Vesvese, korku, kötü düşünceden kurtulmak için ne yapmalıyım

Konusu 'Sizin sorularınız' forumundadır ve Kayıtsız Üye tarafından 1 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Vesvese, korku, kötü düşünceden kurtulmak için ne yapmalıyım. Sürekli aklıma kötü şeyler geliyor. Bunlar şeytandan mı kaynaklanıyor yoksa ben hasta mıyım?
  2. Münzevi

Münzevi Genel Düzenleyici Yönetici Super Moderator

Vesveseden, kötü düşüncelerden nasıl kurtuluruz Sorumluluk ancak iradî fiiller içindir. Yani insan kendi isteğiyle, kendi iradesiyle bir iş yaptığında o işin getireceği sorumluluğu da yüklenmiş olur. Ancak, akla gelen kötü şeylerde kişinin iradesi söz konusu değildir. Yani, siz kendi iradenizle kötü şeyler düşünmeye karar vermiş ve bunu icra etmiş değilsiniz. Dolayısıyla bu konuda bir sorumluluk da taşımazsınız. Bunları şeytanın bir vesvesesi bilip üzerinde fazla durmamak gerekir.

Zira şeytan kalbin yanında bulunan ve ?lümme-i şeytaniye? adı verilen bir yerden, insanın kalbine kötü şeyler söyleyebiliyor. Bu söylenen söz ve düşüncelerin kalbin malı olmadığına delil, kalbin ondan telaş göstermesidir. Mesela; bir insan kirli bir dürbünden gökyüzünün güzelliğini seyretse, bu dürbünün kiri ne seyredene nede seyredilene bulaşır. Öyleyse bu gibi söz ve düşünceler de şeytanın fiili olduğundan, bize hiçbir zarar vermez. Asıl zarar, onunla lüzumsuz uğraşıp def etmeye çalışmak veya zararlı olduğunu zannedip korkuya kapılmaktır.
    1 kişi bunu beğeniyor.
  3. Tam istediğim bilgileri vermişsiniz Allah razı olsun.
  4. Kayıtsız

Kayıtsız Guest

EUZÜ BİLLAHİ MİNEL SEYATNİ RACİM BİSMİLLAHİ RAHMANİRAHİM
    Ya vahıdül baakıy evvelü külli şey'in ve ahırüh GÜNDE 24 KEZ OKU EUZU BESMELE İLE
  5. sewil

sewil Guest

diyorsunuz doğru bnm size bir sorum olacak ben bir korku filmi izledim. sabahları aklıma o izlediğim film geliyor. ama sonra hemen unutuyorum ama gece olunca sanki o izlediğim filimdeki gibi olucakmış gibi geliyor. bunu unutmak için ne ypmalıyım. çok korkuyorum geceleri her saniye aklıma geliyor ya ne yapmalıyım bunun bir çaresivarmı varsa lütfen cevaplarsanız çok çook çok mutlu olurum . şimdiden teşekkür ederim .. :)
  6. ma'vera

ma'vera ◄ كُن فَيَكُونُ ► Ailesinden Özel Üye

Bol bol Felâk ve nâs sûrelerini oku.Dikkatini başka şeylere yönlendirmeye çalış ve bir daha da abuk sabuk filmler izlemek yerine daha faydalı şeylerle uğraşmaya gayret et....Zamanla geçer.. Onu düşünmemeye çalış.

Sayfayı Paylaş