Peygamberimizin Güzel Ahlakı ile ilgili Örnekler

Konusu 'Sizin sorularınız' forumundadır ve Kayıtsız Üye tarafından 5 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. Peygamberimizin Güzel Ahlakı ile ilgili Örnekler
    hz muhammedin güzel ahlakını belirten bir örnek

2. sultan_mehmet

sultan_mehmet © ◄ كُن فَيَكُونُ ► Yönetici Forum Administrator

Âmir bin Rebia anlatıyor:

"Peygamber Efendimiz ile birlikte camiye gidiyordum. Yolda Peygamberimizin ayakkabısının bağı çözüldü. Ben hemen eğilip bağlamak istedim. Fakat Peygamberimiz ayağını önümden çekti ve şöyle buyurdu:

"Bu hareketin, başkasına hizmet gördürmek demektir. Ben başkasına hizmet gördürmeyi sevmem."

Peygamberimizin bu konudaki bir başka örnek davranışını Abdullah bin Abbas anlatıyor:

"Peygamber Efendimiz, ne suyunun hazırlanmasını, ne de herhangi bir fakire sadaka vermeyi başkasına bırakmazdı. Abdest suyunu kendisi bizzat hazırlar ve bir fakire sadaka vermek istediği zaman bizzat kendi elleriyle verirlerdi."

Abdullah bin Cübeyr'in anlattığına göre, bir gün Peygamberimiz Ashabıyla birlikte yürüyerek bir yere gidiyorlardı. Hava çok sıcak olduğundan, Ashabdan birisi, elbisesini Peygamberimizin başının üzerine kaldırarak gölgelemek istedi. Bunu gören Peygamberimiz, "Bundan vazgeç. Ben ancak bir insanım" buyurdu ve elbiseyi alıp indirdi.

Peygamberimiz kendisini görenlerin bir kral zannıyla çekinip titremelerini uygun bulmaz, onları teskin ederek rahatlatırdı.

Bir gün bir zat Peygamberimizin huzuruna gelince, peygamberlik heybetinden titremeye başladı. Bu Sahabîsinin halini gören Peygamberimiz, "Kendine gel, ben bir hükümdar değilim. Ben ancak Kureyş kabilesinden kurumuş tuzlu ekmek yiyen bir kadının oğluyum" buyurdu.

Gerçekten de Peygamberimizi ilk defa gören, heyecanlanırdı. Fakat daha sonra ondaki şefkati, yüzündeki tebessümü görünce rahatlar, görüşüp konuşunca içindeki korku sevgiye dönüşürdü.

Sosyal durumu ne olursa olsun; ister zengin ister fakir, ister dul bir kadın veya bir hizmetçi olsun, hangi halde bulunursa bulunsun, Peygamberimiz herkese eşit davranır, basit yaşayışından, fakir ve hizmetçi oluşundan dolayı kimseyi aşağı görmezdi. Onların da diğerleri gibi ihtiyaçlarını görür, hiç gurura kapılmazdı.

Ayrıca şu konuya bakınız: Peygamberimizin Güzel Ahlakı

ma'vera bunu beğendi.
  3. berrin

berrin Guest

...bu kadar önemli birisinin nasıl bu kadar az utanmalısınız

4. Kayıtsız

Kayıtsız Guest

başka örnekler verseniz olmazmı

5. Kayıtsız

Kayıtsız Guest

Çok sağolun ödevime yardımcı oldu.

6. Kayıtsız

Kayıtsız Guest

Çok sağolun ödevime yardımcı oldu. :))))))))))))

7. Kayıtsız

Kayıtsız Guest

çok teşekkür ederim

8. bence az ekleme yapın

9. Kayıtsız

Kayıtsız Guest

güzell ödevime yardımcı oldu sağolun

10. güzel ama yeterli deil.daha fazla olmalıydı

11. Kayıtsız

Kayıtsız Guest

hiç işime yaramadı. benim istediğim olay değil sadece 1 paragraflık yazı... :( :( :(

12. Kayıtsız

Kayıtsız Guest

ii ama ekleme yapılmalı

13. Kayıtsız

Kayıtsız Guest

Teşekkürler ödevime yardımcı oldunuz

14. biraz daha birşey yazamaz mıydınız.Çok az yazılmış

15. gavs_menzil

gavs_menzil Guest

kim bırakdıysa Allah razı olsun ödevime yardımcı oldu allahta onlara yardımcı olsun...

16. doğa

doğa Guest

bu konu benim performans ödevim...7.sınıfa giden birinin performans ödevinde de bu kadar az örnek olursa kaç alacağımı düşünemiyorum.o nedenle biraz ekleme yapsanız olmaz mı ? Allah rızası için birkaç ekleme...yardımlarınızı bekliyorum:)

17. Ödevime yardımcı oldu sağolun ama biraz daha uzun olsaydı daha iyi olurdu yine teşekkürler :D

18. daha fazla örnek olabilirdi bu bence çok azzzz

19. çook teşekkürler ödevime yardımcı oldunuz . :D fakat daha fazla örnek verebilirseniz . :) bb.

20. ...ödevime birazcık da olsa yardımcı oldu.ama biraz daha fazla olabilirdi ama her şey için teşekkürler :)

Sayfayı Paylaş