Namaz Kılmak İçin İlk Önce İman

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Namaz kılmıyorsak ilk önce imanımızı yoklamalıyız.Neden namaz kılmıyorum demeliyiz.
Oysa Namaz farz Allahın emridir.
Bu emre neden uymuyorum neden namaz neden kılmak istemiyorum diye düşünün.
İlk engeliniz nefsinizdir.Nefsiniz hep kötülük ister hayır işlemek ise hep zor gelir fakat bir günah işlemek olsun canavar kesilir.
Namaz üşenilerek kılınır fakat günah işlemek olunca nefs koşarcasına hareketlenir.
İkince engel şeytandır.Sürekli vesvese verir,kılma,sonra kılarsın,yaşın ilerlesin,kimse kılmıyor,boşver,namaz kılıyorlarda ne oluyor,namaz kılmıyorsun ama kalbin temiz,başka ibadetler yapıyosun namazı boşver...gibi vesvese yağmurları gelir.Bunu önlemek için hemen euzü besmele ile Rabbimize sığınmalıyız.Yüce Rabbimiz Allah celle celalühü her konuda kuluna yardım ediyor.Biz yeterki ona güvenip ona dayanalım.
Üçüncü engel ise dünya meşguliyeti.
Dünya imtihan yeri nefsimizin istekleri ,şeytanın vesveseleri,birçok bahane bunları kafamızdan atmalıyız.
Örneğin okulu bitirince namaz kılarım diyor okul bitiriyor,iş sahibi oluyor... sürekli sonra kılarım diyor.20 yıldır,30 yıldır namaz kılacak...böylece kendi kendimizi kandırarak nefse şeytana uyarak kılamıyoruz ömür yetmiyor.Şeytanın bizi kandırmasına izin veriyoruz nefsimiz yüzünden çünkü namaz ona zor gelir.
Maça gidelim,parka gidelim,gezmeye gidelim,oyun oynıyalım,televizon izliyelim... der nefsimiz.Şimdi canavar oldu nefs hepsini yapar.Namaz kılmaya gelince enerjisi yok ölü gibi olur.

Nefse uymamak bizim imtihanımız.Nefse nekadar uymazsan okadar sevap kazanır okadar derece yükselirsiniz.Ahir zamanda elbette kolay değil.Bu nedenle öncelikle imanımıza bakalım.

Nekadar imanımız var?Namazı anladık mı ?Niçin kılıyoruz?İslami bilgim yeterli mi?

Dünya geçici herkez ölüyor ve bizde ölüceğiz.Ahiret ise kalıcı .
Ölünca kabre gireceğiz karanlık ,sorguya çekileceğiz,kııyamete kadar ordayız.

Dünayada diyelim 60 yıl yaşadın ve öldün.Dünya meşguliyeti ile 60 yılı bitirdin.Peki kabirde yanlız kalınca ne olucak?Karanlıklar içinde kalınca.Elbette hayırlı ameller işlediysen kabrin geniş ve nur olur.

Bunları düşünmek lazım.Kabir hayatı bittiğinde asıl cennet veya cehenneme gideceğiz başka seçenek yok.
Biz şuan nereye gidiyor kendimizi sorgulayalım.eEbette bilemeyiz fakat yanlışlarımızı düzeltip Yüce Rabbimizin emrettiği gibi kul olabiliriz.

Öncelikle namazın önemi çok fazla.Dünyadada ahiretdede sayılamayacak kadar çok fazla yararı var.
Peki nefse şeytana uyduk ne yararımız oldu günahlardan başka.

Namaza başlacak kişi namazı neden kıldığını bilmeli .İmanını yoklamalıdır .O sebeble ilk önce iman diyoruz.

Bir sıkıntı geldiğinde imanımız yerinde duruyormu sabırlımıyız yoksa hemen isyan mı ediyoruz?
İmanımızı artırmak için kuran okumalı ,namaz kılmalıyız...Düşünmeli ve nefsimizi hesaba çekmeliyiz.

İmanın var ama namaz kılmıyorsun.Neden kılmıyorum demeliyiz.Yıllarca şeytana uyduk kılmadık nefsimizi beslemek için.Peki nefsimiz doydumu?

Hergün yemek yemekden bıkmayan nefsimiz namaz kılmakdan bıkıyor.Nedeni ruhumuz zayıf.nefsin istediğini vermekle onu güçlendirmişiz.

Peki ne yapmamız gerek?
Ruhun kuvvetlenmesi namaz kılmakla ve zikirle olur.Sürekli şeytandan ve nefsimizden Allaha sığınmalıyız.Her gün ,her aklımıza geldiğinde.

Unutmayınki ne nefs nede şeytan ölünceye kadar bizle.Ne kadar hayır varsa engelleme peşinde.Ne kadar kötülük varsa işletme peşinde.

Sonumuzu düşünelim cennet veya cehennem.Cehennem ameli işleyerek cennet istiyoruz.Günahlarımızın farkına varmamız lazım.

Biz kulluğumuzu yapıcağız inşaAllah Allahın yardımıyla namazlarımızı kılacağız.Böyle diyelim karar verelim.Allahım kolaylık ver, nefsimiz mağlup et ruhumu kuvvetlendir.Bana namazı sevdir .Nefsimden sana sığınıyorum.diye içimizden geldiği gibi dua edelim.

Farz namazları kılan kişi farzla yetinmemeli yapabileceği sünnet namazlarada sımsıkı sarılmalıdır.

Son düzenleme:

ömr-ü diyar

اَلْمَرْءُ مَعَ مَنْ أَحَبَّ
Yönetici
Cehennem ameli işleyerek cennet istiyoruz.

İlk önce iman iman kuvvetli olsunki ameller ziyadeleşmez böylelikle .Rabbim razı olsun çok faydalı bır konu olmus