Çözüldü Kıyamette kurtulacak tek fırka?

İlim Talebesi

KF Ailesinden
Özel Üye
Peygamberimiz (s.a.s), "Ümmetim yetmiş üç fırkaya ayrılacak, bunların içinden bir fırkası ehl-i necat(kurtuluş grubu) olacaktır. Kalan yetmiş iki fırka cehenneme gidecektir."buyurmuş.

Ashab sormuşlar: "Yâ Resûlâllah, o kurtulan fırka hangi fırka olacaktır?" Şöyle cevap vermiş: "Benim sünnetimden şaşmayanlar,Benim yürüdüğüm yola ve bu yolda beni takip eden ashabımın yoluna uyanlar,kurtulanlardan olacaktır!

قِيلَ يَا رَسُولَ اللَّهِ مَنْ هُمْ ؟ قَالَ : الْجَمَاعَةُ

Tirmizi Şerhinde hadisin diğer varyantları geçiyor : Onlar(kurtulan fırka) kimdir Ya Resulallah diye soruldu.O da : Cemaattir'' dedi.

وَوَاحِدَةٌ فِي الْجَنَّةِ وَهِيَ الْجَمَاعَةُ

Diğer rivayette ise : Bir grup cennettedir.O da Cemaattir.

(Tuhtevul Ahvâzî,2640)

Cemaat kelimesi de açılırsa ''Ehli Sünnet ve'l Cemaat' diye açıklanabilir.

( الْجَمَاعَةُ ) : أَيْ أَهْلُ الْقُرْآنِ وَالْحَدِيثِ وَالْفِقْهِ وَالْعِلْمِ الَّذِينَ اجْتَمَعُوا عَلَى اتِّبَاعِ [ ص: 268 ] آَثَارِهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فِي جَمِيعِ الْأَحْوَالِ كُلِّهَا وَلَمْ يَبْتَدِعُوا بِالتَّخْرِيفِ وَالتَّغْيِيرِ وَلَمْ يُبَدِّلُوا بِالْآرَاءِ الْفَاسِدَةِ

Nitekim hadisin Şerhinde geçen Cemaat kelimesini Avnul Ma'bud eserinin sahibi (Süneni Ebu Davud Şarihi) şu şekilde şerh ediyor :

Cemaat : Yani Ehli Kur'an , Ehli Hadis, Ehli Fıkıh , Ehli İlmdir.Ki onlar Peygamber(sav)'de toplanan bütün hallerine (onun) bıraktıklarına ittiba etmek üzere icma etmişler ve onun bıraktığı şeylere tahrif,tağyir yapmamışlar ve erâi faside(bozuk görüşler) ile değiştirmemişlerdir.

(Tirmizi, İman,18; İbnu Mace, Fiten, 17)

İlim Talebesi

KF Ailesinden
Özel Üye
Avf b. Malik (R.A) dan rivayet edildiğine göre Resûlullah (S.A.V.) Efendimiz şöyle buyurdu:

Yahudiler yetmiş bir fırkaya ayrıldı. (Bunlardan) biri cennette ve yetmişi ateştedir. Hıristiyanlar da yetmiş iki fırkaya ayrıldı. (Onlardan da) yetmiş bir fırka ateşte ve biri cennettedir. Muhammed'in canı (kudret) elinde bulunan (ALLAH'a) yemin ederim ki, benim ümmetim muhakkak yetmiş üç fırkaya ayrılacaktır. Bir fırka cennette ve yetmiş iki fırka ateştedir.

-Ya Resûlellah! Cennette olan fırka kimlerdir? diye soruldu.

-O (Sahabilerin yolunda olan) cemaat, diye cevap verdi

İbn-i Mace, Fiten:17

Hâkim de bu hadisi Ümmetim yetmiş küsur fırkaya ayrılacak, en büyüğü kendi keyiflerine göre işler yapar, helalı haram, haramı helal kılarlar.şeklinde çok kısa olarak rivayet etmiş ve sahih olduğunu bildirmiştir.(Müstedrek,4/430)

İlim Talebesi

KF Ailesinden
Özel Üye
Diğer bir hadiste Resulullah sav şöyle buyurdular :

Hiç şüphesiz siz, kendinizden önceki milletlerin yoluna adım adım, karış karış, tıpatıp uyacaksınız. Öyle ki onlar keler deliğine girseler, siz de girmeye kalkışacaksınız.”

Bunun üzerine sahabe Rasulullah'a Hıristiyan veya Yahudileri ima edip etmediğini sorunca,

Rasulullah (s.a.a.) da sesini yükselterek ya kim olacaktı? Diye cevap vermiştir.( Buhari.Tecrid 9/1410)

İlim Talebesi

KF Ailesinden
Özel Üye
Yahudiler yetmiş bir fırkaya ayrıldı. (Bunlardan) biri cennette ve yetmişi ateştedir. Hıristiyanlar da yetmiş iki fırkaya ayrıldı. (Onlardan da) yetmiş bir fırka ateşte ve biri cennettedir.

Yukarıdaki İfadeden günümüzdeki Yahudilerden ve Hristiyanlardan bir grubun Cennete gireceğini anlamak yanlıştır.

Geçmiş zamandaki Peygamberlerin kendi dönemlerinde yaşayıp onlara uyanlar kastedilmektedir.

Zira günümüzdeki Hristiyan ve Yahudiler , Peygamberleri İlah mesabesine getirmişlerdir.Şayet onları Peygamber olarak bile kabul etseler yine inanmış sayılmazlar.Zira bizim Peygamberimiz(sav)'in dönemi girmiştir.Artık ona iman etmeleri ve tabi olmaları gerekir.

Dolayısıyla bizim Peygamberimiz(sav)'e İman etmeleri mutlaka şarttır.Sadece iman da yeterli değil.Tabi olmaları gerekir.Eski adetlerini bırakmaları gerekir.

Peygamberimiz(sav)'in ''Musa hayatta olsa bana uymaktan başka çaresi olmazdı'' dediğini unutmayalım

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
"Zayıf bir rivayette ise,"biri dışında hepsi cennettedir" denilmiştir. (4) "yazıyor.
http://www.sorularlaislamiyet.com/article/5039/73-firka.html

Yani 72si cehenneme girecek kısmı hangi hadis kaynağında geçiyor.Bu kısmı zayıf denmiş doğrumu?

Ayrıca bir farklı yorum eklemişler
"Mevlüt Özler şöyle yaklaşır: "Bu bizzat narda (ateşte) olmayı değil, Kuran ve Sünnetin yolundan ibaret olan hakka, doğruya isabet edememeyi ifade eder... Hz. Peygamber böyle diyerek onların görüş ve düşüncelerinin yanlışlığına dikkat çekmiştir." (13) "

73 fırkayıda yazmışlar aslında bunda bir yanlış var mı?
Alimler 73 fırka bunlardır diyorlar mı?

Aslında merak ettiğim şu böyle bir hadis var.Bunlar hiç okumuyormu bu hadisi ?Bu hadisi okuyan a ben yanlış yoldaymışım diye neden dönmüyor?

72 fırka müslüman sayılıyor mu?
Müslümanların bile kendi içinde bu kadar bölünmesi çok korkunç.

72 fırka
1. İsmailiyye

2. Ebediler

3. Şiiler

4. İshakiler

5. Zeydiler

6. Abbasiler

7. İmamiler

8. Naüsiler

9. Tenasuhiler

10. Lainiler

11. Raciiler

12. Merkaziler

13. Ezrakiler

14. Riyaziler

15. Salebiler

16. Cazimiler

17. Halifiler

18. Keveziler

19. Keneziler

20. Mutezililer

21. Meymuniler

22. Mahkemiler

23. Siraciler

24. Ahniler

25. Muztariler

26. Efaliler

27. Mailer

28. Tarikiler

29. Bahsiler

30. Mütemmeniler

31. Keselaniler

32. Ceybiler

33. Deylemiler

34. Fikriler

35. Hasbiler

36. Hüccetiler

37. Ehadiler

38. Seneviler

39. Keysaniler

40. Şeytaniler

41. Şerikiler

42. Vehmiler

43. Rüveydiler

44. Nakisiler

45. Müteberriler

46. Kasitiler

47. Nizamiler

48. Müteellifiler

49. Muattaliler

50. Mutarabbisiler

51. Müterakkiler

52. Varidiler

53. Harkiler

54. Mahlukiler

55. Aberiler

56. Faniler

57. Zenadikiler

58. Lafiziler

59. Kabriler

60. Vakifiler

61. Tarikiler

62. Şailer

63. Raciler

64. Şakiler

65. Nehemiler

66. Ameliler

67. Menkudiler

68. Mustesniler

69. Eşeriler

70. Muddeiler

71. Muşebbihiler

72. Haşeviler

Moderatörün son düzenlenenleri:

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Sahabeyi sövenler,ehli beyti sövenler,kuranı ,hadisi inkar edenler,sünneti inkar edenler,mezhepleri inkar edenler,islam dinini değiştirmeye çalışanlar,kendi nefslerine göre dini yaşayanlar...

Şimdi bunlar fırkalarda var .Bunlar müslümanlık adı altında anılıyor sanırım.Ülkelere baktımızda birçok fırkaya uyanlar var .Bu 72 fırkaya müslüman demek doğrumu?

