Sekine Duası Türkçe Okunuşu

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
Hiç bir yerde sekine duasının türkçe okunuşlu transkriptini bulamadım. Belki birilerinin işine yarar düşüncesiyle buraya ekliyorum. Umarım faydalanılır..

SEKİNE DUASI
Allahuekber ( 10 defa)
“Besmele”

“Ferdun , Hayyun , Kayyumun ,
Hakemun , Adlun ,Kuddus”

*Seyecalu’llahü ba’gde usriy-yusra
*Ve anetil vücühü lil hayyil kayyum
*Ve innallahe biküm le raufur-rahim
*innallahe Kene tevveber-rahima
*İnnalllahe Kene gafurar – rahima
*Fe innallahe Kene afüvven kadira
*İnnallahe Kene semian basira
*İnnallahe Kene Alimen Hakime
*İnnallahe Kene aleyküm ragıyba
*İnna fetahna leke fetham mübiyna
*Ve yensurake’llahü narsan azize
*İnnallahe hüvel ganiyyül hamid
*Hasbiy’allahü la ilahe illa hüv
*Hasbüna’llahü ve ni’mel vekil
*La yahzenühümül fezeul ekber
*iyya kena’büdü ve iyya kenesteıyn
* Vel hamdülillahi rabbil alemin.

(19 defa okunur)

out of whack

© ◄ Ayarsız..! ►
Forum Administrator
Arapça Okumak İsteyenler İçin Buyrun:
sekine.jpg

K

Kayıtsız

Ziyaretçi
KARDEŞ Bİ AYET EKSİK OLMUŞ ONU DA EKLERSEN

Ve yensurake’llahü narsan azize
?????????????????
İnnallahe hüvel ganiyyül hamid

BİRDE
İnnallahe Kene semiam basira

BİLMİYORUM AMA SEMİA"N" BASİRA OLMASI LAZIM, TECVİD KURALLARINA GÖRE N M OLMUYORSA

ma'vera

Emektar
Özel Üye
Allâhuekber Allâhuekber Allâhuekber Allâhuekber Allâhuekber Allâhuekber Allâhuekber Allâhuekber Allâhuekber Allâhuekber
Bismillâhirrahmânirrahîm.
Ferdün. Hayyün. Kayyûmün. Hakemün. Adlün. Kuddûs.
1.Ayet: Seyec ‘alullâhu ba’de usri-y yusrâ.

2.Ayet: Ve anetil vücûhü lil hayyil kayyûm.
3.Ayet: Ve innallâhe biküm lera ûfür- rahîm.
4.Ayet: İnnallâhe kâne tevvâben rahîmê.
5.Ayet: İnnallâhe kâne ğafûrar- rahîmê.
6.Ayet: Fe innallâhe kâne afüvven gadîrâ.
7.Ayet: İnnallâhe kâne semîam- basîrâ.
8.Ayet: innallâhe kâne alîmen hakîme.
9.Ayet: İnnallâhe kâne aleyküm ragîbê.
10.Ayet: İnnâ fetâhnâ leke fethan mübînâ.
11.Ayet: Ve yensura kellâhu nasran azîzê.
12.Ayet: İnne hızballâhi hümül gâlibûn.
13.Ayet: İnnallâhe huvel gaviyyül azîz.
14.Ayet: İnnallâhe hüvel ğaniyyül hamîd.
15.Ayet: Hasbiyallâhu lâ ilâhe illâ hüv.
16.ayet: Hasbünallâhü veni’mel vekîl.
17.ayet: Lâ yahzünühümül fezeul ekber.
18.ayet: İyyâkena’büdü ve iyyâke nesteîn.
19.Ayet: Velhamdü lillâhi rabbil âlemîn.

Ayetlerin Mealleri:
1- Allah her sıkıntıdan sonra kolaylık lütfedecektir.
2- Bütün yüzler, o diri ve herşeyi gözetip durana baş eğmiş ve bir zulüm yüklenen gerçekten hüsrana uğramıştır.
3- Allah size karşı çok şefkatli, çok merhametlidir.
4- Allah tövbeleri çok kabul edici ve kullarına çok merhamet edicidir.
5- Muhakkak ki, Allah çok bağışlayıcı ve çok merhamet edicidir.
6- Muhakkak ki, Allah her şeye gücü yettiği halde çok bağışlayıcıdır.
7- Şüphesiz Allah her şeyi hakkıyla işitir ve her şeyi hakkıyla görür.
8- Şüphesiz Allah her şeyi hakkıyla bilir ve her işi hikmetle yerine getirir.
9- Muhakkak ki, Allah sizin üzerinizde gözeticidir ve her halinizi görür.
10- Biz sana apaçık bir fetih yolu açtık.
11- Ve Allah sana pek şerefli bir zaferle yardım etsin.
12- Şüphesiz Allah’a tâbi olan topluluk gerçek gâliplerin tâ kendisidir.
13- Muhakkak ki Allah, azabında pek kuvvetlidir ve kudreti her şeye galip olandır.
14- Muhakkak ki hiçbir şeye ihtiyacı olmayan ve her türlü övgüye lâyık olan ancak Allah’tır.
15- Allah bana yeter. O’ndan başka ibâdete lâyık hiçbir ilah yoktur.
16- Allah bize yeter. O ne güzel vekildir.
17- En büyük korku olan kıyâmetin dehşeti onlara üzüntü vermez.
18- Ancak Sana kulluk eder ve ancak Senden yardım isteriz.
19- Ve âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamd olsun.

Uzun okunması gereken harflerin üzerinde inceltme işâreti konmuştur.Tecvitli okumaya en yakın şekilde yazmaya çalıştım.Dikkat ederek yazdım ama,genede bir hata varsa uyarmanızı rica edeceğim.

Moderatörün son düzenlenenleri:

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
20 / TÂHÂ - 111 ayet tükçe meali böyle yazmışsınız.
2- Yüzlerin sıkıntısı Hayy-ı Kayyûm içindir.

Türkçe meali nereden aldınız?

elmalılı hamdi yazır orjinel meal
[020.111] Ve bütün yüzler o hayyü kayyuma baş eğmiş ve bir zulüm yüklenen cidden hâib olmuştur

Elmalılı (sadeleştirilmiş):Bütün yüzler, o diri ve herşeyi gözetip durana baş eğmiş ve bir zulüm yüklenen gerçekten hüsrana uğramıştır.
Elmalılı (sadeleştirilmiş - 2):Bütün yüzler, diri ve bütün yarattıklarını gözetip duran Allah'a baş eğmiştir. Bir zulüm yüklenen gerçekten hüsrana uğramıştır.

ma'vera

Emektar
Özel Üye
20 / TÂHÂ - 111 ayet tükçe meali böyle yazmışsınız.
2- Yüzlerin sıkıntısı Hayy-ı Kayyûm içindir.

Türkçe meali nereden aldınız?

elmalılı hamdi yazır orjinel meal
[020.111] Ve bütün yüzler o hayyü kayyuma baş eğmiş ve bir zulüm yüklenen cidden hâib olmuştur

Elmalılı (sadeleştirilmiş):Bütün yüzler, o diri ve herşeyi gözetip durana baş eğmiş ve bir zulüm yüklenen gerçekten hüsrana uğramıştır.
Elmalılı (sadeleştirilmiş - 2):Bütün yüzler, diri ve bütün yarattıklarını gözetip duran Allah'a baş eğmiştir. Bir zulüm yüklenen gerçekten hüsrana uğramıştır.

Türkçe meâlini nereden aldığımı hatırlamıyorum. Esas konu duânın Türkçe okunuşu olduğundan ve tecvitli okunmaya en yakın şekilde olması için, daha çok uzatma ve inceltme işaretlerine odaklanmıştım. Ama sanırım çok kısa ve öz olarak yazılmış olabilir.Çünü bütün mealler aynı şekilde kısa.Bendeki Cevşende de aynen şöyle yazıyor:

"Bütün yüzler,varlıklara hayat verip canlandıran,Kendi hayatı zâtî,ezelî ve ebedî olan;ve varlığıyla bütün varlıkları düzenli bir şekilde ayakta tutan;fakat kendi varlığı hiç bir şeye bağlı olmayan Alla'ın huzurunda eğilmiştir."

Ben mesaj düzenleyemem ama siz isterseniz düzenleyebilirsiniz...Allah razı olsun...

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Anlam çok değiştiği için elmalılı hamdi yazırın sadeleşmiş halini ekledim 2.ayete.

Türkçe mealler çok korkunç bir hal aldı.sorularla islamiyete sormuştum meal hakkında daha gelmedi. Cevap gelince bilgilendirme yapıcağım.meal çevirenin ismi varsa onun mealinede bir bakıcaktım.Ayetleri değiştiriyorlar bunu meydana çıkaracam inşallah.Bir ayet meali diğerini tutmuyor sizde şaşıracaksınız zaten.

ma'vera

Emektar
Özel Üye
Anlam çok değiştiği için elmalılı hamdi yazırın sadeleşmiş halini ekledim 2.ayete.

Türkçe mealler çok korkunç bir hal aldı.sorularla islamiyete sormuştum meal hakkında daha gelmedi. Cevap gelince bilgilendirme yapıcağım.meal çevirenin ismi varsa onun mealinede bir bakıcaktım.Ayetleri değiştiriyorlar bunu meydana çıkaracam inşallah.Bir ayet meali diğerini tutmuyor sizde şaşıracaksınız zaten.

Âyetlerin iki türlü mânâları olur.Birincisi zâhiri; ki bunda direkt olarak kelime çevirileri ile olan herkesçe bilinen "meal" denilen manalar.İkincisi de bâtınî ; yani "tefsir" de denilen te'vil,yani yorum vechidir.Zahiri mânâları mealli Kur'ân-ı Kerîm'den bakılabilir.Bunun çevirileri birbirinden farklı görünse de ifâde ettikleri mânâ birbirinin aynıdır,aynı olmalıdır.Ama kelime kelime birbirini tutmaları beklenemez.Çünkü çeviriyi yapan kimsenin kelimenin hangi anlamını esas alacağı kişinin kendisine bağlıdır.Yani ifade ettikleri mânâ aynı ise, çevirilerin birbirini tam olarak tutmamasını dert etmeyin derim. Ama Arapça yazılımında bir tutarsızlık görürseniz o başka tabii.

Belki bu paragraf daha açıklayıcı olabilir:

Bediüzzaman Said Nursî, işarî tefsiri değerlendirirken, zahir gibi bâtın ve mecazda da ifratı tehlikeli görür: "Her şeyi zahire hamledip zahirîlerin yanlış mezhebini ortaya çıkarıncaya kadar tefrit etmek ne kadar zararlı ise, her şeye mecaz gözüyle baktırıp sonunda bâtınîlerin batıl mezhebini sonuç verecek kadar ifrat sevgisi daha zararlıdır". (Muhekamât, 23). O, böyle derken, tabiî ki işarî ve remzî mânâyı reddetmez, bilâkis kabul eder ve bu konuda şu açıklamaları da yapar: "Bir işle çok uğraşan kimse, genellikle başka alanlarda bilgisiz olur. Bundan dolayı, maddî alanda fazla yoğrulan, maneviyatta zayıflar ve sathi olur. Sadece zahirî tefsir ile iktifa eden Kur'ân'ın derûnî anlamlarına nüfuz edemez ve yaptığı iş noksan kalır. Sarih mânâ, çoğunlukla bir tanedir ve bellidir. Aksi takdirde bu mânânın belirlenmesinde âlimlerin büyük çoğunluğunun tasvibi gerekir. Ama sarih mânânın altında gizli olan işarî ve remzi mânâ böyle değildir. İşarî mânâ bir bütün olup her çağa mahsus kısımları vardır. Bu açıdan, işarî mânâ, Kur'ân'ın âyetiyle veya sarahatiyle çelişmek şöyle dursun, bilâkis O'nun i caz ve belâgatine hizmet eder. Dolayısıyla, bu nevi işaretlere itiraza sebep yoktur."
Bediüzzaman'ın, Âli İmrân Sûresi (3) 64. âyetindeki "Yâ Ehle'l-Kitâb" ifadesi hakkında şu orijinal tesbiti işarî tefsire örnek teşkil etmektedir: "Yâ ehle'l-Kitâb lafzı, Ya ehle'l-Mekteb mânâsını dahi tazammun eder". (Risale-i Nur Külliyatı, 1/183) Onun, kezâ Bakara Sûresi'nin ilk âyeti hakkında, "Elif Lâm Mîm lisân-ı hâliyle hem muarazaya meydan okur, hem mu'ciz olduğunu ilân eder" (a.g.e., 2/1170) yönündeki tespiti de bu kabildendir.

K:Yeni Ümit dergisi

Allah razı olsun.....

gulter

Yeni Üye
Üye
Allâhuekber Allâhuekber Allâhuekber Allâhuekber Allâhuekber Allâhuekber Allâhuekber Allâhuekber Allâhuekber Allâhuekber
Bismillâhirrahmânirrahîm.
Ferdün. Hayyün. Kayyûmün. Hakemün. Adlün. Kuddûs.
1.Ayet: Seyec ‘alullâhu ba’de usri-y yusrâ.
2.Ayet: Ve anetil vücûhü lil hayyil kayyûm.
3.Ayet: Ve innallâhe biküm lera ûfür- rahîm.
4.Ayet: İnnallâhe kâne tevvâben rahîmê.
5.Ayet: İnnallâhe kâne ğafûrar- rahîmê.
6.Ayet: Fe innallâhe kâne afüvven gadîrâ.
7.Ayet: İnnallâhe kâne semîam- basîrâ.
8.Ayet: innallâhe kâne alîmen hakîme.
9.Ayet: İnnallâhe kâne aleyküm ragîbê.
10.Ayet: İnnâ fetâhnâ leke fethan mübînâ.
11.Ayet: Ve yensura kellâhu nasran azîzê.
12.Ayet: İnne hızballâhi hümül gâlibûn.
13.Ayet: İnnallâhe huvel gaviyyül azîz.
14.Ayet: İnnallâhe hüvel ğaniyyül hamîd.
15.Ayet: Hasbiyallâhu lâ ilâhe illâ hüv.
16.ayet: Hasbünallâhü veni’mel vekîl.
17.ayet: Lâ yahzünühümül fezeul ekber.
18.ayet: İyyâkena’büdü ve iyyâke nesteîn.
19.Ayet: Velhamdü lillâhi rabbil âlemîn.

Ayetlerin Mealleri:
1- Allah her sıkıntıdan sonra kolaylık lütfedecektir.
2- Bütün yüzler, o diri ve herşeyi gözetip durana baş eğmiş ve bir zulüm yüklenen gerçekten hüsrana uğramıştır.

3- Allah size karşı çok şefkatli, çok merhametlidir.
4- Allah tövbeleri çok kabul edici ve kullarına çok merhamet edicidir.
5- Muhakkak ki, Allah çok bağışlayıcı ve çok merhamet edicidir.
6- Muhakkak ki, Allah her şeye gücü yettiği halde çok bağışlayıcıdır.
7- Şüphesiz Allah her şeyi hakkıyla işitir ve her şeyi hakkıyla görür.
8- Şüphesiz Allah her şeyi hakkıyla bilir ve her işi hikmetle yerine getirir.
9- Muhakkak ki, Allah sizin üzerinizde gözeticidir ve her halinizi görür.
10- Biz sana apaçık bir fetih yolu açtık.
11- Ve Allah sana pek şerefli bir zaferle yardım etsin.
12- Şüphesiz Allah’a tâbi olan topluluk gerçek gâliplerin tâ kendisidir.
13- Muhakkak ki Allah, azabında pek kuvvetlidir ve kudreti her şeye galip olandır.
14- Muhakkak ki hiçbir şeye ihtiyacı olmayan ve her türlü övgüye lâyık olan ancak Allah’tır.
15- Allah bana yeter. O’ndan başka ibâdete lâyık hiçbir ilah yoktur.
16- Allah bize yeter. O ne güzel vekildir.
17- En büyük korku olan kıyâmetin dehşeti onlara üzüntü vermez.
18- Ancak Sana kulluk eder ve ancak Senden yardım isteriz.
19- Ve âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamd olsun.

Uzun okunması gereken harflerin üzerinde inceltme işâreti konmuştur.Tecvitli okumaya en yakın şekilde yazmaya çalıştım.Dikkat ederek yazdım ama,genede bir hata varsa uyarmanızı rica edeceğim.

kalpteniman

KF Ailesinden
Özel Üye
Bazı kulların diskolarda futbol sahalarında topun peşinde,
Bu kullarınız da Sizin rahmetinizin peşinizde,
Ey herşeyden haberdar olan sonsuz Kudret sahibi Allahım, Ne olur Size yakın olmak
için nefsiyle mücadele eden bu kardeşlerimizi Zatı Alinize yakın eyleyin Amin.

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Bazı kulların diskolarda futbol sahalarında topun peşinde,
Bu kullarınız da Sizin rahmetinizin peşinizde,
Ey herşeyden haberdar olan sonsuz Kudret sahibi Allahım, Ne olur Size yakın olmak
için nefsiyle mücadele eden bu kardeşlerimizi Zatı Alinize yakın eyleyin Amin.
Allah razı olsun.