doğru yolda oldukça sapıtmış olanlar size zarar vermez.." (Maide 105)." Bana şu cevabı verdi: "Gerçekten bunu, iyi bilen birine sordun. Zira ben aynı şeyi Resulullah (sav)'a sormuştum: Demişti ki: "Ma'rufa sarılın, münkerden de kaçının! Ne zaman uyulan bir cimrilik, takip edilen bir heva, (dine, ahirete) tercih edilen dünyalık görür, rey sahiplerinin (selefi dinlemeden) kendi reylerini beğendiklerini müşahede edersen, o zaman kendine bak. İnsanlarla uğraşmayı bırak. Zira (bu safhaya gelince) arkanızda sabır günleri var demektir. O günler avuçta ateş tutmak gibi (sıkıntılı)dır. O günlerde, sizin kadar amel yapabilen bir kimseye elli kişinin ecri verilecektir."

Eğer içinizde sizinle beraber cihada çıkmış olsalardı, bozgunculuk etmekten başka şeye yaramayacaklardı ve aranıza fitne sokmak için uğraşacaklardı. İçinizde onların laflarına kanacaklar da vardı. Allah, o zalimleri iyi bilir.

(Ey Muhammed!) Az kalsın seni bile, sana vahyettiğimizden başkasını bize karşı iftira edesin diye, fitneye düşüreceklerdi ve o takdirde seni dost edineceklerdi.

Rabbim sana sığındık sen bizi Fitneden,Fitneciden,
Fitneye düşmekten ve fitnenin her türlü şerrinden koru...Amin!!!