Bu 72 fırkayı bir odaya koyalım.Bunlar birbirini katletmez mi?Hani nerede kaldı müslümanlık?

Müslümansan kurana sünnete uyarsın.İslam dinini kendi nefsine göre değiştirmezsin.Kısaca bu 72 fırkaya müslüman demek doğrumudur?

Bir çocuk bile bilir namaz 5 vakit ama bunlar bunuda değiştirmiş 3 vakitde kılıyorlarmış.Bunların amacı nedir destekleyenlerde kim nasıl bu kadar sapıtmayı başarabilmişler?
Akla mantığa aykırı.

İlim Talebesi

KF Ailesinden
Özel Üye
وَفِي حَدِيثِ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ عَمْرٍو الْآتِي : كُلُّهُمْ فِي النَّارِ إِلَّا مِلَّةً وَاحِدَةً

Abdullah b. Ömer hadisinde : ''Hepsi ateştedir,Ancak bir millet(grup) hariç.'' denilmiştir.
وَهَذَا مِنْ مُعْجِزَاتِهِ -صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ- ; لِأَنَّهُ أَخْبَرَ عَنْ غَيْبٍ وَقَعَ .

Bu Nebi(sav)'in mucizesidir.Çünkü onun gaybdan haber verdiği şey vuku buldu.

Doc054.jpg

قَوْلُهُ : ( فَوَاحِدَةٌ فِي الْجَنَّةِ ) وَبَقِيَّةُ الْفِرَقِ فِي النَّارِ كَمَا جَاءَ

Sünen İbn Macenin , Haşiyesini yapan Sindî bu rivayeti nakleder ve şöyle der:

Hadisteki (Biri Cennettedir) sözünün manası : Hadisin Geldiği gibi diğer fırkaların ateşte olduğunu gösterir.

إِنْ أُرِيدَ الْخُلُودَ فِيهَا فَهُوَ خِلَافُ الْإِجْمَاعِ فَإِنَّ الْمُؤْمِنِينَ لَا يُخَلَّدُونَ فِي النَّارِ

Eğer bu fırkaların sonsuz olarak Cehennemde kalacakları ifade edilmişse -ki bu İcmaya aykırıdır- Çünkü İnanan kimseler Cehennemde sonsuza kadar kalmaz.(Cezası kadar kalıp , sonra Cennete girerler)

[Haşiyetu's-Sindî,Ala İbn Mace,3993]

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Kısaca doğru inanca sahip herkes Allahın izniyle kurtulacaktır bu hadislere göre...Fakat kimse yoğurdum ekşi demiyor.

Ne gariptir ki , Sahabeye sövüp de ''doğru inanca sahibim'' diyen adam bile ' biz kurtulucaz'' diyor.
Herkez yolundan memnun .Şunu unutmayalım ki hidayet Allahtandır.Şu bir gerçektir ki ahiretde ah vah etmeler çok olucaktır ama iş işten geçmiş olucak.İnsanlar bilirim der ama yanilir.Bizde tavsiye olarak istihare namazını tavsiye ederiz .En doğrusunu Allah bilir.Birde Rabbine sor doğru yolda misin.Biz böyle düşünüyoruz.Aklım bana yeter diyenler bizce aklına değilde Rabbine güvensin.Hiçbir evliyayida aşağılamasın çünkü Allahın sevdiklerine kim düşman elbetdeki helak olucaktır.Bu sebeble biz bilmeyiz ve deriz ki Allahım sevdiğini sevdir sevmediğini sevdirme.

Fetö örneğinden gördüğümüz gibi.Bunca şey işlemesine ve bunca hak dosttunun uyarmasına rağmen bunlara göz yumuldu.Sonuç ne oldu herkez biliyor.Allah c.c korumasaydı ne olucağını herkez tahmin edebilir.Tüm dünyada müslümanların hali ortadadır.Bir Türkiye kaldı Allahım korusun.

Hakı Hak diye Hakkı bilip Hakkı Söyle.Bunu dahi yapamadığımız bu ahir zamanda Allah c.c sonumuzu hayır etsin.

Bir şey biliyoruz ki hangi zamanda olursa olsun hakkı söyleyeni kimse sevmefi.Nefsleri ağır bastı.Herkez ben haklıyım dedi .Peki gerçekten haklı olan kim.Herşeyin ilacı zamandır.Zaman geçtikce herkezin iç yüzü ve tüm gerçekler çıkıyor.Allahın işlerine akıl sır ermez Allah ise her daim galibtir.Biz ona yönelim ki o bizi acısın kurtarsın inşaAllah.Ben ben ben diyen ancak helak olur.