Mescid ve Cami Adabı

Mescid ve Cami Adabı
Bu haber 07 Oca 2012 Cts 0:51 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

Mescid Cami Adabı ve Hürmeti

Camide nasıl davranılmalı neler yapılmalı

Mescid secde edilen yer demektir. İslâm mabetlerine mescit, büyüklerine câmî denilir. Allâhü Teâlâ’ya ibadet için yapılmıştır. Bu cihetle her mescidin büyük bir şeref ve fazîleti vardır. Bu şerefe işaret için her mescide Beytullah’ Allâh’ın evi denilir. Binaenaleyh mescitlere hürmet edilir. Bir mescit binası yıkılmış olsa da arsası kıyamete kadar mescidtir. Mescidlere hürmet­sizlik, haksızlık, Allâhü Teâlâ’nın hukukuna riâyetsizlik demektir ki mesuliyeti pek büyüktür.

Mescitlerin içerisi gibi, semaya kadar bütün üst tarafı da mescit hükmündedir.

Mescitlerin en faziletlisi, evvela Mescid-i Haram, yani Ka’be-i Muazzama ile çevresindeki mescidsahası,

Sonra Medine-i Münevvere’deki Mescid-i Nebevî, sonra Beytü’l-makdis; Mescid-i Aksa, sonra Kuba Mes- cidi’dir. Sonra en eski olan, daha sonra da en büyük olan mescittir.

Girerken abdestli olarak, sağ ayak ile girmeli ve derhal Resulü Ekrem Efendimiz’e salât ve selâmda bu­lunmalı “Allâhümmeftah aleynâ ebvâbe rahmetike” diye duâ etmeli, kerahet vakti değil ise mescite hürmet için iki rek’at tahiyyetü’l-mescid namazı kılmalıdır. Mescitten çıkarken de evvela sol ayağı dışarı atmalı ve “Allâhüm­meftah aleynâ ebvâbe fadliKe” diye duada bulunmalıdır.

Mescitlere laubali bir şekilde girilmez. Gelişigüzel oturulmaz. Bir zaruret bulunmadıkça dizler dikilmez veya ayaklar uzatılmaz. Yine sergiler üzerine kirli, ıslak ayaklarla basılmaz. Mescitlerin temizliğini ihlal eden şeyler yapılmamalıdır. Bilakis herkes halince en temiz ve en güzel elbiselerini giyinerek git­meli, cemaati nefret ettirecek hallerden kaçınmalıdır. Cep telefonunu kapatmalı veya sessize almalıdır.

Mescidlerde yüksek sesle konuşmak mekruhtur. Gürültü yapmak, lüzumsuz yere dünyevi sözlerle konuş­mak caiz değildir. Mescitteki lakırdılar, ateşin odunları yakıp bitirdiği gibi hasenatı; iyilikleri yer bitirir.

Mescid cami hürmet ve adabı

Etiketler
Paylaş:
"Mescid ve Cami Adabı" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.
HEMEN YORUM YAP

img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

E okul veli bilgilendirme sistemine giriş
E okul veli bilgilendirme sistemine giriş nasıl olur. Şifre alma...
Hicret
Muhterem Müslümanlar! Önümüzdeki Perşembe günü hicrî 1434. yıla gireceğiz. Yüce...
Cuma Gününün Kıymeti
Bir hadis-i şerif meali şöyledir: (Allah katında günlerin efendisi Cuma’dır....
Miraç Kandili Rehberi
Tüm İslam aleminin Mirazç Kandili Mübarek olsun Rabbim bu geceyi...