Evrad-ı Kudsiye Dinle - Açıklamasını Oku

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Birçok kişi yarım okuyor tam okuduğunu sanıyor.Bu başıma çok geldi.Delali hayrattada bu oldu.Delali hayratda 500 küsür salavat var herkez tam eklemiyor.

Şuan nasıl yapıyorsunuz bilmiyorum ama kolay gelsin.Yukarıda eklediğim arapça okunuşunuşumu düzeltiyorsunuz yoksa türkçe mealimi düzeltiyorsunuz ?Arapça okunuşuda pek bulunmuyor zaten.154 mü 207mi onuda bir anlamak lazım.

İnternetteki çoğu bilgi yarımdır .Herkez dikkat etmeli.Özellikle dualarda.

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Allah razı olsun çok titiz çalışıyorsunuz.
Bitince baya zaman alır büyük ihtimal haber verirsiniz.

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Evet arkadaşlar ekleme yapılmış ne yazıkki
ma'vera kardeşimiz
orjinal halini ekliyecek ben o duayı araştıyorum bu üsteki kısmın ne olduğunu bilen var mı?

Moderatörün son düzenlenenleri:

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
O duanın kaynağını buldum.Hacı Mustafa Guneş

EVRADI BAHAADDİN bir başlık atmış.En altta"GASAM EVRADI BEHADDİN RAHMETULLAHİ" diye başlık atmış ve Uksimü aleyküm eyyetüh-el ervâh-ür-ruhaniyyûne vel-melâ’iketü...
bu kısmı eklemiş.

Duanın anlamı neden eklendiği bulunması gerekir.
ma'vera kardeşim orjinalde yok dedi ve son kısmı farklıymış.

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Bu kısım arapçasında yok dediniz sanırım benmi yanlış anladım?
Kaynağı burası.Çünkü başka sembollerde eklenmiş.
Korktum açıkcası.Herşey olabilir.

Bismillah-ir-Rahmanı-ir-Rahiym

Uksimü aleyküm eyyetüh-el ervâh-ür-ruhaniyyûne vel-melâ’iketü ven-nuraniyyûne bismillah-in nûri izen ezanin (nûrin 3 kerre) âlin âlin (nûrin 3 kerre) erâ eriyyün eriyyüıı (nûrün 3 kerre) hâmiriyyün zu-meriyyünnûrün tekseviyyün nûrün meksebûnün nûrün (Allahu Rabbün nûr-ül-â’lâ 3 kerre) (elvâhen 3 kerre) (el’acele essa’ate 3 kerre) yâ melâ’ike’t-en-nûri bin-nûrilleziy edâ’e bihi küllü nûrin eciybû vehbitû bin-nûrilleziy ehate bihi külle nûrin eciybû vehbitû yâ kaygu esri nûnin bi-hakkı Rabbin-nûri eyâlin nûrin âlin nûrin ahin ahin Rabbin-nûr (Rebhânin) bâzihin bâzihin Rabbin Rabbin şelşehiyyin Kelşehiyyin lemşehiyyin rebşehiyyin terşehiyyin teşârüşen huşen huşiyyün eciybûni tâ’iiyne ve bimâ emertüküm sâmi’iyae müsri’iyne bil-izzet-is-samediyyeti velkudret-il-ebediyyeti ve bi-izzet-il-ilâhiyyet-ir-refi’at-il-âliyyeti ve bi-hakkıl ismilleziy hulika bihi melek-ül kud-ret-in nûr-in-nûri yâ meyhezebûne ve yâ meyheteriyyûne yâ kaygu esri nûnin (Enûniin) ve Rabbün-nûri eciybû bi- hakkı (ahin 3 kerre) inzilû ileyye bi-esrâ-il-vakti vahduru , fiy mekâniy billahi ve bi-kudretihi vemtesilû limâ etlûbü vakdû hacetiy bi-hakkı meşkeşin heşheşin heşkeşin esri’û

yâ melâ’ikete Rabbil-âlemiyn bimâ etlûbü veergabu bi-hakkı mâ televtühü aleyküm ve kudiye beynehüm bil-hakki ve kâne emrullahi mef ula..

Bismillah-ir-Rahmanir-Rahiym

El-hamdü lillahi Rabbil-âlemiyn ves-salâtü ves-selâ-mü alâ seyyidinâ Muhammedin ve âlihi ve sahbihi ecma’iyn.. Bahin bahin bi-selâmin ermiyâhin bi-selâmin banin insarifû ce’alallahu sâ’yeküm meşkûren barekâllahü fiyküm ve aleyküm azzezekümullahü şerrefekümullahü es’adekümullahü bimâ sefertüm feni’me ecr-ül-âmiliyn..

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Dualara ekleme yapılıyor çok korkunç.İyi bişey çıksa bile neden yapılıyor bilmiyorum.Üzücü.

süryanice dediniz mavera kardeşim nasıl anlaşılıyor öyle olduğu.Arapça bilen Ahmed1 vardı o süryanice çevirebilir mi acaba?

ma'vera

Emektar
Özel Üye
Oradaki kelimelerin gelişinden,harflerinden....Süryanice arapçadan ayrı bir dil.Ama eskiden Süryaniler aAraplarla yakın coğrafyada yaşamışlar.Süryaniceden Arapçaya geçmiş kelimeler olabilir belki.Bedeviler şehirli Araplara göre daha fasih Arapça konuştukları için,Araplar çocuklarını bu yüzden bedevî süt annelere verirlerdi....

ma'vera

Emektar
Özel Üye
Dediğiniz siteye baktım.Evradın içinde rakamlar vardı ya.Onların ne olduğunu anladım.Bazı yerlerde 3-5 vs. okunması bazı maksatlar içinmiş.Uzun ömür,maişette bolluk için falan.Bahaeddin, Şâh-ı Nakşibendî hazretlerinin ismi.Bu kişi ,Nakşî bir tarikat şeyhi sanırım....

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Kimisi büyü kitaplarından ekliyorlar büyü kitaplarınıda dini kitap diye satıyorlar çok rastlanıyor.Bilinmeyen ve dikkatinizi çeken kelimeler tehlikeli olabiliyor.Süryanice dediniz.Dikkatli olmak gerek.Ayrıca bu dua hiç okumak nasip olmadı ve bilmiyordum.Ekleme yapılmasını doğru bulmuyorum ve bu eklemeler birçok kez sorun oluyor.Okuyan duanın aslında var zannediyor en azından not düşülmeliki okuyan bilsin.

Siz arapça kısmını tamamen düzeltiniz mi?
Oradan okuyalım artık.\:)

ma'vera

Emektar
Özel Üye
Kimisi büyü kitaplarından ekliyorlar büyü kitaplarınıda dini kitap diye satıyorlar çok rastlanıyor.Bilinmeyen ve dikkatinizi çeken kelimeler tehlikeli olabiliyor.Süryanice dediniz.Dikkatli olmak gerek.Ayrıca bu dua hiç okumak nasip olmadı ve bilmiyordum.Ekleme yapılmasını doğru bulmuyorum ve bu eklemeler birçok kez sorun oluyor.Okuyan duanın aslında var zannediyor en azından not düşülmeliki okuyan bilsin.

Siz arapça kısmını tamamen düzeltiniz mi?
Oradan okuyalım artık.\:)

Aradaki kısmı da hem kontrol edeyim,hem düzelteyim ondan sonra inşâAllah....

Bu arada aklıma geldi.Ablam eskiden Nakşî tarikatına mensuptu.O zamanlarda da toplandıklarında evrad okuyorlardı.Ama o zamanki hocaları evradın son kısmında üstada ve talebelerine dua edilen kısmı okumalarını yasaklamış.Tabii o zamanlar üstadı tanımadıkları için bir anlam verememişler ama sonradan farkına varmışlar.Esas kaynağı Şâh-ı Nakşibend olduğu için derleyene edilen dua kısmının okunmasını bazıları istemiyor olabilir.Bu yüzde son kısmının eksik olma ihtimali fazla....Genede sui-zan yapmayayım...Belki de değildir....

ma'vera

Emektar
Özel Üye
Evrâd-ı Kudsiyye'deki hatâları elimden geldiğince düzeltmeye çalıştım.Gözden kaçanlar olduysa Allah affetsin İnşâAllâh...Bendeki evrâdın aynısı olarak düzenledim....Ne eksik,ne fazla...

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Başka ekleme yoktu.Ama eksik kısımlar vardı...Harf hatalarını saymıyorum zaten...
Bâb sayısı 154 .Yazmadım ama isterseniz ilave ederim....
Ben anlamadım bildiniz gibi yapın.
Ayrıca bunu ayrı konu olarak açın o kadar uğraştınız.Başka yerdekiler eksik ve ekleme yapılmış kısaca.Siz evradı kudsiye arapça okunuşu diye bida konu açabilirsiniz.Ayrıca düzenledinizi belirtin.