Yıllar geçsede af etmeyeceğiniz kişi/ler

merwe

Tecrübeli
bir müslümanı affetmemek , küs kalmak , kin tutmak haramdır , madem aksini yapmaya takatiniz yok, nefsinizi kırmak gücünüz yok, affa mağrifetiniz yok, öyleyse bırakın günahınıza şahit tutmayın lütfen...
şahit tutulan ,ifşa edilen günahların affı da sizin o şahısları affetmekte güçlük çektiğiniz kadar zor olacaktır !

Allah zina eden sahabeyi dahi affediyor ,
Allah Hz. Peygamberin en sevgili amcasını hunharca öldüren Hz vahşiyi dahi afediyor
Allah Müminlerin annesi Hz. Aişe'ye iftira atan za'tları dahi affediyor,
Allah Hz. Yusuf'u kuyuya terk eden kardeslerini dahi affediyor ..
Sonunda da diyor ki ''Allah'ın sizi affetmesini istemez misiniz , öyleyse sizde affedin ''

Yıllar geçsede üzerinden bazı kişi veya olayların müsebbibi olan neferlere karşı bağışlama veya öfkenizde azalma söz konusu olmaz. Sizin nefret hissiyatınıza yansıyan neferler kim? ismini ifşa etmesenizde işaret edebilirsiniz Adının tüm harfini yazarak ...

şimdi konuyu ben açtım ...eee ilk cevap hakkı bana düşer ama dimi
hepimizin vardır affedemedigi kişiler... konuyu açmadan yukarıya affetmeye dair ufak birseyler bıraktım... sanki affediverin varsa affedeceginiz kişi veya kişiler der gibi
ama tabi herkesin şahsi görüşleeri... nacizene fikielrinizi belirtirseniz sevinirim:

ben belirtiyordum ... affetmemek değilde heralde kırgınlığımın hiç geçmeyeceği bi kişi var.en azından geçerli bi açıklama yapana kadar...
ama ismi lazım değil.... ama bazende düşünüyoruum bazen sizi üzen kişileri hayatınızdan tamamiyle çıkarmanız gerekir diye..
hem kendi selametiniz için hemde karşınızdakinn iyiliği için.. kimi bilir dogrumudur biilmem ama ..gereklidir sanırım.. ama birde başka açıdan bir insan kaç kez affdilir bilmem ama affetmek gereklidir.....sanırım insana düşen kısmı aslı,aslolanı budur

__DURU__

KF Ailesinden
Özel Üye
Affetmek aslında bir seçimdir.Kuran ahlakından uzak yaşayanlar için son derece zordur.çünkü yapılan bir hata karşısında hemen hataya kapılırlar.affetmek kırgınlığın,küskünlüğün,nefretin hapishanesinden kurtulmaktır.aslında affetmeyi zorlaştırarak kendimizi cenderenin içine sokmuş oluyoruz.bana göre affetmemek yaşayanı ölü kabul etmektir.affetmemek aramızdaki alışverişi öldürmektir..daha affedici olmamız temennilerimle diye bitireyim.ama diğer arkadaşlarında yorumlarını merak ediyorum.emeğine sağlık olsun inşAllah kardeşim.

Vuslat

Deneyimli Üye
Üye
Affetmek aslında bir seçimdir.Kuran ahlakından uzak yaşayanlar için son derece zordur.çünkü yapılan bir hata karşısında hemen hataya kapılırlar.affetmek kırgınlığın,küskünlüğün,nefretin hapishanesinden kurtulmaktır.aslında affetmeyi zorlaştırarak kendimizi cenderenin içine sokmuş oluyoruz.bana göre affetmemek yaşayanı ölü kabul etmektir.affetmemek aramızdaki alışverişi öldürmektir..daha affedici olmamız temennilerimle diye bitireyim.ama diğer arkadaşlarında yorumlarını merak ediyorum.emeğine sağlık olsun inşAllah kardeşim.

Yazdıklarınızın tamamına katılıyorum.:spr: