Çözüldü Peygamberimizin isimleri nelerdir?

İlim Talebesi

KF Ailesinden
Özel Üye
أَخْبَرَنَا عَبْدُ الرَّزَّاقِ، عَنْ مَعْمَرٍ، عَنِ الزُّهْرِيِّ، عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ جُبَيْرِ بْنِ مُطْعِمٍ، عَنْ أَبِيهِ، قَالَ: سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ يَقُولُ: إِنَّ لِي أَسْمَاءً أَنَا أَحْمَدُ، وَأَنَا مُحَمَّدٌ، وَأَنَا الْمَاحِي: الَّذِي يَمْحُو اللَّهُ بِيَ الْكُفْرَ، وَأَنَا الْحَاشِرُ: الَّذِي يُحْشَرُ النَّاسُ عَلَى قَدَمَيَّ، وَأَنَا الْعَاقِبُ «قَالَ مَعْمَرٌ: قُلْتُ لِلزُّهْرِيِّ: وَمَا الْعَاقِبُ؟ قَالَ:» الَّذِي لَيْسَ بَعْدَهُ نَبِيُّ

Cubeyr b. Mut'im babasından naklediyor: Resulullah(sav)den işittim şöyle diyordu: Doğrusu benim isimlerim vardır.Ben Ahmed(çok hamd eden,övülen)im.Ben Muhammed(çok çok övülmüş olan)'ım.Ben Mahî(mahvedici)yim.Allah benimle Kafirleri mahveder.Ben Hâşir(toplayıcı)'yım.İnsanlar benim arkamda toplanacaklardır.Ben Akıb(sonradan gelen)'im.

Hadisin Râvisi diyorki : Zuhrîye sordum,dedim ki : Akıb ne demektir,açıklar mısın?

Dedi ki : Kendisinden sonra Peygamber gelmeyen 'demektir.

(Câmiu Ma'mer b. Raşid,II.Baskı:Hicrî 1403,Beyrût)

Peygamberimiz(sav)'in bundan başka isimleride vardır.Diğer rivayetlerde başka isimler de geçmektedir.Alimler Peygamberimizin kaç ismi olduğu konusunda muhtelif görüşler sunmuşlardır.

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Bende bir kitapta Peygamber efendimiz(s.a.v) 99 ismi yazıyordu.
Diğer hadislerde denk gelirse buraya yazsan iyi olur Ahmed1 kardeşim.

İlim Talebesi

KF Ailesinden
Özel Üye
Bende bir kitapta Peygamber efendimiz(s.a.v) 99 ismi yazıyordu.
Diğer hadislerde denk gelirse buraya yazsan iyi olur Ahmed1 kardeşim.

فللنبي صلى الله عليه وسلم أسماء كثيرة، بعضهم أوصلها إلى ثلاثمائة اسم، منها أسماء ‏وردت في القرآن الكريم وهي ( الشاهد، والمبشر، والنذير، والمبين، والداعي إلى الله، ‏والسراج المنير، والمذكر، والرحمة، والنعمة، والهادي، والشهيد، والأمين والمزمل، ‏والمدثر ) ومنها ما ورد في القرآن والسنة النبوية ، وهو ( أحمد ومحمد ) ومنها ما ورد ‏في السنة وهو ( الماحي، والحاشر، والعاقب، والمقفي، ونبي الرحمة، ونبي التوبة، ‏والمتوكل ) ‏
ومن أسمائه المشهورة صلى الله عليه وسلم : ( المختار ، المصطفى ، الشفيع ، المشفع ، ‏والصادق، والمصدوق ) والله أعلم

Nebi(sallallahu aleyhi veselleme)'in birçok ismi vardır.İlim adamlarından Bazıları Üç yüz isme kadar ulaşmıştır.Onlardan Kuranı Kerimde belirtilenler şunlardır : Eş-Şâhid(şahid olan) El-Mübeşşir(Müjdeleyici) , En-Nezîr(Uyarıcı) , El-Mubîn(Beyan eden) ,Eddâi İlalllah(Allaha çağıran),Essiracel Munîr(Nurlu Lamba),El-Müzekkir(Hatırlatan) Er-Rahmeh(Şefkat-li) , En-Nimet (İyilik eden) El-Hâdî (Yol gösteren) Eş-Şehîd (Şahid olan) , El-Emîn(Güvenilir) El-Muzzemmil(Elbisesine bürünen) , El-Müddessir(Örtünen,bürünen)'dir.

Ayrıca Kuran ve Nebi(sav)'in sünnetinde varid olan bazı hadislerde (Ahmed,Muhammed) geçmektedir.Onlardan meşhur olan bazıları da şöyledir : El-Muhtâr(Seçilmiş olan) ,El-Mustafâ (Seçilmiş) Eş-Şefî' (Şefaat eden) El-Müfeşşe'(Şefaati makbul olan) Es-Sadık(Doğru sözlü) El-Masdûk(Tasdik edilmiş)

عن عبد الله بن عمرو ـ رضي الله عنهما ـ قال: ( قرأت في التوراة صفة النبي ـ صلى الله عليه وسلم ـ: محمد رسول الله، عبدي ورسولي، سميته المتوكل

Ayrıca Abdullah b. Amr(ra) Tevratta Nebi(sav)'in Mütevekkil(Tevekkül eden) olarak isimlendirildiğini gördüğünü söylemiştir.

عن أبي موسى الأشعري ـ رضي الله عنه ـ قال: كان رسول ـ صلى الله عليه وسلم ـ يسمي لنا نفسه أسماء فقال: ( أنا محمد، وأحمد، والمُقَفِّي ، ونبي التوبة، ونبي المرحمة ) رواه مسلم، وفي رواية أخرى: ( ونبي الملحمة )

Ebu Musa El Eş'ari(ra) diyorki : Resulullah bize kendisini isimlerini şöyle söylerdi : Ben Muhammed(çok çok övülmüş olan)'im,Ben Ahmed(çok hamd eden,övülen)'im, Ben Mukaffa(Son Peygamber)'im, Ben Nebiyyut-Tevbe(Tevbe Peygamberi)'yim.Ben Nebiyyur Rahmeh (Rahmet Peygamberi)'yim.

Bir diğer rivayette ise : Ben Nebiyyul Melhame(Savaş Peygamberi)'yim. demiştir.

İlim Talebesi

KF Ailesinden
Özel Üye
فللنبي صلى الله عليه وسلم أسماء كثيرة، بعضهم أوصلها إلى ثلاثمائة اسم، منها أسماء ‏وردت في القرآن الكريم وهي ( الشاهد، والمبشر، والنذير، والمبين، والداعي إلى الله، ‏والسراج المنير، والمذكر، والرحمة، والنعمة، والهادي، والشهيد، والأمين والمزمل، ‏والمدثر ) ومنها ما ورد في القرآن والسنة النبوية ، وهو ( أحمد ومحمد ) ومنها ما ورد ‏في السنة وهو ( الماحي، والحاشر، والعاقب، والمقفي، ونبي الرحمة، ونبي التوبة، ‏والمتوكل ) ‏
ومن أسمائه المشهورة صلى الله عليه وسلم : ( المختار ، المصطفى ، الشفيع ، المشفع ، ‏والصادق، والمصدوق ) والله أعلم

Nebi(sallallahu aleyhi veselleme)'in birçok ismi vardır.İlim adamlarından Bazıları Üç yüz isme kadar ulaşmıştır.Onlardan Kuranı Kerimde belirtilenler şunlardır : Eş-Şâhid(şahid olan) El-Mübeşşir(Müjdeleyici) , En-Nezîr(Uyarıcı) , El-Mubîn(Beyan eden) ,Eddâi İlalllah(Allaha çağıran),Essiracel Munîr(Nurlu Lamba),El-Müzekkir(Hatırlatan) Er-Rahmeh(Şefkat-li) , En-Nimet (İyilik eden) El-Hâdî (Yol gösteren) Eş-Şehîd (Şahid olan) , El-Emîn(Güvenilir) El-Muzzemmil(Elbisesine bürünen) , El-Müddessir(Örtünen,bürünen)'dir.

Ayrıca Kuran ve Nebi(sav)'in sünnetinde varid olan bazı hadislerde (Ahmed,Muhammed) geçmektedir.Onlardan meşhur olan bazıları da şöyledir : El-Muhtâr(Seçilmiş olan) ,El-Mustafâ (Seçilmiş) Eş-Şefî' (Şefaat eden) El-Müfeşşe'(Şefaati makbul olan) Es-Sadık(Doğru sözlü) El-Masdûk(Tasdik edilmiş)

عن عبد الله بن عمرو ـ رضي الله عنهما ـ قال: ( قرأت في التوراة صفة النبي ـ صلى الله عليه وسلم ـ: محمد رسول الله، عبدي ورسولي، سميته المتوكل

Ayrıca Abdullah b. Amr(ra) Tevratta Nebi(sav)'in Mütevekkil(Tevekkül eden) olarak isimlendirildiğini gördüğünü söylemiştir.

عن أبي موسى الأشعري ـ رضي الله عنه ـ قال: كان رسول ـ صلى الله عليه وسلم ـ يسمي لنا نفسه أسماء فقال: ( أنا محمد، وأحمد، والمُقَفِّي ، ونبي التوبة، ونبي المرحمة ) رواه مسلم، وفي رواية أخرى: ( ونبي الملحمة )

Ebu Musa El Eş'ari(ra) diyorki : Resulullah bize kendisini isimlerini şöyle söylerdi : Ben Muhammed(çok çok övülmüş olan)'im,Ben Ahmed(çok hamd eden,övülen)'im, Ben Mukaffa(Son Peygamber)'im, Ben Nebiyyut-Tevbe(Tevbe Peygamberi)'yim.Ben Nebiyyur Rahmeh (Rahmet Peygamberi)'yim.

Bir diğer rivayette ise : Ben Nebiyyul Melhame(Savaş Peygamberi)'yim. demiştir.

Birde Hâkim'in Müstedrek'in bir rivayet var.

عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ ، أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ قَالَ : " أَنَا أَبُو الْقَاسِمِ ، اللَّهُ يُعْطِي وَأَنَا أَقْسِمُ

Ebu Hureyre rivayet ediyor: Peygamber (sav) şöyle buyurdular ; Ben Ebul Kasım.Allah(hidayeti) verir.Ben de taksim ederim.(Hâkim,Müstedrek,no:4243)