Sponsorlu bağlantılar

Vesvese, korku, kötü düşünceden kurtulmak için ne yapmalıyım

Konusu 'Sizin sorularınız' forumundadır ve Kayıtsız Üye tarafından 1 May 2012 başlatılmıştır.

 1. Sponsorlu bağlantılar
  Vesvese, korku, kötü düşünceden kurtulmak için ne yapmalıyım. Sürekli aklıma kötü şeyler geliyor. Bunlar şeytandan mı kaynaklanıyor yoksa ben hasta mıyım?
   
 2. Sponsorlu bağlantılar
 3. Münzevi Vip Kullanıcı Özel Üye

  Vesveseden, kötü düşüncelerden nasıl kurtuluruz Sorumluluk ancak iradî fiiller içindir. Yani insan kendi isteğiyle, kendi iradesiyle bir iş yaptığında o işin getireceği sorumluluğu da yüklenmiş olur. Ancak, akla gelen kötü şeylerde kişinin iradesi söz konusu değildir. Yani, siz kendi iradenizle kötü şeyler düşünmeye karar vermiş ve bunu icra etmiş değilsiniz. Dolayısıyla bu konuda bir sorumluluk da taşımazsınız. Bunları şeytanın bir vesvesesi bilip üzerinde fazla durmamak gerekir.

  Zira şeytan kalbin yanında bulunan ve ?lümme-i şeytaniye? adı verilen bir yerden, insanın kalbine kötü şeyler söyleyebiliyor. Bu söylenen söz ve düşüncelerin kalbin malı olmadığına delil, kalbin ondan telaş göstermesidir. Mesela; bir insan kirli bir dürbünden gökyüzünün güzelliğini seyretse, bu dürbünün kiri ne seyredene nede seyredilene bulaşır. Öyleyse bu gibi söz ve düşünceler de şeytanın fiili olduğundan, bize hiçbir zarar vermez. Asıl zarar, onunla lüzumsuz uğraşıp def etmeye çalışmak veya zararlı olduğunu zannedip korkuya kapılmaktır.
   
  1 kişi bunu beğeniyor.
 4. Tam istediğim bilgileri vermişsiniz Allah razı olsun.
   
 5. Kayıtsız Guest

  EUZÜ BİLLAHİ MİNEL SEYATNİ RACİM BİSMİLLAHİ RAHMANİRAHİM
  Ya vahıdül baakıy evvelü külli şey'in ve ahırüh GÜNDE 24 KEZ OKU EUZU BESMELE İLE
   
 6. sewil Guest

  diyorsunuz doğru bnm size bir sorum olacak ben bir korku filmi izledim. sabahları aklıma o izlediğim film geliyor. ama sonra hemen unutuyorum ama gece olunca sanki o izlediğim filimdeki gibi olucakmış gibi geliyor. bunu unutmak için ne ypmalıyım. çok korkuyorum geceleri her saniye aklıma geliyor ya ne yapmalıyım bunun bir çaresivarmı varsa lütfen cevaplarsanız çok çook çok mutlu olurum . şimdiden teşekkür ederim .. :)
   
 7. ma'vera ◄ كُن فَيَكُونُ ► Ailesinden Özel Üye

  Bol bol Felâk ve nâs sûrelerini oku.Dikkatini başka şeylere yönlendirmeye çalış ve bir daha da abuk sabuk filmler izlemek yerine daha faydalı şeylerle uğraşmaya gayret et....Zamanla geçer.. Onu düşünmemeye çalış.
   
  sahasan bunu beğendi.
 8. Sametcan Guest

  Allah razi olsun icimdeki kotu dusuncelerin sebebi kendi iradem oldugunu saniyodum fakat ben istemedkce bunlar aklima geliyodu Allah hepinizden razi olsun
   
  ma'vera bunu beğendi.
 9. ma'vera ◄ كُن فَيَكُونُ ► Ailesinden Özel Üye

 10. Ahmed1 Vip Kullanıcı Özel Üye


  مَنْ أَرَادَ أَنْ يَصْرِفَ اللَّهُ عَنْهُ الْخَوَاطِرَ الرَّدِيئَةَ فَلْيَضَعْ يَدَهُ عَلَى قَلْبِهِ وَلْيَقُلْ : سُبْحَانَ الْمَلِكِ الْقُدُّوسِ الْخَلَّاقِ الْفَعَّالِ سَبْعَ مَرَّاتٍ ، ثُمَّ يَقُولُ : { إنْ يَشَأْ يُذْهِبْكُمْ وَيَأْتِ بِخَلْقٍ جَدِيدٍ وَمَا ذَلِكَ عَلَى اللَّهِ بِعَزِيزٍ }

  Ebuu Hasan Şazeli Hazretleri demiş ki : Bir kimse içindeki vesveselerden kurtulmak isterse elini kalbinin üzerine koysun ve şöyle dua etsin :

  سُبْحَانَ الْمَلِكِ الْقُدُّوسِ الْخَلَّاقِ الْفَعَّالِ سَبْعَ مَرَّاتٍ
  Subhanel Melikil Guddûsul Hallâgil Fe'al

  Bunu yedi defa tekrar etsin ve hemen arkasından şu ayeti kerimeyi okusun :

  إنْ يَشَأْ يُذْهِبْكُمْ وَيَأْتِ بِخَلْقٍ جَدِيدٍ وَمَا ذَلِكَ عَلَى اللَّهِ بِعَزِيزٍ

  Bismillahirrahmanirrahim.İn yeşe' yuzhibkum ve ye'ti bihalgin cedidin ve ma zalike alallahi biaziz.

  --

  Bunu Gece yarısı kalkıp oku İnşaallah Allah seni faydalandıracaktır.(Not :Denenmiştir.)

  Yazının Devamı: http://www.kunfeyekun.org/forum/kf/...talar-abdeste-mani-midir.37682/#ixzz31dBJlfn7
   
  kurtuluş bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş